Սյունիքի հարցում Փաշինյանի և Ալիևի հռետորիկան համընկնում է. Մանթաշյան
«Մեր պատմության մեջ երբևէ չի եղել ՀՀ մի ղեկավար, որ նման ընդունելության արժանանա, ինչպիսի ընդունելության արժանացավ Նիկոլ Փաշինյանը Սյունիքում»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց «Այլընտրանք» ՀԿ համանախագահ Նարեկ Մանթաշյանը։
Նրա խոսքով, սյունեցիների այդ մոտեցումը շատ օբյեկտիվ պատճառներ ունի։ Բացի այդ, ըստ նրա, շատ զազրելի է, որ ՀՀ ղեկավարին իր երկրի տարածքում ուղեկցում էին ռուս խաղաղապահները, և սա հենց նրա «անփառունակ» ղեկավարման արդյունքն է։
«Ամեն օր, երբ մենք պառկում ենք քնելու, չենք հասկանում, թե առավոտյան ՀՀ սահմանները ինչքանով է փոքրանալու։ Այս գարշելի իշխանությունը շարունակում է անընդհատ փոքրացնել մեր երկրի սահմանները։ Եվ դրա արդյունքն է Սյունիքում ըմբոստ քաղաքացիների կողմից նրա ընդունելությունը։ Սա ևս պլանավորված էր, այս ստահակ իշխանություններն ուզում էին գոնե իրենց համար արդարացնել Սյունիքի հանձնումը։ Ես շատ ուրախ եմ, որ Սյունիքը կարողացավ իր բնական իմունիտետով պայքարել նրա դեմ։ Հայաստանի ողնաշար Սյունիքը կոտրեց այն կարծրատիպը, թե Նիկոլին պետք է աղ ու հացով դիմավորեն։ Նա պետք է իմանա, որ իրեն արդեն ամեն տեղ դիմավորելու են հայհոյանքներով»,- ասաց նա։
Նարեկ Մանթաշյանն անդրադարձավ նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և իր աջակիցների երեկվա հանդիպմանը։ Նա նշեց, որ նախագահը, լինելով անձնավորություն, որ ուղղակի բառեր չի ասում ժողովրդին սիրաշահելու համար, խոստացել է, որ առաջիկա ընտրություններում հաղթելուց հետո Հայաստանը վերածվելու է մի մեծ շինհրապարակի, որտեղ մարդիկ իրենց կյանքի որակի փոփոխությունն ամեն օր զգալու են։
«Նա նշեց, որ նախագահն ասել է՝ միակ մարդը, որ չի կարողանալու լավ ապրել, լինելու է չաշխատասեր, հայրենիք չսիրող մարդը։ Որովհետև այս պահին մեր երկիրը գտնվում է անդունդում, և դրանից դուրս գալու համար պետք է բոլորիս միահամուռ աշխատանքը»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է Ալիևի՝ Սյունիքի մարզ այցին՝ Նարեկ Մանթաշյանը նշեց, որ Սյունիքի հարցում Նիկոլ Փաշինյանի և Ալիևի հռետորիկան համընկնում է։
«Այն օրը, երբ Նիկոլ Փաշինյանը գտնվում էր Սյունիքում, մամուլում տարածվեց, որ նա ասել է՝ եթե չեն ուզում խաղաղ ձևով միջանցք տալ, ապա կտան ուժի ազդեցությամբ։ Այսպիսի հռետորիկայով կարող է խոսել միայն թշնամի պետության ղեկավարը։ Սեփական ժողովրդին մահակով վախեցնե՞լ»,- ասաց նա։

Манташян: Риторика Пашиняна и Алиева в вопросе Сюника совпадает
«Никогда в нашей истории не было лидера Республики Армения, который удостоился бы такого приема, какого Никол Пашинян в Сюнике», - сказал сегодня на пресс-конференции сопредседатель общественной организации «Альтернатива» Нарек Манташян.
По его словам, такой подход жителей Сюника имеет очень объективные причины. Кроме того, по его словам, очень омерзительно, что лидера РА на территории его же страны сопровождали российские миротворцы, и это именно результат его «бесславного» руководства.
«Каждый день, ложась спать, мы не понимаем, насколько утром уменьшатся границы РА. Это отвратительное правительство продолжает уменьшать границы нашей страны. И результат всего этого- его прием мятежными горожанами Сюника. Это тоже было спланировано, эти подлые власти хотели хотя бы для себя оправдать сдачу Сюника. Я очень рад, что Сюник смог бороться с ним своим естественным иммунитетом. Позвоночник Армении- Сюник, сломал стереотип, что Никола нужно встречать хлебом-солью. Он должен знать, что теперь его везде встретят оскорблениями», - сказал он.
Нарек Манташян коснулся также вчерашней встречи второго президента РА Роберта Кочаряна и его сторонников. Он отметил, что президент, будучи человеком, который не говорит простых слов, чтобы польстить народу, пообещал, что после победы на предстоящих выборах Армения превратится в большую строительную площадку, где люди будут ощущать изменение качества своей жизни каждый день.
«Он упомянул, что президент сказал, что единственный человек, который не сможет жить хорошо, - это человек нетрудолюбивый и не любящий свою Родину. Поскольку в настоящий момент наша страна находится в пропасти, и, чтобы выбраться из нее, нам всем нужно работать вместе,», - сказал он.
Что касается визита Алиева в Сюникскую область, Нарек Манташян отметил, что риторика Никола Пашиняна и Алиева в вопросе Сюника совпадает.
«В тот день, когда Никол Пашинян находился в Сюнике, в прессе распространилось, что он сказал, что если они не хотят отдавать коридор мирным путем, то отдадут его силой. С такой риторикой может говорить только глава вражеского государства. «Запугивать собственный народ дубинкой?», - сказал он.