Արթուր Մովսիսյան. Ունենք լավ գիտնականներ, չունենք գիտելիքահեն տնտեսություն
«Երբ ինձ հարցնում են, գիտությունն ի՞նչ է տալիս երկրին, ես կարճ պատասխանում եմ՝ բարձր որակավորմամբ կադրեր, որն էլ իր արտացոլումն է գտնում բոլոր ոլորտներում»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասում է Գիտության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մովսիսյանը։
Նա պնդում է, եթե գիտական հետազոտություն իրականացնող գիտնականն է դասախոսում, ապա նրա ուսանողը ցանկացած աշխատանքում կլինի մրցունակ կադր, արժեք կստեղծի՝ ազդելով տարբեր ոլորտների վրա։
Հայաստանում գիտության տևական թերսֆինանսավորումը, այն որպես առաջնահերթություն չդիտարկելը  բերել է մի իրավիճակի, երբ գիտության համակարգում մնալը գրավիչ չէ երիտասարդների համար,  դրա հետևանքով խախտվել է տարիքային բաշխումը՝ համակարգում ներառված մասնագետների մեծ մասը կամ մինչև 30 տարեկան են կամ էլ 65 տարեկանից բարձր։ Գիտության դերը կարևորողներն ահազանգում են, տարեց գիտնականների թիվն էլ նրանց մահվան պատճառով նվազում է, մի քանի տարի անց երիտասարդներին գիտելիք փոխանցողներ չեն լինի։ Հաջորդ խնդիրը գիտական վատ միջավայրն է՝  շենքային պայմանները, գիտական սարքավորումների բացակայություն կամ հնամաշ լինելը։
Հիմա գիտության հատկացումների  շարունակական ու էական ավելացման մասին պահանջի շուրջ  համախմբվել են հիմնականում ՏՏ ոլորտի մի քանի հարյուր ընկերություններ՝ ստեղծելով «Գիտուժ» նախաձեռնությունը։ Դրա շնորհիվ պահանջն ավելի լսելի է դարձել, քան նախկինում, երբ այդ գործը թողնված էր միայն գիտաշխատողների ուսերին։
Գիտության կոմիտեի փոխնախագահ Մովսիսյանը գիտության խնդիրները թվարկելուն զուգահեռ ունիկալ երևույթ է մատնացույց անում։
«Ինչքան էլ ֆինանսավորումը քիչ է, մեր գիտնականները, էնտուզիազմի հաշվին, միջազգային համագործակցությունների և դրաշնորհների շնորհիվ բավականին մրցունակ գիտական արդյունք են տալիս։ Global Innovation Index-ում   գիտական արդյունքի նորմավորված ցուցանիշով Հայաստանը  ամբողջ աշխարհում 18-րդ տեղում է, ֆինանսավորման ցուցանիշով՝ 91-րդ տեղում է, ընդհանուր ցուցանիշով՝ 61-րդ տեղում է։ Սա խոսում է այն մասին, որ մենք ունենք գիտնականներ, որոնք արդյունավետ աշխատում են, ու բավարար ֆինանսավորման դեպքում համակարգը վերակենդանանլու, զարգանալու տեղ ունի, այսինքն վիճակն անհույս չէ»,-նշում է նա։
«Գիտուժ» նախաձեռնության՝ գիտության հատկացումների ավելացման անհրաժեշության բարձրաձայնումից հետո կառավարությունը 2.7 մլրդ դրամ հատկացրեց գիտահետազոտական աշխատանքների իրականացման համար։ Չափից ու ոչ համակարգային լուծումից դժգոհ նախաձեռնության անդամները հայտարարեցին՝ իրենց գործադիրի քայլը չի բավարարում։
ԳԿ  նախագահի տեղակալն էլ փաստում է՝ այդ գումարով կտրուկ զարգացումների, գիտությունը փրկելու հույսեր փայփայել պետք չէ, սակայն այն կարելի է արդյունավետ ծախսել ու դրական արդյունքներ ունենալ։ Արդեն մտածել են՝ մոտ 1 մլրդ դրամը կծախսվի ենթակառուցվածքների համալրման համար, մրցույթների միջոցով ձեռք կբերվեն սարքեր, սարքավորումներ գիտական կազմակերպությունների համար, դրամաշնորհային ծրագրեր կիրականացվեն արդյունավետ հետազոտությունների աջակցման համար, մինչև 50 դրամաշնորհ նախատեսում են տրամադրել առավել բարձր արդյունավետություն ունեցող գիտաշխատողներին, որոնք կձևավորեն 6-7 հոգանոց գիտական խմբեր, դրանց կազմում անպայման պետք է ներառված լինեն միջազգային գործընկեր, առնվազն երկու երիտասարդ գիտաշխատողներ,  ևս երկու մագիստրատուրայի ուսանող ներգրավելու պայմանով ու տարեց գիտնականներ։
