Սյունիքի հարցում Փաշինյանի և Ալիևի հռետորիկան համընկնում է. Մանթաշյան
«Մեր պատմության մեջ երբևէ չի եղել ՀՀ մի ղեկավար, որ նման ընդունելության արժանանա, ինչպիսի ընդունելության արժանացավ Նիկոլ Փաշինյանը Սյունիքում»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց «Այլընտրանք» ՀԿ համանախագահ Նարեկ Մանթաշյանը։
Նրա խոսքով, սյունեցիների այդ մոտեցումը շատ օբյեկտիվ պատճառներ ունի։ Բացի այդ, ըստ նրա, շատ զազրելի է, որ ՀՀ ղեկավարին իր երկրի տարածքում ուղեկցում էին ռուս խաղաղապահները, և սա հենց նրա «անփառունակ» ղեկավարման արդյունքն է։
«Ամեն օր, երբ մենք պառկում ենք քնելու, չենք հասկանում, թե առավոտյան ՀՀ սահմանները ինչքանով է փոքրանալու։ Այս գարշելի իշխանությունը շարունակում է անընդհատ փոքրացնել մեր երկրի սահմանները։ Եվ դրա արդյունքն է Սյունիքում ըմբոստ քաղաքացիների կողմից նրա ընդունելությունը։ Սա ևս պլանավորված էր, այս ստահակ իշխանություններն ուզում էին գոնե իրենց համար արդարացնել Սյունիքի հանձնումը։ Ես շատ ուրախ եմ, որ Սյունիքը կարողացավ իր բնական իմունիտետով պայքարել նրա դեմ։ Հայաստանի ողնաշար Սյունիքը կոտրեց այն կարծրատիպը, թե Նիկոլին պետք է աղ ու հացով դիմավորեն։ Նա պետք է իմանա, որ իրեն արդեն ամեն տեղ դիմավորելու են հայհոյանքներով»,- ասաց նա։
Նարեկ Մանթաշյանն անդրադարձավ նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և իր աջակիցների երեկվա հանդիպմանը։ Նա նշեց, որ նախագահը, լինելով անձնավորություն, որ ուղղակի բառեր չի ասում ժողովրդին սիրաշահելու համար, խոստացել է, որ առաջիկա ընտրություններում հաղթելուց հետո Հայաստանը վերածվելու է մի մեծ շինհրապարակի, որտեղ մարդիկ իրենց կյանքի որակի փոփոխությունն ամեն օր զգալու են։
«Նա նշեց, որ նախագահն ասել է՝ միակ մարդը, որ չի կարողանալու լավ ապրել, լինելու է չաշխատասեր, հայրենիք չսիրող մարդը։ Որովհետև այս պահին մեր երկիրը գտնվում է անդունդում, և դրանից դուրս գալու համար պետք է բոլորիս միահամուռ աշխատանքը»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է Ալիևի՝ Սյունիքի մարզ այցին՝ Նարեկ Մանթաշյանը նշեց, որ Սյունիքի հարցում Նիկոլ Փաշինյանի և Ալիևի հռետորիկան համընկնում է։
«Այն օրը, երբ Նիկոլ Փաշինյանը գտնվում էր Սյունիքում, մամուլում տարածվեց, որ նա ասել է՝ եթե չեն ուզում խաղաղ ձևով միջանցք տալ, ապա կտան ուժի ազդեցությամբ։ Այսպիսի հռետորիկայով կարող է խոսել միայն թշնամի պետության ղեկավարը։ Սեփական ժողովրդին մահակով վախեցնե՞լ»,- ասաց նա։

Rhetoric of Pashinyan and Aliyev on Syunik issue coincides, says Alternative NGO head
“Never in our history has there been an Armenian leader who would have received such a reception as Nikol Pashinyan did in Syunik Province,” Alternative NGO Co-Chairman Narek Mantashyan told a news conference on Tuesday, referring to the angry protests the prime minister faced during his visit to the border region last week.
According to him, the move of Syunik residents has very objective reasons. In addition, he denounced the fact that Pashinyan was accompanied by Russian peacekeepers during his trip as “disgusting”, adding this is precisely the result of his "inglorious" rule.
“Every day before going to sleep, we do not know how much the Armenian borders will be cut in the morning. This disgusting government continues to make the borders of our country smaller. And this resulted in his reception by rebellious citizens of Syunik. This move was also pre planned, because the vile authorities wanted to justify the surrender of Syunik at least for themselves. I am very glad that Syunik managed to fight back with its natural immunity. Syunik, which is Armenia’s backbone, broke the stereotype that Nikol should be welcomed with bread and salt. He must realize that now he will be greeted with insults everywhere,” he said.
Narek Mantashyan also touched upon yesterday's meeting of Armenia’s second President Robert Kocharyan with his supporters. He noted that the ex-president, being a person who does not “utter words merely to flatter the people”, promised that after his possible win in the upcoming parliamentary elections, Armenia will turn into a large construction site where people will feel the change in everyday life.
As for Azerbaijani President Ilham Aliyev's reported visit to Syunik Province, Narek Mantashyan stated that the rhetoric of Nikol Pashinyan and Aliyev on the Syunik issue coincides.
“On the day when Nikol Pashinyan was in Syunik, he reportedly said that if they did not agree to the creation of the corridor peacefully, they would be forced to do so. Only the leader of an enemy state can use such rhetoric,” he added.