Մեզ չեք կարող ընկճել քաղաքական ռեպրեսիաներով և ճիզվիտային վարքագծով. Լիլիթ Գալստյան
«Ապրիլի 22-ին մենք այստեղ էինք՝ մեր բողոքի ձայնը հնչեցնելու իրավապահներին, և մեր համակրանքը արտահայտելու արժանապատիվ սյունեցիներին, որոնք պետության բացակայության պայմաններում պահպանում են սեփական հողն ու երկիրի ապագան»,- գլխավոր դատախազության դիմաց անցկացվող բողոքի ակցիայի ընթացքում ասաց ՀՅԴ-ական գործիչ Լիլիթ Գալստյանը։
Նրա խոսքով, ըստ էության, այս «ազգադավ» իշխանություններին այսպիսի՝ իր իրավունքների համար պայքարող քաղաքացի պետք չէ։
«Դուք ականատես եղաք, թե ինչպես վարչապետի աթոռին սոսնձվածի ապօրինի հրահանգով միջոցառումներ ձեռնարկվեցին և ձերբակալվեցին մեր հպարտ քաղաքացիները։ Ըստ երևույթին, այս իշխաությունների համար, որոնք դավաճանել են մեր ազգային և պետական շահը, ո՛չ օրենքը, ո՛չ էլ սահմանադրությունը արժեք չունի։ Դե իհարկե, մի իշխանություն, որի համար հայրենիքն արժեք չունի, օրենքն ու սահմանադրությունն էլ արժեք չեն ունենա։ Եվ նրանք ամեն միջոց ձեռնարկում են լռեցնելու ընդդիմության ձայնը, որն այսօր պայքարում է հայրենիքի փրկության համար»,- նշեց նա։
Ըստ Լիլիթ Գալստյանի, ապրիլի 22-ին բռնի ուժի գործադրմամբ բերման են ենթարկվել հանրահավաքի մասնակիցներից 14-ը, որոնց մեջ այն երիտասարդներն էին, որոնք բաց աչքով նայել էին թուրքին։
«Իհարկե, մենք բոլորս գիտենք, որ քաղաքական ռեպրեսիաներով մեզ հնարավոր չէ լռեցնել։ Եվ երեկ ՀՅԴ ԳՄ երեք անդամների՝ Իշխան Սաղաթելյանին, Արծվիկ Մինասյանին և Տարոն Տոնոյանին ներկայացվել են ծանուցագրեր, իհարկե, դա պատահականություն չէ, այն տեղավորվում է այս իշխանության՝ քաղաքական ճնշում և ռեպրեսիաներ գործադրելու փիլիսոփայության մեջ։ Նրանք առհասարակ չեն խորշում ապօրինի գործողություններից»,-կարծիք հայտնեց նա։
ՀՅԴ-ական գործիչը նաև անդրադարձավ իմքայլական պատգամավոր, «հայտնի աներձագ» Հրաչյա Հակոբյանի հայտարարությանը, թե պետք է սյունեցիներին նվաստացնելով բերման ենթարկեին։
«Նիկոլ Փաշինյանը, որը պարտված է, որը դավաճանության սիմվոլն է, այսօր փորձում է փոքրիկ հաղթանակներ կազմակերպել Հայաստանում։ Դա քեզ չի հաջողվելու։ Մենք պայքարում ենք ապագայի համար։ Հարգելի՛ իրավապահներ, դուք շատ լավ գիտեք, որ մեղանչում եք օրենքի առաջ, և ծառայելով Նիկոլ Փաշինյանին, դուք ծառայում եք թուրք-ադրբեջանական շահերին...։ Մեկ անգամ ևս ուզում եմ ասել՝ մեզ չեք կարող ընկճել քաղաքական ռեպրեսիաներով և ճիզվիտային վարքագծով»,- եզրափակեց խոսքը Լիլիթ Գալստյանը։

Лилит Галстян: Политическими репрессиями и иезуитским поведением вы не сможете нас подавить
«22 апреля мы были здесь, чтобы выразить свой протест правоохранителям, и свои симпатии достойным людям Сюника, которые в отсутствие государства защищают свою землю и будущее страны», - в ходе акции протеста перед зданием Генпрокуратуры сказала деятель АРФ Дашнакцутюн Лилит Галстян.
По ее словам, по сути этой «изменнической» власти не нужен такой, борющийся за свои права, гражданин.
«Вы стали свидетелями того, как по незаконному приказу человека, приклеившегося к креслу премьер-министра, были приняты меры и были задержаны наши гордые граждане. Видимо, ни закон, ни конституция не имеют никакого значения для этих властей, предавших наши национальные и государственные интересы. Ну, конечно, для власти, для которой Родина не имеет никакой ценности, не будут иметь ценности закон и конституция. И они принимают все меры, чтобы заставить замолчать голос оппозиции, которая сегодня борется за спасение Родины», -отметила Лилит Галстян.
По словам Лилит Галстян, 22 апреля с применением грубой силы были подвергнуты приводу 14 участников митинга, в том числе молодые люди, которые смотрели на турка открытыми глазами.
«Конечно, все мы знаем, что нас невозможно заставить замолчать политическими репрессиями. А вчера уведомления были вручены трем членам ВО АРФД: Ишхану Сагателяну, Арцвику Минасяну и Тарону Тонояну, конечно, это не случайно, это укладывается в философию этого правительства - политическое давление и репрессии. Они вообще не брезгуют противоправными действиями», - сказала она.
Представитель АРФД Дашнакцутюн сослалась также на заявление «известного шурина» депутата фракции «Мой шаг» Грачья Акопяна о том, что жители Сюника должны с унижением быть подвергнуты приводу.
«Проигравший Никол Пашинян, который является символом предательства, пытается сегодня организовать в Армении маленькие победы. Тебе это не удастся. Мы боремся за будущее.
Уважаемые сотрудники правоохранительных органов, вы прекрасно знаете, что грешите перед законом, и, служа Николу Пашиняну, вы служите турецко-азербайджанским интересам ... Я хочу еще раз сказать, что политическими репрессиями и иезуитским поведением вы не сможете нас подавить», - заключила Лилит Галстян.