Հարութ Սասունյան. Վերջապե՛ս, Բայդենը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը… Ո՞րն է հաջորդ քայլը
Նախագահ Ռեյգանի կողմից նախագահական հռչակագրում Հայոց ցեղասպանության հիշատակումից քառասուն տարի անց, մինչ Միացյալ Նահանգները խուսափում էր այդ խնդրից, նախագահ Բայդենը օգտագործեց Հայոց ցեղասպանություն եզրույթը՝ չնայած Թուրքիայի Հանրապետության ժխտողական ղեկավարների կողմից Միացյալ Նահանգների կառավարությանը պարտադրված «բերան փակելու» քաղաքականությանը․․․  Առավել,  Բայդենն իր «Հայոց հիշատակի օրվա ուղերձում» ցեղասպանություն բառն օգտագործեց ոչ թե մեկ, այլ երկու անգամ։
Անցյալ տարի, երբ Բայդենը նախագահի թեկնածու էր, խոստացավ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Բայց քանի որ ամերիկահայերը բազմիցս խաբվել են նախորդ նախագահների կողմից, որոնք չէին կատարել իրենց նախընտրական խոստումները, նրանք զգուշավոր լավատեսությամբ էին վերաբերվում Բայդենի հանձնառությանը:
Նույնիսկ եթե Միացյալ Նահանգները բազմիցս ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ սկսած 1951 թվականից, երբ ԱՄՆ կառավարությունը պաշտոնական փաստաթուղթ ներկայացրեց Համաշխարհային դատարան․ Ներկայացուցիչների պալատը երեք բանաձև ընդունեց 1975, 1984 և 2019 թվականներին․ ԱՄՆ Սենատը միաձայն բանաձև ընդունեց 2019 թվականին, և Ռեյգանը նախագահական հռչակագիր հրապարակեց 1981 թ․ ապրիլի 22-ին, նախագահ Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը լուրջ առաջընթաց է`մի քանի դրական հետևանքներով․
1)    Քանի որ 1.5 միլիոն հայերի զանգվածային սպանությունը շատ զգացմունքային հարց է, Հայոց ցեղասպանության զոհերի հետնորդները գոհունակության խոր զգացում ունեցան, որ իրենց նախնիների կրած ցեղասպանությունը պաշտոնապես և ճշմարտորեն ընդունվում է Միացյալ Նահանգների նախագահի կողմից:
2)    Ամերիկայի նախագահի այս ամենավերջին և հեղինակավոր խոստովանությունը ԱՄՆ դատարաններին հնարավորություն կտա շարունակել հայերի ներկայացրած հայցերը՝ ցեղասպանության դարաշրջանի պահանջների վերաբերյալ Թուրքիայի կառավարությունից: Նախկինում դաշնային դատավորները մերժում էին նման դատավարությունները և պնդում  (սխալ կերպով), որ քանի որ ԱՄՆ կառավարությունը չի ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը, Կալիֆորնիան և այլ առանձին նահանգներ չեն կարող օրենքներ ընդունել, որոնք թույլ են տալիս այս դատական գործերը շարունակել:
Այնուամենայնիվ, եթե դատարանները որոշեն, որ Բայդենի ուղերձը բավարար չէ նման դատական հայցեր հարուցելու թույլտվության համար, ապա ամերիկահայերը պարտավոր են ներկայացնել  օրենքի առաջարկ, այլ ոչ թե հիշատակման բանաձև, որը պետք է ընդունվի Կոնգրեսի երկու պալատների և ստորագրվի նախագահի կողմից: Սա պիտի լինի վերջին խոսքը Թուրքիայի դեմ դատական հայցեր ներկայացնելու իրավական պահանջների կատարման համար:
3)    Քանի որ Միացյալ Նահանգները գերտերություն է, նախագահի հայտարարությունները մեծ ազդեցություն ունեն այլ երկրների, մասնավորապես՝ Մեծ Բրիտանիայի, Ավստրալիայի և Իսրայելի վրա: Ուստի սպասվում է, որ մի քանի երկրներ կհետևեն նրա օրինակին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
