Ադրբեջանցի զինվորները ձեռքերը մտցնում էին ստամոքսիս վերքի մեջ, կծու պղպեղ փչում աչքերիս․ Հայ ռազմագերիների պատմություններն է ներկայացրել Vice-ը
Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի արդյունքում Ադրբեջանում գերի ընկած ու վերադարձած հայ զինվորները VICE World News-ին պատմել են իրենց նկատմամբ դաժան բռնությունների մասին:
«Ուշ գիշեր էր, և 20-ամյա զինվոր Արմենը քնած էր լքված խրճիթում, երբ հանկարծակի կրակոցներից արթնացավ: Նա դուրս է վազել՝ հասկանալու կրակոցների աղբյուրը՝ թողնելով յոթ ընկերներին տնակում, և անմիջապես ընկել Ադրբեջանի կրակահերթի տակ։
«Ադրբեջանցիները սկսեցին կրակել մեզ վրա, բայց մենք չէինք կարող նրանց տեսնել», - պատմել է Արմենը, ում անունը փոխած է՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով:
«Երբ մենք բոլորս վիրավորվեցինք, նրանք ռուսերեն մեզ վրա բղավեցին, որ մենք պետք է հանձնվենք: Նրանք ասացին, որ մեզ կտանեն Կարմիր խաչ»:
Նրանք հանձնվել են, բայց, ըստ Արմենի, ադրբեջանցի զինվորները սկսել են ծեծել իրենց՝ հենց որ հայտնվել են կալանքի տակ:
Ադրբեջանցիները ոտքով հարվածել են Արմենի գլխին և շամփուրով խոցել: Ադրբեջանցիներն այնքան ամուր են կապել Արմենի ձեռքերը, որ այժմ դաստակներին վերքեր են:
«Այն բանից հետո, երբ մեզ տեղափոխեցին մայրաքաղաք Բաքվի ռազմական ոստիկանության բաժանմունք, ծեծը շարունակվել է»,- պատմել է Արմենը: Նա ասել է՝ հիշում է, որ իրեն հարվածում էին, խփում գլխին, և հարվածում փայտի կտորներով: Նրա գլխին վերքեր են եղել, աչքերն ուռած, իսկ ադրբեջանցիները սպառնացել են սպանել:
«Ռազմական ոստիկանությունը մեզ չի հարցաքննել. նրանք միայն ծեծել ենմեզ: Առաջին օրը նրանք կապեցին իմ ձեռքերը ջեռուցման համակարգին, և ես մնացի այդ դիրքում՝ հատակին նստած, ամբողջ գիշեր։ Ցավի պատճառով ես չկարողացա քնել: Դեմքս, աչքս ու ծունկս ցավում էին: Նրանք շատ էին հարվածել ծնկիս, ուռել էր», - ասել է Արմենը:
Արմենը, որը գերեվարված է մնացել մի քանի ամիս՝ մինչ ազատվելը, մեկն է շատ հայ գերիներից, որոնց, ինչպես ասում են պաշտոնյաներն ու իրավապաշտպան խմբերը, բռնության են ենթարկվել կալանքի տակ անցյալ տարվա ռազմական գործողություններից հետո: Ադրբեջանը ասում է, որ վարվել է Ադրբեջանում ձերբակալված ռազմագերիների և խաղաղ բնակիչների հետ՝ համաձայն Ժնևի կոնվենցիաների»,-գրում է կայքը:
Նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության վերջին փուլն ավարտվել է անցած նոյեմբերին: Ըստ գնահատման, 60-ից 220 բանտարկյալներ դեռ գտնվում են ադրբեջանական կալանքի տակ: Հայաստանի պաշտոնատար անձինք ասում են, որ այդ բանտարկյալներից շատերը ենթարկվել են խոշտանգումների: Ադրբեջանն ասում է, որ իրենց մոտ գտնվող բանտարկյալներն ահաբեկիչներ են, որոնք անօրինական են մտել իրենց տարածք, իսկ Բաքուն արդեն վերադարձրել է բոլոր ռազմագերիներին, որոնք գերեվարվել էին մինչև անցած նոյեմբերին հրադադարի ստորագրումը:
«Այս վեճը`արդյո՞ք գերիները ռազմագերիներ են, տարակուսանքի է առաջացրել, թե ինչ է լինելու նրանց հետ այժմ»,-գրում է կայքը, հավելելով, որ ապրիլի 9-ին դատարկ վերադարձավ այն ինքնաթիռը, որով նախատեսվում էր Բաքվից Երևան բերել 25 հայ գերիների, ինչը մեղադրանքներ առաջ բերեց առ այն, որ Ադրբեջանը չի պահպանում հրադադարի մասին համաձայնագրի իր մասը, որը ենթադրում էր, որ հակամարտության ընթացքում բոլոր գերեվարվածները վերադարձվելու են:
