Ես ինձ վիրավորված զգացի. Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը՝ Թուրքիայում «Սոֆագեյթի» մասին
Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը խոսել է իր հետ Թուրքիայում տեղի ունեցած դիվանագիտական միջադեպի մասին: Այն արդեն ստացել է «Սոֆագեյթ» (Sofagate- բազմոցային միջադեպ) անվանումը, երբ Ֆոն դեր Լեյենը ժամանել էր բանակցությունների նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ միասին, բայց դահլիճում, որտեղ գտնվում էին երեք առաջնորդները, ընդամենը երկու աթոռ կար:
Էրդողանն ու Միշելը նստեցին աթոռների վրա, իսկ ֆոն դեր Լեյենը, որի դիվանագիտական կարգավիճակը համեմատելի էր նրանց հետ, մնաց կանգնած, իսկ հետո ստիպված նստեց բազմոցին՝ նրանց կողմը: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
«Ես վիրավորված էի, և ինձ միայնակ էի զգում և՛ որպես կին, և՛ որպես եվրոպացի։ Քանի որ դա նստատեղերի կամ պրոտոկոլի խնդիր չէ, այլ այն ընկած է նրա հիմքում, թե ով ենք մենք, այն վերաբերում է արժեքներին, որոնք պաշտպանում է մեր հասարակությունը, և այն ցույց է տալիս, թե դեռ ինչքան երկար ճանապարհ է սպասվում, մինչև կանանց կվերաբերվեն ինչպես հավասարին, միշտ և ցանկացած վայրում», - ասել է ֆոն դեր Լեյենը:
Ֆոն դեր Լեյենը նաև անվանել է «սարսափելի ազդանշան» այն, որ Թուրքիան վերջերս դուրս եկավ Ստամբուլյան կոնվենցիայից, որը պաշտպանում է կանանց և երեխաների իրավունքները, արգելում է նրանց նկատմամբ բռնությունները:
ԵՄ խորհրդի ղեկավարն իր խոսքում ներողություն է խնդրել այս միջադեպի համար: Նա ասել է, որ պետք է զիջեր իր տեղը, բայց այդ պահին նա մտածում էր միայն այն մասին, թե ինչպես խուսափել խոշոր դիվանագիտական բախումից:

Я чувствовала себя оскорбленной: Урсула фон дер Ляйен о «софагейт» в Турции
На пленарном заседании Европарламента глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен рассказала о дипломатическом инциденте, случившемся с нею в Турции. Он уже получил название «софагейт». Фон дер Ляйен прибыла на переговоры с президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом вместе с главой Евросовета Шарлем Мишелем. Но в зале, куда вошли трое лидеров, стояли лишь два кресла.
На них сели Эрдоган и Мишель, а фон дер Ляйен, чей дипломатический статус был сопоставим с ними, осталась стоять, а затем была вынуждена сесть в стороне от них на диване. Об этом пишет EuroNews.
«Мне было обидно, и я чувствовала себя одиноко и как женщина, и как европейка, - сказала фон дер Ляйен. - Потому что дело не в рассадке или протоколе - это лежит в основе того, кто мы есть, это относится к ценностям, которые отстаивает наше сообщество, и это показывает, какой долгий путь нам ещё предстоит пройти, прежде чем с женщинами будут обращаться как с равными, всегда и везде».
Фон дер Ляйен также назвала «ужасным сигналом» тот факт, что Турция недавно вышла из Стамбульской конвенции, защищающей права женщин и детей и запрещающей насилие в их отношении.
Глава Евросовета в своём выступлении принёс извинения за этот инцидент. Он сказал, что ему следовало отказаться от своего места, но в тот момент он думал лишь о том, как избежать крупного дипломатического конфликта.