4)    Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը տեղի ունեցավ հայերի համար հատկապես դժվար ժամանակաշրջանում՝ անցած աշնանը Ադրբեջանի, Թուրքիայի և իսլամական ջիհադիստական վարձկանների մասնակցությամբ արցախյան պատերազմում տեղի ունեցած աղետալի պարտությունից հետո: Նախագահ Բայդենի ապրիլքսանչորսյան ուղերձը կբարձրացնի հայերի ոգին և կարող է ստեղծել համաշխարհային տերությունների բարի կամքի մթնոլորտ՝ կապված Արցախի կարգավիճակի և նրա բնակչության պաշտպանության խնդրի արդարացի լուծման համար:
5)    Ցեղասպանության ճանաչման համար մղվող պայքարը նաև քաղաքական պայքար է մի կողմից այդ զանգվածային հանցագործությունն իրականացրած երկրի, մյուս կողմից՝ զոհերի ժառանգների կողմից: Թուրքիայի կառավարությունը, անցած տարիների նման, արեց հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի Միացյալ Նահանգները չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:
Թուրքիան միլիոնավոր դոլարներ վճարեց ամերիկյան լոբբիստական կազմակերպություններին` ցեղասպանությունը ժխտելու համար, ճնշում գործադրեց և սպառնաց Միացյալ Նահանգներին սարսափելի հետևանքներով, եթե վերջինս ճանաչի ցեղասպանությունը:
Այնուամենայնիվ, Թուրքիային հասցվեց շռնդալից քաղաքական հարված: Թուրքիայի ամբարտավան նախագահին, որը կարծում է, թե ոչ մի երկիր չի կարող դեմ գնալ իր ցանկություններին, ԱՄՆ նախագահը խստորեն իր տեղը դրեց: Համոզված եմ, որ Էրդողանը անքուն գիշեր է անցկացրել, երբ Բայդենը ապրիլի 23-ին զանգահարել է նրան՝ տեղեկացնելով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու իր որոշման մասին։ Հուսանք, որ նվաստացած Էրդողանը հասկացավ՝ աշխարհը չի պտտվում Թուրքիայի շուրջ:
Այժմ տեսնենք, թե Թուրքիայի կառավարությունը ինչպես կարող է հակադարձել։ Արդյոք ժամանակավորապես հե՞տ կկանչի իր դեսպանին Վաշինգտոնից, կսպառնա՞ դադարեցնել առևտրային կապերը, թե՞ կարգելափակի ԱՄՆ կառավարության կողմից Ինջիրլիքի ավիաբազայի օգտագործումը։
Հուսով եմ, որ Էրդողանը կանի այս բոլոր քայլերը և շատ ավելին: Նման գործողություններով Թուրքիան կխորացնի ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունները, կապահովի Հայոց ցեղասպանության հանրայնացումն ամբողջ աշխարհում և իր ձախողված տնտեսությունը կտանի սնանկության: Դա կարող է հանգեցնել ներքին իրարանցման և Էրդողանին նախագահականից վերջնականապես հեռացնելուն հաջորդ ընտրությունների ժամանակ, եթե ոչ ավելի շուտ:
Հետաքրքիրն այն է, որ Էրդողանը ապրիլի 26-ի ուշ գիշերը թուրք ժողովրդի առջև երկար ելույթ ունենալով, Հայոց   ցեղասպանության մասին իր սովորական ստերից բացի, չհամարձակվեց հայտարարել ԱՄՆ-ի դեմ որևէ գործողության մասին՝ ի պատասխան Բայդենի ապրիլքսանչորսյան ուղերձի: Այսպիսով, Էրդողանը ցուցադրեց իր բացարձակ նվաստացումն ու անզորությունը։
Չկարողանալով պարտադրել Միացյալ Նահանգներին՝ հրաժարվել ցեղասպանությունը ճանաչելու իր ծրագրերից, Թուրքիայի ղեկավարներն այժմ դիմում են իրենց սովորական հնարքներին՝ հայտարարելով, որ Միացյալ Նահանգների ճանաչումը ոչինչ չի նշանակում: Եթե դա ոչինչ չէր նշանակում, ինչո՞ւ էր Թուրքիան միլիոնավոր դոլարներ ծախսում լոբբիստների վրա մի քանի տասնամյակ և ճնշում գործադրում ԱՄՆ կառավարության վրա՝ սպառնալով սարսափելի հետևանքներով։
