Վահե Հակոբյանի կինը քրգործի շրջանակներում է հարցաքննվել. ՊԵԿ նախագահ
Մեղրիում գտնվող մաքսային պահեստում հայտնաբերվել են այնպիսի խախտումներ, որոնք անհամատեղելի են գործունեության հետ, և իմ հրամանով մաքսային պահեստի լիցենզիան կասեցվել է։ Կշտկեն, կվերանայենք»,- այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով, մաքսային պահեստին ներկայացվող բազմաթիվ պահանջներ կան, այդ թվում՝ ռենտգեն սարքավորումների առկայությունը, կոնկրետ տվյալ մաքսային պահեստում ռենտգեն սարքավորումը չի աշխատել, և այլ մի շարք խախտումներ են արձանագրվել։
«Մյուս մաքսային պահեստներում ևս կան խնդիրներ, ըստ կարգավորումների, պետք է նրանց ժամանակ տրամադրենք, որ վերականգնեն խախտումները։ Խախտումների բնույթից ելնելով՝ այդ մաքսատների գործունեությունը չի դադարեցվել։ Ուզում եմ նշել, որ անհամապատասխանությունների դեպքում ես կդադարեցնեմ ցանկացած մաքսային պահեստի գործունեություն՝ առանց բացառությունների»,- նշեց նա։
Հարցին, թե Սյունիքի նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանի կինը ի՞նչ գործի շրջանակում է եղել ՊԵԿ քննչականում, ՊԵԿ նախագահը պատասխանեց՝ այո՛, նա քրեական գործի շրջանակներում հարցաքննվել է։
«Պետք է դիմեք նախաքննության մարմնին, և կորոշվի՝ նպատակահարմա՞ր է արդյոք տրամադրել տեղեկատվություն, թե՞՝ ոչ։ Հավելեմ, որ սա քաղաքական հետապնդում չէ, այս անձինք նախկինում էլ են հրավիրվել հարցաքննության»,- նկատեց նա։

Супруга Ваге Акопяна допрошена в рамках уголовного дела – глава КГД
На таможенном складе в Мегри выявлены такие нарушения, которые несовместимы с деятельностью, заявил сегодня председатель Комитета государственных доходов (КГД) Эдуард Ованнисян в беседе журналистам в парламенте Армении.
«Действие лицензии таможенного склада приостановлено в соответствии с моим приказом. Когда исправят упущения, мы пересмотрим свое решение», – сказал глава КГД.
По его словам, есть множество требований, которым должны соответствовать таможенные склады, в том числе требуется наличие рентгеновского оборудования, которое конкретно на данном таможенном складе было в неисправном состоянии, зафиксирован и ряд иных нарушений.
«На других таможенных складах также есть проблемы, согласно регулировкам, мы должны предоставить им время на устранение нарушений. Исходя из характера нарушений, их деятельность не была приостановлена. Хочу отметить, что в случае несоответствий требованиям я приостановлю деятельность любого таможенного склада – без исключений», – указал он.
На вопрос, в рамках какого дела супруга бывшего губернатора Сюника Ваге Акопяна – Элизабет Петросян – находилась в следственном управлении Комитета государственных доходов, глава КГД ответил: да, она была допрошена в рамках уголовного дела.
«Нужно обратиться в орган предварительного следствия, и будет принято решение, целесообразно ли предоставлять информацию. Добавлю, что это не политическое преследование, эти лица приглашались на допрос и ранее», – сказал он.