Թուրքիան խոստանում է պատասխանել ԱՄՆ-ի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչելու քայլին
Անկարան կպատասխանի Օսմանյան կայսրությունում 20-րդ դարի սկզբին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի որոշմանը: Reuters-ին տված հարցազրույցում Թուրքիայի առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Քալինի հնչեցրեծ հայտարարությունը հրապարակել է «Գազետա ռու»-ն:
«Առաջիկա օրերին և ամիսներին կլինեն տարբեր ձևերի, տեսակների և աստիճանի արձագանքներ»,- ասել է Էրդողանի խոսնակը:
Կալինն Ամերիկայի իշխանությունների որոշումը «վրդովեցուցիչ» է համարել: Միևնույն ժամանակ, նա չի հստակեցրել, թե Անկարան արդյո՞ք կսահմանափակի ԱՄՆ մուտքը Թուրքիայի հարավում գտնվող «Ինջիրլիք» ավիաբազա, որն օգտագործվում է միջազգային հակաահաբեկչական կոալիցիային աջակցելու համար:
Մինչ այդ Թուրքիայի «Վաթան» («Հայրենիք») կուսակցության նախագահ Դողու Փերինչեքը կոչ էր արել Անկարային վերականգնել «Ինջիրլիք» ավիաբազայի լիակատար վերահսկողությունը և ամերիկյան զորքերն այնտեղից հետ ուղարկել ԱՄՆ:

Turkey says it will respond in time to Biden’s 'outrageous' genocide statement
U.S. President Joe Biden’s declaration that massacres of Armenians in the Ottoman Empire constituted genocide is “simply outrageous” and Turkey will respond over coming months, Turkey’s presidential spokesman said on Sunday.
“There will be a reaction of different forms and kinds and degrees in coming days and months,” Ibrahim Kalin, President Tayyip Erdogan’s spokesman and adviser, told Reuters in an interview.
Kalin did not specify whether Ankara would restrict U.S. access to the Incirlik air base in southern Turkey, which has been used to support the international coalition fighting Islamic State in Syria and Iraq, among measures it may take.
After other Turkish officials swiftly condemned Biden’s statement on Saturday, Erdogan would address the issue after a cabinet meeting on Monday, Kalin said. “At a time and place that we consider to be appropriate, we will continue to respond to this very unfortunate, unfair statement,” he said.