Մեջբերվում է Human Rights Watch կազմակերպությունը, որն ասում է, որ այս բանտարկյալներից շատերը, ինչպես Արմենը, ենթարկվել են դաժան կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի:
«Ադրբեջանական ուժերը բռնության են ենթարկել հայ ռազմագերիների նկատմամբ՝ նրանց դաժան և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի և խոշտանգումների ենթարկելով՝ գերեվարվելիս, տեղափոխվելիս կամ տարբեր կալանավայրերում անազատության մեջ գտնվելու ընթացքում»,- նշում է կայքը։
Կովկասում Human Rights Watch-ի ներկայացուցիչ Գիորգի Գոգիան, ով նաև զեկույցի հեղինակներից մեկն է ասում է, որ հայերը պետք է համարվեն ռազմագերիներ և ազատ արձակվեն:
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը VICE World News-ին ուղարկված հայտարարության մեջ Human Rights Watch-ի զեկույցն անվանել է «միակողմանի»:
Հայաստան վերադարձածներից շատերն ասում են, որ անազատության մեջ իրենց սննդամթերք և բուժօգնություն են ցույց տվել, բայց նրանց նույնպես ծեծել և խոշտանգել են:
19-ամյա Դավիթը, ում պարտադիր զինվորական ծառայությունը Լեռնային Ղարաբաղում մոտենում էր ավարտին, երբ սկսվեցին մարտերը, ասում է, որ ադրբեջանցիները նրան գերեվարել են Ֆիզուլի (Վարանդա) տանող ճանապարհի մի գյուղի մոտ տեղի ունեցած կրակոցներից հետո:
«Դավիթի զորամասում գտնվող բոլոր զինվորները զոհվել են մարտերում կամ ծարավից մահացել են՝ օրեր շարունակ սոված-ծարավ մնալով: Դավիթը մենակ է մնացել մի երիտասարդ կամավորի հետ, որին հանդիպել էր հակամարտության ընթացքում: Երիտասարդը Դավիթն ասում է, որ կգերադասեր մահանալ, քան գերեվարվել ադրբեջանցիների կողմից: Երբ թշնամու զինվորները մոտեցել են, կամավորական եիտասարդը կրակել է իր գլխին։
Սկզբում ադրբեջանցիները Դավիթին ջուր են տվել և օգնել կապել վերքերը, որպեսզի նա չարյունահոսի: Հետո կապել են ձեռքերն ու դաժանորեն ծեծել:
Դավիթը պատմել է, որ հետո իրեն տեղափոխել են Բաքվի հիվանդանոց, որտեղ բժիշկները վիրակապել են իր վերքերը և հաց ու ջուր բերել:
«Նրանք ինձ այնտեղ պահեցին 4 կամ 5 օր, իսկ հետո տեղափոխեցին քննչական գրասենյակ», - ասել է Դավիթը:
Հարցաքննությունների սենյակում Դավիթը ստիպված է եղել «խոստովանություն» անել, որը հետագայում հրապարակվել է: Ադրբեջանցիները ստիպել են նրան ասել, որ հայ զինվորականներն իրենց հետ պատերազմելու համար ապավինել են վճարովի վարձկանների, այդ թվում`քուրդ մարտիկների, պատմել է նա: Դա ճիշտ չէր, բայց Դավիթն ասել է, քանի որ նրան այլ բան չէր մնում, քան կրկնել այն, ինչ ադրբեջանցիները ցանկանում էին։
«Սենյակում էլեկտրաշոկային սարքեր և մահակներ էին, և նրանք ասացին, որ կսպանեն ինձ, եթե ես չասեմ իրենց ուզածը։ Նրանք ինձ նախապես ասացին այն, ինչ պետք է ասեի: Ես գրեցի այն, և նրանք ստիպեցին ինձ անգիր սովորել և արտասանել տեքստը: Ինձ փաստաբան չեն տրամադրել», - ասել է Դավիթը։
Հայաստանից 25-ամյա Վազգենը, ով կամավոր էր գնացել պատերազմ, նույն կերպ գերեվարվել էր՝ Հադրութի մոտակայքում Ադրբեջանի համար կռվող օտարերկրյա վարձկանների կողմից։
Երբ վարձկանները նրան բռնել են, Վազգենը ծանր վիրավոր է եղել։ Նա պատմել է, որ 7 օր անշարժ պառկած է եղել ու գոյատևել մոտակա ծառից ընկած խնձորներով։
