Փաստաբան. Դատավոր Գաբրիելյանը կայացրեց սպասված որոշում Սյունիքի իրադարձությունների արդյունքում հարուցված քրգործով
11:47 28/04/2021
Հայտնի փաստաբան Լուսինե Սահակյանը գրում է.
«Դատավորները շարունակում են հավատարիմ մնալ իրենց երդմանն ու փորձել ամուր պահել պետության հիմքերը, ինչը խարխլելուն են ուղղված գործադիր և օրենսդիր իշխանության յուրաքանչյուր քայլ։
Դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը կայացրեց շատ սպասված որոշում Սյունիքում տեղի ունեցած իրադարձությունների արդյունքում հարուցված քրեական գործով։ Նա ոչ միայն փաստեց, որ Սոսիկ Սարգսյանը չի կատարել խուլիգանություն, այլ փաստեց, որ խուլիգանության հանցակազմ առհասարակ առկա չի եղել որևէ սյունեցու գործողություններում։ Այլ կերպ ասած բացակայել է հանցակազմի օբեկտը։ Հարգանքներս պարոն Գաբրիելյան։
Հ.Գ. Վերահիշյալ գործով միայն մեկ դատավոր ՝ Ա.Մելիքսեթյան (չնայած ամոթ է նրան դատավոր կոչելը) ընդհանրապես մոռացավ իր տված երդումը։
Անչափ հետաքրքիր է, ի՞նչ պետք է քեզ խոստացած լինեն, կամ կյանքդ ինչպես պետք է ապրած լինես, ի՞նչ կոմպրոմատներ պետք է օգտագործեն քո դեմ, որ կարողանաս դավաճանել հայրենիքդ, գնալ կոչմանդ դեմ, ոչնչացնես անունդ»։
Հիշեցնենք, որ Սյունիքում Նիկոլ Փաշինյանին հայհոյանքներով, վիրավորանքներով ընդունելուց հետո նա հանձնարարեց ԱԱԾ տնօրենին ու ոստիկանապետին հանրության համար տեսանելի կերպով պատժել տեղի ունեցածի մեղավորներին։ Արդյունքում ձերբակալվեցին սյունեցի համայնքապետեր, նրանց տեղակալներ, համայնքապետարանների աշխատակիցներ, նրանցից ոմանք էլ, ինչպես Շուռնուխի գյուղապետի եղբայրը, Գորիսի փոխքաղաքապետը ենթարկվեցին բռնությունների։
Երևանյան դատարանները սյունեցիների ձերբակալությունները ոչ իրավաչափ ճանաչեցին, կալանավորման միջնորդություններն էլ չբավարարեցին։
Միայն դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի որոշմամբ, սյունեցի Գևորգ Խաչատրյանը մեկ ամսով կալանավորվեց։
Արձագանքելով այս որոշմանը, մեկ այլ հայտնի փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը գրել էր.
«Համոզված ասում եմ` մինչև նման ակնհայտ ապօրինի դատական ակտեր ստորագրող պատմուճանավորները չենթարկվեն  քրեական պատասխանատվության, չդատապարտվեն ազատազրկման ու ռեալ չկրեն պատիժը, մեր պետությունը պետություն չի դառնալու»։

Адвокат: Судья Габриелян вынес долгожданное решение по уголовному делу, возбужденному в связи с событиями в Сюнике
12:17 28/04/2021
Известный адвокат Лусине Саакян пишет:
«Судьи продолжают быть верными своей присяге и стараются сохранить прочными основы государства, на подрыв которых нацелен каждый шаг исполнительной и законодательной власти.
Судья Артуш Габриелян вынес долгожданное решение по уголовному делу, возбужденному в результате событий в Сюнике. Он не только подтвердил, что Сосик Саркисян не совершал хулиганство, но и заявил, что в действиях любого жителя Сюника нет признаков состава преступления хулиганства. Другими словами, отсутствовал объект состава преступления. Мое уважение, господин Габриелян.
PS В указанном деле только один судья, А. Меликсетян (хотя называть ее судьей стыдно) полностью забыла данную ею клятву.
Очень интересно, что они должны были тебе пообещать, или как ты должна была прожить свою жизнь, какие компрометирующие материалы они должны использовать против тебя, чтобы ты смогла предать свою Родину, пойти против призвания, уничтожить свое имя?»
Напомним, что после того, как Никола Пашиняна в Сюнике встретили с ругательствами и оскорблениями, он поручил директору СНБ и начальнику полиции наказать виновных в случившемся в видимой для общественности форме. В результате были арестованы руководители общин Сюника, их заместители, муниципальные служащие, а некоторые из них, например, брат главы села Шурнух, вице-мэр Гориса, подверглись насилию.
Ереванские суды признали задержания жителей Сюника неправомерными и в большинстве случаев не удовлетворили ходатайства о заключении их под стражу.
Только по решению судьи Армине Меликсетян житель Сюника Геворг Хачатрян был заключен под стражу сроком на один месяц.
Отвечая на это решение, другой известный адвокат Ерванд Варосян написал:
«Я убежденно говорю, до тех пор, пока облаченные в мантию лица, подписавшие такие явно незаконные судебные акты, не будут привлечены к ответственности, приговорены к лишению свободы и понесут реальное наказание, наше государство государством не станет».