Վաշինգտոնի Հոլոքոստի հուշահամալիր-թանգարանը ողջունում է նախագահ Բայդենի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը
10:22 28/04/2021
Միացյալ Նահանգների Հոլոքոստի հուշահամալիրը ողջունում է նախագահ Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը: Այն հաջորդել է 2019 թվականի Կոնգրեսի բանաձևերին, որով այս ողբերգական իրադարձությունը ճանաչվել է որպես ցեղասպանություն: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
«Հոլոքոստի պատմությունը սովորեցնում է, որ անցյալի հետ համերաշխությունը նախապայման է ներկան հասկանալու և ավելի լավ ապագա կերտելու համար։ Հայ ժողովրդի դեմ իրագործված հանցագործությունների ողջ ծավալի ճանաչումը, նույնիսկ իրադարձություններից մեկ դար անց, կարևոր է ոչ միայն զոհերի և նրանց սերունդների համար: Մենք գիտենք, թե ինչպես է Եվրոպան վերաբերվում Հոլոքոստին և նրա ժառանգությանը 1945 թվականից ի վեր, թե որքան կարևոր է բոլոր հասարակությունների համար ազգային դժվար պատմության բացահայտ ճանաչումը», - ասում է հուշահամալիրի տնօրեն Սառա Բլումֆիլդը:
1915 թ-ի գարնանից մինչև 1916 թ-ի աշնան վերջը Օսմանյան կայսրության կառավարությունը, հրահանգվելով մայրաքաղաք Ստամբուլից, ձերբակալեց, արտաքսեց մարդկանց, մասսայական սպանություններ իրականացրեց և ստեղծեց պայմաններ՝ երկրի հայ քրիստոնյա քաղաքացիների շրջանում զանգվածային մահերի համար: Նրանց մեծ մասը ապրում էր ժամանակակից Թուրքիայի տարածքում: Առնվազն 664,000 և, հնարավոր է, 1,2 մլն հայ տղամարդիկ, կանայք և երեխաներ զոհվել են կոտորածների, անհատական սպանությունների, համակարգված վատ վերաբերմունքի, հարկադիր տեղահանման, սովի և հիվանդությունների հետևանքով:
Հայոց ցեղասպանության հուշերը զգացվել են Հոլոքոստի ժամանակ: Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան քառասուն օր» -ը, որը պատկերում է հայերի ցեղասպանությունը, լույս է տեսել 1933 թ.-ին Գերմանիայում՝ նացիստների իշխանության գալու տարին: Այն լայնորեն շրջանառվում էր ինչպես հրեական, այնպես էլ ոչ հրեական շրջանակներում: Բազմաթիվ գերմանացի հրեաներ, ովքեր թիրախ էին դարձել որպես թշնամիներ, վտարվեցին իրենց տներից, զրկվեցին իրենց երեխաների ապրուստը ապահովելու հնարավորությունից և գետտոյացվեցին, նույն կերպ, ինչպես հայերը: Եվ նրանցից ոմանք, ովքեր օգնեցին փրկել հրեաներին, Յադ Վաշեմի (Yad Vashem) կողմից ճանաչվել են որպես Ազգերի մեջ Արդար (Righteous Among the Nations), հայեր էին, ովքեր մոտիվացված էին իրենց ցեղասպանության մասին հիշողություններով:
«Ցեղասպանություն» տերմինի ծագումը մասամբ կապված է 1915-16թթ. իրադարձությունների հետ: Լեհ-հրեա փաստաբան Ռաֆայել Լեմկինի ՝ հայերի դեմ օսմանյան հարձակումների պատմությանը, հակասեմական ջարդերին և զանգվածային ուղղվածությամբ բռնության այլ դեպքերին առնչվելով՝ հիմնովին ձևավորեց նրա աշխատանքը, որն ուղղված էր տարբեր խմբերի համար միջազգային իրավական պաշտպանության ապահովմանը: Հոլոքոստի ընթացքում իր ընտանիքը կորցրած Լեմկինը անխոնջ կերպով պաշտպանում էր այս իրավական հայեցակարգը, մինչև դրա ձևակերպումը ՄԱԿ-ի ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին 1948 թ. կոնվենցիայի ներքո:
«Չնայած հայերի հետ կատարվածի ընդհանուր ուրվագծերը պարզ են, այս պատմության ամբողջական փաստավավերագրումը հնարավոր կլինի միայն այն ժամանակ, երբ բոլոր պետական և մասնավոր արխիվները բացվեն անկախ հետազոտողների առջև։ Հուշահամալիրը շարունակում է կոչ անել բոլոր համապատասխան արխիվային հաստատություններին՝ բաց անել արխիվները բոլոր հետազոտողների համար», - ասում է Բլումֆիլդը:

The United States Holocaust Memorial Museum welcomes the recognition of the Armenian Genocide by U.S. President Joe Biden. This follows the 2019 Congressional resolution recognizing this tragic event as genocide.
“Holocaust history teaches that an honest reckoning with the past is a prerequisite to understanding the present and building a better future,” said Museum Director Sara J. Bloomfield. “Recognizing the full magnitude of the crimes committed against the Armenian people, even a century following the events, is important not only for the victims and their descendants. We know from watching Europe deal with the Holocaust and its legacy since 1945, just how important it is for all societies to openly acknowledge difficult national history.”
Between the spring of 1915 and the end of autumn 1916, the government of the Ottoman Empire, giving direction from its capital in Istanbul, arrested, deported, conducted mass killings, and created conditions intended to cause widespread death among the country's Armenian Christian citizens, most of whom were living in the territory of modern-day Turkey. At least 664,000 and possibly as many as 1.2 million Armenian men, women, and children died in massacres, in individual killings, or as a consequence of systematic ill-treatment, forced displacement, exposure, starvation, and disease.
The ripples of the Armenian genocide were felt during the Holocaust. Franz Werfel's Forty Days of Musa Dagh, depicting the genocide of the Armenians, was published in 1933 the year the Nazis came to power in Germany. It circulated widely in both Jewish and non-Jewish circles. Many German Jews—who were being targeted as the enemy, driven from their homes, deprived of the ability to provide for their children, and ghettoized—identified with the Armenians’ plight. And, some of those who helped save Jews and are recognized by Yad Vashem as Righteous Among the Nations were Armenians who were motivated by memories of their own genocide.
The origins of the term “genocide” rest, in part, in the events of 1915-16. Polish-Jewish lawyer Raphael Lemkin’s exposure to the history of Ottoman attacks against Armenians as well as antisemitic pogroms and other cases of group-targeted violence fundamentally shaped his work seeking international legal protection for groups. Galvanized by the murder of his own family during the Holocaust, Lemkin tirelessly championed this legal concept until it was codified in the United Nations Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide in 1948.
“While the general outlines of what happened to the Armenians are clear, a full and complete documentation of this history will only be possible when all public and private archives are opened to independent researchers,” continued Bloomfield. “The Museum continues to call for all relevant archives to be made available for scholarship.”