Ավելի քան մեկ դար շարունակ ստերն ու ժխտումները շարունակելու փոխարեն, շատ ավելի լավ կլինի, որ Թուրքիան պարզապես ընդունի իր նախորդների ոճրագործությունները, ներողություն խնդրի և փոխհատուցի հայ ժողովրդին հասցված ահռելի վնասների համար: Թուրքիան լավ կանի հետևի Գերմանիայի օրինակին՝ Հոլոքոստից հետո։ Գերմանիան ներողություն խնդրեց Հիտլերի զանգվածային հանցագործությունների համար, հուշարձաններ կանգնեցրեց Հոլոքոստի զոհերի համար և միլիարդավոր դոլարներ փոխհատուցեց: Սա այն է, ինչ անում է քաղաքակիրթ մի ժողովուրդ, երբ իր ղեկավարները ծանր հանցագործություն են գործում։
Միևնույն ժամանակ, Սփյուռքի և Հայաստանի հայերը պետք է հետապնդեն իրենց պահանջները օրինական ճանապարհներով՝ բազմաթիվ դատական հայցեր ներկայացնելով ընդդեմ Թուրքիայի՝ տարբեր երկրների դատարաններում և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում՝ պահանջելով վերականգնել ցեղասպանության պատճառած վնասները: Մյուս կողմից, Հայաստանի կառավարությունը պետք է Թուրքիային տանի Համաշխարհային դատարան, որտեղ միայն կառավարություններին է թույլատրվում հայց ներկայացնել:
Վերջապես, ճիշտ պահն է հիշել և շնորհակալություն հայտնել հայերի մեծ բարեկամ, Հայաստանում Միացյալ Նահանգների նախկին դեսպան Ջոն Մարշալ Էվանսին, ում դիվանագիտական կարիերան ընդհատվեց 2006 թվականին, երբ նա Կալիֆորնիա կատարած այցի ժամանակ ասաց ճշմարտությունը Հայոց ցեղասպանության մասին: Ճիշտ կլիներ, որ Բայդենի վարչակազմը Էվանսին նշանակեր որպես հաջորդ ԱՄՆ դեսպան Հայաստանում։ Սա նվազագույնն է, որ ԱՄՆ կառավարությունը կարող է անել այն բանից հետո, երբ նախագահը պաշտոնական ներողություն խնդրի նրանից:

After the United States avoided the issue for forty years, ever since Pres. Ronald Reagan mentioned the Armenian Genocide in a Presidential Proclamation, Pres. Joe Biden used the term Armenian Genocide, despite the gag-rule imposed on the United States government by the denialist rulers of the Republic of Turkey! For good measure, Pres. Biden used the word genocide not once, but twice, in his "Statement on Armenian Remembrance Day."
Last year, when Biden was a presidential candidate, he promised to acknowledge the Armenian Genocide. But, since Armenian-Americans were deceived so many times by previous presidents who had not kept their campaign promises, they were cautiously optimistic about Biden’s commitment.
Even though the United States had repeatedly recognized the Armenian Genocide starting from 1951 when the U.S government submitted an official document to the World Court; the House of Representatives adopted three resolutions in 1975, 1984, and 2019; the U.S. Senate adopted unanimously a resolution in 2019; and Pres. Reagan issued a Presidential Proclamation on April 22, 1981, Pres. Biden’s acknowledgment of the Armenian Genocide in 2021 is a major step forward with several positive consequences:
1) As the mass murder of 1.5 million people is a very emotional issue, the descendants of Armenian Genocide victims felt a deep sense of satisfaction that the genocide suffered by their ancestors is formally and correctly acknowledged by the President of the United States.