«Սա դառնում է համեմատաբար մեծ տարիքի  գիտնականների դրամաշնորհ, որը միտված է գիտական կադրեր պատրաստելուն։ Մենք հայտարարում ենք դրամաշնորհ գիտության բոլոր ճյուղերի համար, բայց կարևոր է նշել, որ այն լինելու է արդյունավետ աշխատող գիտաշխատողների համար, գիտաչափության պարամետրերը լինելու են խիստ ու միջազգային չափանիշներին համապատասխան։ Մրցույթը կհայտարարվի այս շաբաթվա ընթացքում»,-ասում է Մովսիսյանը։
Հատկացման շրջանակում կլինի նաև մեկնարկային դրամաշնորհ, որը միտված է մինչև 40 տարեկան երիտասարդների համար, որոնք կարող են խումբ ձևավորել ու լաբորատորիաներ ստեղծել։ Կոմիտեի  նախագահի տեղակալը ասում է՝ ակնկալում են, որ երկու մրցույթներն էլ հավակնոտ են լինելու, դրանցում ներգրավված է լինելու ավելի քան 400 գիտաշխատող, որից առնվազն 120-ը երիտասարդ։ Կլինեն նաև երկակի հետազոտությունների աջակցման ծրագրեր, որպեսզի անվտանգությունից բխող խնդիրները ֆինանսավորում ստանան։ Նախատեսված է նաև կիրառական արդյունքին միտված՝ տնտեսության կարիքներից բխող գիտական հետազոտությունների իրականացման մրցույթ, որտեղ համաֆինանսավորման նախապայման կա մասնավոր սեկտորի  կողմից։ Այս բոլոր դրամաշնորհների դեպքում հստակ ֆիքսված է, թե ինչպիսի արդյունք է ակնկալվում։
2.7 մլրդ դրամի հատկացումից զատ արդեն երկրորդ տարին է՝ գիտության կոմիտեն փոխել է «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագրի պայմանները։  Մասնավորապես, նախկինում մեկ տարվա փոխարեն նրանք հնարավորություն կունենան երեք տարվա ծրագիր ներկայացնել և լիարժեք  ներգրավված լինել գիտության մեջ, գիտական ղեկավարը ևս կարող է ընդգրկված լինել մրցույթում, սահմանվել են հստակ ակնկալվող արդյունքներ, յուրաքանչյուր տարվա ավարտին։ Կոմիտեում  այս, ինպես նաև մեկնակի, ամրապնդման և առաջատար հետազոտությունների ծրագրերը համարում են համակարգաստեղծ ծրագրեր։
«Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2021» մրցույթին մասնակցելու հայտ ներկայացվում է առցանց ռեժիմով` Գիտության կոմիտեի մրցույթների հայտերի և հաշվետվությունների ընդունման համակարգով (https://grants.scs.am ), մինչև 2021 թ. հուլիսի 16-ը ներառյալ (հայտի ուղարկման հնարավորությունը կարգելափակվի Երևանի ժամանակով ժամը 18:00-ին): Պահանջվող փաստաթղթերի առձեռն ներկայացման վերջնաժամկետը 2021 թ. հուլիսի 23-ն է:
«Այստեղ գումար չենք խնայելու, քանի ասպիրանտ համապատասխանեց սահմանված չափանիշներին, այդքանին էլ ֆինանսավորելու ենք։ Մենք փորձում ենք ասպիրանուրա ընդունվելու պահից մինչև խոր ծերություն՝ գիտաշխատողի գործունեության ողջ ցիկլը փակենք, որպեսզի նա համեմատաբար ապահովված լինի դրամաշնորհային ծրագրերով։ Շատ կարևոր է, որ այդ գիտական կարիերայի ընթացքը չընդհատվի, որպեսզի գիաշխատողները չհեռանան համակարգից»,-նշում է կոմիտեի փոխնախագահը։
