Սպառնալիքների հաղթահարման ուղղությամբ արդյունավետ միջոցներ չեն գործում. Տիգրան Աբրահամյան
«Հենակետ» վերլուծական կենրոնի ղեկավար, Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Արցախում ստեղծված նոր իրողությունների պայմաններում սադրանքների, տարաբնույթ գործողությունների կանխման մեխանիզմներ ներդնելու խնդիր կա։
Վերջին ամիսներին գրանցվող միջադեպերը լոկալ բնույթ են կրում, սակայն դրանց հաճախակի բնույթը, անվտանգության ապահովման ոչ լիարժեք մեխանիզմները, Հայաստանի իշխանությունների անտարբեր վերաբերմունքն իրավիճակը մտահոգիչ են դարձնում։
Ոչ Հայաստանը՝ իր մասով, ոչ Արցախը, չեն ձևակերպել անվտանգության ապահովման իրենց մոտեցումներ, ըստ այդմ՝ նշածս սպառնալիքների հաղթահարման ուղղությամբ արդյունավետ միջոցներ չեն գործում։
Տնտեսական, սոցիալական, հումանիտար բնույթի ծրագրերը կարևոր են, սակայն անվտանգության հարցերը միայն հայտարարություններում են առաջնային բնույթ կրում։

Тигран Абрамян: Нет эффективных средств преодоления угроз
Учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры»), бывший советник президента Арцаха Бако Саакяна Тигран Абрамян пишет:
«В условиях новых реалий, созданных в Арцахе, возникает проблема внедрения механизмов предотвращения провокаций и различных действий.
Инциденты, регистрируемые в последние месяцы, носят локальный характер, но их частый характер, неполные механизмы обеспечения безопасности и безразличное отношение властей Армении делают ситуацию тревожной.
Ни Армения со своей стороны, ни Арцах не сформулировали своих подходов к обеспечению безопасности, следовательно, нет эффективных средств преодоления упомянутых мною угроз.
Экономические, социальные, гуманитарные программы важны, но вопросы безопасности несут первостепенное значение только в заявлениях.