Վարձկանները նրան արյունոտված բերել են ադրբեջանական ռազմական օբյեկտ: Հաջորդ մի քանի ժամվա ընթացքում նրան տեղափոխել են ստորաբաժանումից մյուսը և դաժանորեն ծեծել։
«Ադրբեջանցի զինվորները ձեռքերը մտցրեցին ստամոքսիս վերքի մեջ: Նրանք կծու պղպեղ փչեցին աչքերիս մեջ և այրեցին ձեռքերս։ Նրանք մահակներով ծեծեցին ինձ: Ամեն անգամ, երբ ինձ հանձնում էին զինվորների մի նոր խմբի, ինձ ծեծում և խոշտանգում էին», - պատմել է Վազգենը։
Վազգենը նաև ադրբեջանցիների պահանջով տականք է անվանել Նիկոլ Փաշինյանին, որը տեսագրվել է ու տարածվել։
Ինչպես գրում է VICE World News-ը, Հայաստանն այժմ խնդրում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից (ՄԻԵԴ) միջամտել և ապահովել, որ Ադրբեջանում մնացած հայերը նման խոշտանգումների չենթարկվեն։
VICE World News-ին ուղարկված հայտարարության մեջ ՄԻԵԴ-ն ասել է, որ զբաղվում է 218 «ենթադրյալ» գերիների վերաբերյալ միջանկյալ խնդրանքներով: Դատարանը կիրառել է 39-րդ միջանկյալ կանոնը դրանցից 186-ով։

Armenian servicemen tell VICE World News stories of brutal abuse at the hands of soldiers from Azerbaijan following the conflict in Nagorno-Karabakh.
It was late at night and Armen, a 20-year-old soldier in the Armenian military, was sleeping in an abandoned hut when he was startled awake by a sudden burst of gunfire.
He ran outside to locate the source of the shooting, leaving seven comrades inside the hut, and immediately came under fire from soldiers from Azerbaijan.
“The Azerbaijanis began shooting at us, but we couldn’t see them,” said Armen, who along with every Armenian soldier VICE World News spoke to did so on condition of anonymity due to security concerns.
“Once we had all been injured, they shouted at us in Russian that we should surrender. They said that they would take us to the Red Cross.”
The Armenians surrendered, but according to Armen the Azerbaijani soldiers began to beat them as soon as they were in custody.
The soldiers kicked Armen in the head and poked him with a metal cooking skewer, he said. They bound his hands so tightly that he now has scars across his wrists.
After the Armenians were transferred to a military police station in Baku, Azerbaijan’s capital, the beatings continued, Armen said. He said he remembered being kicked and punched in the head, and hit with pieces of wood. He had wounds on his head, his eyes were swollen shut, and the Azerbaijanis threatened to kill him.
“The military police did not interrogate us; they only beat us. On the first day, they chained my hands to the heating system, and I remained in that position, seated on the floor, throughout the whole night,” Armen said. “I was not able to sleep because of the pain. My face, my eye, and my knee ached. They had hit my knee a lot, and it was swollen.”
Armen, who was held for several months before being released, is just one of the many Armenians who former detainees, Armenian officials and human rights groups say has been abused in custody following last year’s hostilities. Azerbaijan says it has been treating POWs and civilians detained in Azerbaijan in accordance with the Geneva Conventions.