2) This most recent and authoritative acknowledgment by the American President will enable U.S. Courts to go forward with lawsuits making claims by Armenians on genocide era-demands from the government of Turkey. In the past, such lawsuits were dismissed by Federal judges who claimed (wrongly) that since the U.S. government had not acknowledged the Armenian Genocide, individual states like California could not pass laws allowing these lawsuits to proceed. Nevertheless, if the courts decide that Pres. Biden's statement on the Armenian Genocide is not sufficient to allow the filing of such lawsuits, then Armenian-Americans would be obliged to push for the adoption of a proposed law, not a commemorative resolution, which needs to be adopted by both Houses of Congress and signed by the President into law. That should be the final word on fulfilling the legal requirements for filing lawsuits against Turkey.
3) As the United States is a superpower, pronouncements by the President have a major effect on other countries -- particularly Great Britain, Australia and Israel. Therefore, it is expected that several countries would follow suit in recognizing the Armenian Genocide.
4) Pres. Biden’s acknowledgment of the Armenian Genocide comes at a particularly sensitive time for Armenians worldwide following the disastrous defeat in last fall’s Artsakh War by the hands of Azerbaijan, Turkey and Islamic Jihadist mercenaries. Pres. Biden’s April 24 statement will boost the spirits of Armenians and could create an atmosphere of goodwill by world powers towards the just resolution of Artsakh’s status and the protection of its population.
5) The struggle for genocide recognition is also a political battle by the country that perpetrated that mass crime on one hand and the descendants of the victims on the other. The Government of Turkey, as in past years, did everything in its power to prevent the United States from acknowledging the Armenian Genocide. Turkey paid millions of dollars to American lobbying organizations to deny the genocide, pressured and threatened the United States with dire consequences should it acknowledge the genocide. Nevertheless, Turkey suffered a devastating political blow. Turkey’s arrogant President, thinking that no country can go against his wishes, was sternly put in his place by the President of the United States. I am sure Pres. Erdogan spent a sleepless night after Pres. Biden called him on April 23, advising him of his decision to acknowledge the Armenian Genocide. Hopefully, the humiliated Erdogan understood that the world does not rotate around Turkey.
Let us now see what the Turkish government may do in retaliation. Will it temporarily recall its Ambassador from Washington, threaten to cut off commercial ties, or block the U.S. Government from using the Incirlik airbase in Turkey? I hope Erdogan will take all of these steps and many more. With such actions, Turkey will exacerbate U.S.-Turkish relations, provide worldwide publicity to the Armenian Genocide, and drive its failing economy into bankruptcy. This could lead to internal turmoil and the eventual removal of Erdogan from the presidency during the next election, if not sooner. Interestingly, in a lengthy televised speech to the Turkish nation late at night on April 26, besides his usual lies on the Armenian Genocide, Erdogan dared not announce any actions against the United States in retaliation to Biden's April 24 statement. Thus, Erdogan displayed his utter humiliation and impotence.
As usual, not having been able to bully the United States to abandon its plans to recognize the Genocide, Turkish leaders are now resorting to their usual tricks by stating that the U.S. recognition does not mean anything. If it meant nothing, why did Turkey spend millions of dollars on lobbyists for several decades and pressure the U.S. government, threatening dire consequences?
Rather than continuing the lies and denials for over a century, it would be much better for Turkey to simply acknowledge the crimes of its predecessors, ask for forgiveness, and make amends for the horrendous damages caused to the Armenian people. Turkey would do well to follow the example of Germany after the Holocaust. Germany apologized for Hitler’s mass crimes, erected memorials for the Holocaust victims and paid billions of dollars in reparations. This is what a civilized nation does when its leaders commit a grave crime.
In the meantime, Armenians in the Diaspora and Armenia should pursue their demands through legal channels by filing multiple lawsuits against Turkey in various country courts and the European Court of Human Rights, seeking restitution for the damages caused by the Genocide. The Government of Armenia, on the other hand, should take Turkey to the International Court of Justice (World Court), where only governments have standing to file lawsuits.
Finally, this is the appropriate moment to remember and acknowledge a great friend of Armenians, former U.S. Ambassador to Armenia, John Marshall Evans, whose diplomatic career was cut short in 2006 after he told the truth about the Armenian Genocide during a visit to California. It would be only proper for the Biden Administration to appoint John Evans as the next U.S. Ambassador to Armenia. This is the least the U.S. government could do, after the President issues an official apology to him.