Արթուր Մովսիսյանը հիշեցնում է, որ գիտաշխատողների աշխատանքի հիմնական արդյունքը պետք է լինի գիտական հոդվածը, իսկ տնտեսության ապագա ճարտարապետությունը շատ երկրներում որոշում են գիտությունն ու բարձրագույն կրթությունը։
«Հայաստանը գիտական արդյունքի տեսակետից որոշ բնագավառներում դեռ ուժեղ է, բայց տնտեսության մեջ ներդրման ցուցանիշով առայժմ թույլ է։ Դրա պատճառն այն չէ, որ մենք լավ գիտնականներ չունենք, այլ այն, որ ձևավորված գիտելիքահեն տնտեսություն չունենք։ Երբ մեր տնտեսությունը կզարգանա այնքան (այստեղ կարևոր է երբ, ոչ թե եթե), որ մասնավոր ընկերությունները խնդիրներ կդնեն գիտնականի առաջ կամ գիտական դպրոց անցածները կստեղծեն փոքր և մեծ գիտելիքահեն ընկերություններ, այ այդ ժամանակ կարող ենք ասել, որ ունենք գիտելիքահեն տնտեսություն»,-մանրամասնում է կոմիտեի նախագահի տեղակալը։

Артур Мовсисян: У нас в Армении есть хорошие ученые, нет наукоемкой экономики
«Когда меня спрашивают, что наука дает стране, я даю короткий ответ: высококвалифицированные кадры, что, в свою очередь, отражается на всех сферах», –  говорит в беседе с корреспондентом Panorama.am заместитель председателя Комитета по науке Артур Мовсисян.
Он утверждает: если преподает ученый, проводящий научные исследования, то его студенты будут конкурентоспособными кадрами на любой работе, будут создавать ценность, влияя на разные сферы.
Недофинансирование науки в Армении, отсутствие науки в числе приоритетов на протяжении долгого времени привели к тому, что для молодых людей не привлекательно оставаться в системе науки, в результате чего нарушено возрастное распределение: большей части представленных в системе специалистов либо нет еще 30 лет, либо они старше 65 лет.  Придающие важность роли науки бьют тревогу: число пожилых ученых сокращается, поскольку они уходят из жизни, через несколько лет некому будет передавать знания молодым. Следующая проблема – плохая научная среда: условия в зданиях,  отсутствие научного оборудования или его изношенность.
Сейчас вокруг требования постоянного и значительного увеличения ассигнований на науку консолидировались несколько сотен в основном ИТ-компаний, создав инициативу «Гитуж» («Сила науки»). Благодаря этому требование получило более широкий резонанс, чем прежде, когда эта работа была возложена только на плечи научных сотрудников.
Заместитель председателя Комитета по науке Мовсисян, перечисляя проблемы сферы науки, параллельно указывает на уникальное явление.
«Несмотря на недостаточное финансирование наши ученые за счет энтузиазма, грантов и международного сотрудничества, обеспечивают вполне конкурентоспособные научные результаты. В Global Innovation Index Армения занимает 18-е место в мире по показателю научного результата, 91-е место по финансированию и 61-е место по общему индексу. Это говорит о том, что у нас есть ученые, которые работают эффективно, и при достаточном финансировании система может возродиться и развиваться, то есть ситуация не безнадежная», – поясняет он.