The most recent stage of the conflict in Nagorno-Karabakh ended last November with a one-sided peace treaty. But between 60 to 220 prisoners are estimated to still be in Azeri custody. Armenian officials say that many of these prisoners have been mistreated. Azerbaijan, however, says that the prisoners are little more than terrorists who entered their territory illegally.
In public statements, officials from Azerbaijan’s Ministry of Foreign Affairs argued that Baku already returned all prisoners of war captured before the ceasefire was signed last November.
The organisation Human Rights Watch says that many of these prisoners, like Armen, have been subjected to brutal or degrading treatment.
“Azerbaijani forces abused Armenian prisoners of war (POWs) from the 2020 Nagorno-Karabakh conflict, subjecting them to cruel and degrading treatment and torture either when they were captured, during their transfer, or while in custody at various detention facilities,” a report from the group issued in March said.
Giorgi Gogia, a representative of Human Rights Watch in the Caucasus, and one of the report’s authors, says that the Armenians should be considered prisoners of war and released.
In a statement sent to VICE World News, Azerbaijan’s Ministry of Foreign Affairs called the Human Rights Watch report “one-sided.”
“Armenian POWs and civilians detained in Azerbaijan were treated in accordance with the requirements of the 1949 Geneva Conventions,” the statement reads, referring to the international rules of armed conflict. “They were not subjected to torture, humiliation and inhuman treatment, and they were provided with the necessary medical care.”
Many of those who made it back to Armenia say that they were given food and medical treatment while in custody, but they were also beaten and tortured.
David, a 19-year-old who was completing compulsory military service in Nagorno-Karabakh when the fighting broke out, says that Azerbaijanis captured him following a gunfight near a village along the road to the Fizuli district.
All of the soldiers in his unit were killed in the fighting or died of thirst after getting stranded without food or water for days. David was left alone with a young Armenian volunteer he met during the conflict. The young man told David that he would rather die than be captured by the Azerbaijanis. As the enemy soldiers closed in on the two men, David watched as the volunteer shot himself in the head.
At first, the Azerbaijanis gave David water and helped bind his wounds so he wouldn’t bleed to death, he said. Then they tied up his hands and brutally beat him.
Later he was transferred to a hospital in Baku, he said, where the doctors bandaged his wounds and brought him bread and water.
“They kept me there for 4 or 5 days and then transferred me into the investigation office,” David said..
In an interrogation room, David was forced to record a confession that was later published online. The Azerbaijanis made him say that the Armenian military had relied on paid mercenaries, including Kurdish fighters, to wage war with them, he said. It wasn’t true, but David said he had no choice but to repeat what the Azerbaijanis wanted him to say.
“There were electric shock devices and clubs in the room, and they said that they would beat me to death if I did not say what they wanted,” he said. “They told me what I had to say in advance. I wrote it down, and they made me learn it by heart and recite the text. I was not provided with a lawyer.”
Vazgen, a 25-year-old from Armenia who had volunteered to fight in Nagorno-Karabakh, was similarly taken captive following a gunfight, this time by foreign mercenaries fighting for Azerbaijan near Hadrut, he said.
He was severely wounded by the time the mercenaries captured him. He had been lying immobilised for seven days and living off apples that fell from a nearby tree, he said.
The mercenaries brought him, bleeding, to an Azerbaijani military facility. Over the next few hours, he was transferred from unit to unit and brutally beaten, he said.
“The Azerbaijani soldiers inserted their hands into the wound in my stomach. They blew chili pepper into my eyes, and they burnt my hands,” he said. “They beat me with batons. Every time I was passed onto a new group of soldiers, I was beaten and tortured.”
Vazgen was also forced to record a video in which he insulted Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan. In the video, seen by VICE World News, Vazgen’s face is drawn from exhaustion and he is wearing camouflage fatigues. An Azerbaijani soldier hits him on the head until Vazgen calls his prime minister a bitch.
Armenia is now asking the European Court of Human Rights (ECHR) to intervene and ensure that the Armenians who remain in Azerbaijan don’t suffer similar abuse.
In a statement sent to VICE World News, the ECHR said it is dealing with interim requests concerning 218 alleged captives. The court has applied Rule 39, which is only applicable when there is imminent risk of irreparable harm, to 186 of them.