Հնդկաստանում կորոնավիրուսային վիճակն աղետալի է․ մեկ օրում 360 հազար նոր դեպք, 3000 մահ
Հնդկաստանում կորոնավիրուսից մահացածների թիվը նախօրեին գերազանցել է 200,000-ը։ Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ 24 ժամվա ընթացքում առաջին անգամ հաղորդվել է ավելի քան 3000 մահվան մասին: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ երեքշաբթի օրվա դրությամբ երկրում բռնկումից մահացել է ընդհանուր առմամբ 201 187 մարդ, չնայած շատ փորձագետներ կարծում են, որ իրական ցուցանիշն ավելի բարձր է:
Հնդկաստանում ընդհանուր առմամբ գրանցվել է 18 միլիոն վարակ, վերջին 24 ժամվա ընթացքում գրանցվել է 360,000 նոր դեպք: Գրեթե վեց միլիոն նոր դեպք միայն ապրիլից է արձանագրվել:
Ներկայումս երկիրն ունի աշխարհում չորրորդ ամենաբարձր ցուցանիշը՝ զիջելով միայն ԱՄՆ-ին, Բրազիլիային և Մեքսիկային:
Հնդկաստանի դիակիզարանները չեն հասցնում այրել դիակների կույտերը։ Նյու Դելիում գերեզմանոցի տարածքները ծանրաբեռնված են, նոր տարածքներ են ավելացվում։
Տեղում ծանր իրավիճակ ապրողները նույնպես կարծում են, որ կառավարության կողմից տրամադրված զոհերի թիվը կասկածելիորեն ցածր է:
Մի շարք երկրներ սկսել են օգնություն ուղարկել Հնդկաստան, որտեղ հիվանդներին չի բավարարում նաև թթվծինը։

The death toll from coronavirus in India surpassed 200,000 on Wednesday, with more than 3,000 deaths reported in 24 hours for the first time, Euronews reported, citing official data.
A total of 201,187 people had died from the outbreak in the country as of Tuesday, the health ministry said, although many experts believe the true figure is higher.
India recorded a total of 18 million infections, with 360,000 new cases reported in the last 24 hours. Nearly six million new cases are from April alone.
The country currently has the fourth-highest death toll in the world, behind only the US, Brazil and Mexico.
Crematoriums across India are struggling to keep up with the task of accommodating the pile-up of bodies.
Overwhelmed by the sheer number of dead, funeral areas in New Delhi have been extended with new plots outlined with red bricks in an attempt to keep up with the influx.
Those experiencing the dire situation on the ground also believe death toll figures being provided by the government are suspiciously low.
A first shipment of medical aid from Britain arrived on Tuesday, which included 100 ventilators and 95 oxygen concentrators.