После того, как инициатива «Гитуж» подняла вопрос о необходимости увеличения ассигнований на науку, правительство выделило на научно-исследовательские работы 2,7 млрд драмов. Недовольные размером и несистемным решением проблемы участники инициативы заявили, что шаг кабмина для них не является удовлетворительным.
Заместитель председателя Комитета по науке констатирует, что с такой суммой не стоит надеяться на кардинальное развитие, на спасение науки, но ее можно израсходовать эффективно и получить положительный результат.
Уже решили: около 1 млрд драмов будет потрачено на инфраструктуру, через тендеры будет закуплено оборудование, оборудование для научных организаций, будут реализованы грантовые программы для поддержки эффективных исследований, будет предоставлено до 50 грантов наиболее эффективным научным сотрудникам, которые сформируют научные группы из 6-7 человек. Научные группы должны включать международного партнера, как минимум, двух молодых научных сотрудников, двух студентов магистратуры и пожилых ученых.
«Это становится грантом для относительно пожилых ученых, он направлен на подготовку научных кадров. Мы объявляем гранты для всех областей науки, но следует отметить, что он будет для эффективно работающих научных сотрудников, параметры будут строгими и соответствующими международным стандартам. Конкурс будет объявлен на этой неделе», – говорит Мовсисян.
В рамках ассигнования предусмотрен и грант для стартапов, для молодых людей до 40 лет, которые смогут объединиться в группы и открыть лаборатории. Зампред комитета говорит, что ожидают, что оба конкурса будут амбициозными, в них будет задействовано более 400 научных сотрудников, как минимум, 120 молодых. Также будут реализованы двойные программы поддержки исследований для финансирования вопросов безопасности. Также предусмотрен нацеленный на прикладной результат конкурс на проведение научных исследований, вытекающих из потребностей экономики, где есть предварительное условие для софинансирования со стороны частного сектора. В случае всех этих грантов ожидаемый результат четко фиксирован.
Помимо выделения 2,7 млрд драмов, уже второй год, как Комитет по науке изменил условия Программы содействия исследованиям аспирантов и молодых соискателей. В частности, у них будет возможность представить трехлетнюю программу ( а не сроком на год, как прежде) и быть полностью вовлеченными в науку, научный руководитель также может участвовать в конкурсе, четко определены ожидаемые результаты для каждого года. Комитет считает эти программы нацеленными на создание системы.
Для участия в конкурсе «Программа содействия исследованиям аспирантов и молодых соискателей – 2021» заявки подаются в режиме онлайн – по системе https://grants.scs.am/ system до 16 июля 2021 г. включительно (возможность отправки заявки будет заблокирована в 18:00 по ереванскому времени). Крайний срок подачи требуемых документов в руки – 23 июля 2021 года.
«Мы не будем экономить здесь на средствах, сколько аспирантов соответствуют установленным критериям, стольких и профинансируем. Мы стараемся охватить весь цикл деятельности научного сотрудника – с момента поступления в аспирантуру и до преклонного возраста, чтобы он был относительно обеспечен грантовыми программами. Очень важно, чтобы ход этой научной карьеры не был прервано, чтобы научные сотрудники не покидали систему», – говорит заместитель председателя комитета.
Артур Мовсисян напоминает, что главным результатом работы научных сотрудников должна быть научная статья, а будущая архитектура экономики во многих странах определяется наукой и высшим образованием.
«Армения по-прежнему сильна в некоторых областях с точки зрения научных результатов, но все еще слаба с точки зрения инвестиций в экономику. Причина не в том, что у нас нет хороших ученых, а в том, что у нас нет устоявшейся наукоемкой экономики. Когда наша экономика будет развита настолько (здесь важно «когда», а не «если»), что частные компании будут ставить задачи перед учеными или прошедшие научную школу будут создавать малые и крупные наукоемкие компании, тогда мы сможем сказать, что у нас есть наукоемкая экономика», – указал он.