Թուրքիան խոստանում է պատասխանել ԱՄՆ-ի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչելու քայլին
Անկարան կպատասխանի Օսմանյան կայսրությունում 20-րդ դարի սկզբին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի որոշմանը: Reuters-ին տված հարցազրույցում Թուրքիայի առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Քալինի հնչեցրեծ հայտարարությունը հրապարակել է «Գազետա ռու»-ն:
«Առաջիկա օրերին և ամիսներին կլինեն տարբեր ձևերի, տեսակների և աստիճանի արձագանքներ»,- ասել է Էրդողանի խոսնակը:
Կալինն Ամերիկայի իշխանությունների որոշումը «վրդովեցուցիչ» է համարել: Միևնույն ժամանակ, նա չի հստակեցրել, թե Անկարան արդյո՞ք կսահմանափակի ԱՄՆ մուտքը Թուրքիայի հարավում գտնվող «Ինջիրլիք» ավիաբազա, որն օգտագործվում է միջազգային հակաահաբեկչական կոալիցիային աջակցելու համար:
Մինչ այդ Թուրքիայի «Վաթան» («Հայրենիք») կուսակցության նախագահ Դողու Փերինչեքը կոչ էր արել Անկարային վերականգնել «Ինջիրլիք» ավիաբազայի լիակատար վերահսկողությունը և ամերիկյան զորքերն այնտեղից հետ ուղարկել ԱՄՆ:

Анкара ответит на решение президента США Джо Байдена признать геноцид армян в начале XX века в Османской империи, заявил официальный представитель турецкого лидера Реджепа Тайипа Эрдогана Ибрагим Калын в беседе с агентством Reuters, передает Газета.ru.
«В ближайшие дни и месяцы будет реакция различных форм, видов и степеней», – заявил представитель Эрдогана.
Калын также назвал решение американских властей «просто возмутительным». При этом он не уточнил, ограничит ли Анкара доступ США к авиабазе Инджирлик на юге Турции, которая используется для поддержки международной антитеррористической коалиции.
Ранее председатель турецкой партии «Vatan» («Родина») Догу Перинчек выступил за то, чтобы Анкара вернула себе полный военный контроль над авиабазой Инджирлик и отправила американских военнослужащих обратно в Соединенные Штаты.