Թաիլանդի վարչապետը դիմակ չկրելու համար տուգանվել է
Թաիլանդի վարչապետ Պրեյութ Չան-Օչան 6 հազար բատով (190 դոլար) տուգանվել է՝ կորոնավիրուսով պայմանավորված սահմանափակումների ընթացքում դիմակ չկրելու համար, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում տալով Թաիլանդի մայրաքաղաք Բանգկոկի նահանգապետ Ասվին Կվանգմուանգի խոսքին։
«Ես նրան ասացի, որ նա խախտել է մայրաքաղաքի վարչակազմի հրամանը, որը պահանջում է, որ քաղաքի բոլոր բնակիչները միշտ դիմակ կրեն, երբ գտնվում են իրենց բնակավայրերից դուրս», - ասել է Կվանգմուանգան ՝ մեկնաբանելով վարչապետի ֆեյսբուքյան նկարը, որտեղ երևում է, որ վարչապետն առանց դիմակի հանդիպում է անցկացնել Կառավարությունում։
Այսպիսով, Պրայութ Չան-Օչան դարձել է Բանգկոկի առաջին բնակիչներից մեկը, որ տուգանվել է դիմակի ռեժիմը խախտելու համար:
Ըստ գործող կարգի, երկրորդ անգամ դիմակ կրելու ռեժիմը խախտելու համար սահմանվում է տուգանք՝ 12 հազար բատ, երրորդ անգամ՝ 20 հազար բատ։

Премьера Таиланда оштрафовали за отсутствие маски
Премьер-министр Таиланда Прают Чан-Оча получил штраф в размере 6 тыс. батов (~$190) за нарушение масочного режима в первый день действия этих ограничений, сообщает РИА Новости со ссылкой на губернатора таиландской столицы — Бангкока — Асвина Кванмуанга.
«Я сказал ему, что он нарушил распоряжение столичной администрации, которое требует, чтобы все жители города всегда носили маску, находясь за пределами своего места жительства», — рассказал Кванмуанга, комментируя запись премьер-министра в Facebook на которой он проводил заседание в Доме правительства, сидя без маски.
Прают Чан-Оча стал одним из первых жителей Бангкока, оштрафованных за нарушение масочного режима. Система штрафов предусматривает повышение суммы за последующие случаи — 12 тыс. батов за повторное нарушение, в третий и последующие разы жители города будут вынуждены заплатить 20 тыс. батов — или около $653.