Նոր Ղազանչիում առաջ տված դիրքերը թշնամին առավոտյան նույնչափ ետ է քաշել․ վարչակազմի ղեկավար
Ապրիլի 25-ի երեկոյան ադրբեջանցիները Մարտակերտի շրջանի Նոր Ղազանչի գյուղի վարչական տարածքին պատկանող իրենց դիրքից 370 մետր առաջ էին եկել:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Հայկ Բախշիյանը:
Նրա խոսքով՝ իմանալով իրողության մասին և տեղեկացնելով երկրի ղեկավարությանը՝ ինքն անձամբ է մասնակցել բանակցություններին:
«Խնդրի մասով բանակցել ենք հայկական զինված ուժերի սպայակազմի, ադրբեջանցիների և Նոր Ղազանչի գյուղում տեղակայված ռուս խաղաղապահների հետ: Թշնամին պատճառաբանում է, որ դրանք իրենց պատմական հողերն են, ինչին հակառակ՝ պատասխանեցինք, որ այս տարածքները հայկական պատմական հողեր են: Ղեկավարության միջամտությամբ՝ բանակցությունների արդյունքում ադրբեջանցիներն այսօր առավոտյան իրենց դիրքերը նույնչափ հետ են տվել: Ի դեպ, նշեմ, որ հունվարին նման անհաջող դեպք ևս գրանցվել է. գյուղացիները հողերի մշակմամբ զբաղվելու ժամանակ էին նկատել»,- տեղեկացրել է Հ. Բախշիյանը:

Глава администрации: Утром противник отступил с позиций настолько же, насколько продвинулся в Нор Газанчи
16:02 27/04/2021
Вечером 25 апреля азербайджанцы продвинулись на 370 метров от своей позиции в административном районе села Нор Газанчи Мартакертского района.
Об этом в беседе с корреспондентом  «Арцахпресс»  заявил глава Мартакертской районной администрации Айк Бахшиян.
По его словам, зная о происшествии и проинформировав руководство страны, он лично участвовал в переговорах.
«Мы вели переговоры по данному вопросу с офицерами вооруженных сил Армении, азербайджанцами, российскими миротворцами, дислоцированными в селе Нор Газанчи. Враг утверждает, что это их исторические земли, на что мы ответили, что эти территории являются армянскими историческими землями. С вмешательством руководства в результате переговоров азербайджанцы сегодня утром отступили на исходные позиции. Кстати, отмечу, что такой безуспешный инцидент был зарегистрирован в январе. Жители заметили это, когда обрабатывали землю», - сообщил А. Бахшиян.