Ադրբեջանցի զինվորները ձեռքերը մտցնում էին ստամոքսիս վերքի մեջ, կծու պղպեղ փչում աչքերիս․ Հայ ռազմագերիների պատմություններն է ներկայացրել Vice-ը
Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի արդյունքում Ադրբեջանում գերի ընկած ու վերադարձած հայ զինվորները VICE World News-ին պատմել են իրենց նկատմամբ դաժան բռնությունների մասին:
«Ուշ գիշեր էր, և 20-ամյա զինվոր Արմենը քնած էր լքված խրճիթում, երբ հանկարծակի կրակոցներից արթնացավ: Նա դուրս է վազել՝ հասկանալու կրակոցների աղբյուրը՝ թողնելով յոթ ընկերներին տնակում, և անմիջապես ընկել Ադրբեջանի կրակահերթի տակ։
«Ադրբեջանցիները սկսեցին կրակել մեզ վրա, բայց մենք չէինք կարող նրանց տեսնել», - պատմել է Արմենը, ում անունը փոխած է՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով:
«Երբ մենք բոլորս վիրավորվեցինք, նրանք ռուսերեն մեզ վրա բղավեցին, որ մենք պետք է հանձնվենք: Նրանք ասացին, որ մեզ կտանեն Կարմիր խաչ»:
Նրանք հանձնվել են, բայց, ըստ Արմենի, ադրբեջանցի զինվորները սկսել են ծեծել իրենց՝ հենց որ հայտնվել են կալանքի տակ:
Ադրբեջանցիները ոտքով հարվածել են Արմենի գլխին և շամփուրով խոցել: Ադրբեջանցիներն այնքան ամուր են կապել Արմենի ձեռքերը, որ այժմ դաստակներին վերքեր են:
«Այն բանից հետո, երբ մեզ տեղափոխեցին մայրաքաղաք Բաքվի ռազմական ոստիկանության բաժանմունք, ծեծը շարունակվել է»,- պատմել է Արմենը: Նա ասել է՝ հիշում է, որ իրեն հարվածում էին, խփում գլխին, և հարվածում փայտի կտորներով: Նրա գլխին վերքեր են եղել, աչքերն ուռած, իսկ ադրբեջանցիները սպառնացել են սպանել:
«Ռազմական ոստիկանությունը մեզ չի հարցաքննել. նրանք միայն ծեծել ենմեզ: Առաջին օրը նրանք կապեցին իմ ձեռքերը ջեռուցման համակարգին, և ես մնացի այդ դիրքում՝ հատակին նստած, ամբողջ գիշեր։ Ցավի պատճառով ես չկարողացա քնել: Դեմքս, աչքս ու ծունկս ցավում էին: Նրանք շատ էին հարվածել ծնկիս, ուռել էր», - ասել է Արմենը:
Արմենը, որը գերեվարված է մնացել մի քանի ամիս՝ մինչ ազատվելը, մեկն է շատ հայ գերիներից, որոնց, ինչպես ասում են պաշտոնյաներն ու իրավապաշտպան խմբերը, բռնության են ենթարկվել կալանքի տակ անցյալ տարվա ռազմական գործողություններից հետո: Ադրբեջանը ասում է, որ վարվել է Ադրբեջանում ձերբակալված ռազմագերիների և խաղաղ բնակիչների հետ՝ համաձայն Ժնևի կոնվենցիաների»,-գրում է կայքը:
Նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության վերջին փուլն ավարտվել է անցած նոյեմբերին: Ըստ գնահատման, 60-ից 220 բանտարկյալներ դեռ գտնվում են ադրբեջանական կալանքի տակ: Հայաստանի պաշտոնատար անձինք ասում են, որ այդ բանտարկյալներից շատերը ենթարկվել են խոշտանգումների: Ադրբեջանն ասում է, որ իրենց մոտ գտնվող բանտարկյալներն ահաբեկիչներ են, որոնք անօրինական են մտել իրենց տարածք, իսկ Բաքուն արդեն վերադարձրել է բոլոր ռազմագերիներին, որոնք գերեվարվել էին մինչև անցած նոյեմբերին հրադադարի ստորագրումը:
«Այս վեճը`արդյո՞ք գերիները ռազմագերիներ են, տարակուսանքի է առաջացրել, թե ինչ է լինելու նրանց հետ այժմ»,-գրում է կայքը, հավելելով, որ ապրիլի 9-ին դատարկ վերադարձավ այն ինքնաթիռը, որով նախատեսվում էր Բաքվից Երևան բերել 25 հայ գերիների, ինչը մեղադրանքներ առաջ բերեց առ այն, որ Ադրբեջանը չի պահպանում հրադադարի մասին համաձայնագրի իր մասը, որը ենթադրում էր, որ հակամարտության ընթացքում բոլոր գերեվարվածները վերադարձվելու են:
Մեջբերվում է Human Rights Watch կազմակերպությունը, որն ասում է, որ այս բանտարկյալներից շատերը, ինչպես Արմենը, ենթարկվել են դաժան կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի:
«Ադրբեջանական ուժերը բռնության են ենթարկել հայ ռազմագերիների նկատմամբ՝ նրանց դաժան և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի և խոշտանգումների ենթարկելով՝ գերեվարվելիս, տեղափոխվելիս կամ տարբեր կալանավայրերում անազատության մեջ գտնվելու ընթացքում»,- նշում է կայքը։
Կովկասում Human Rights Watch-ի ներկայացուցիչ Գիորգի Գոգիան, ով նաև զեկույցի հեղինակներից մեկն է ասում է, որ հայերը պետք է համարվեն ռազմագերիներ և ազատ արձակվեն:
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը VICE World News-ին ուղարկված հայտարարության մեջ Human Rights Watch-ի զեկույցն անվանել է «միակողմանի»:
Հայաստան վերադարձածներից շատերն ասում են, որ անազատության մեջ իրենց սննդամթերք և բուժօգնություն են ցույց տվել, բայց նրանց նույնպես ծեծել և խոշտանգել են:
19-ամյա Դավիթը, ում պարտադիր զինվորական ծառայությունը Լեռնային Ղարաբաղում մոտենում էր ավարտին, երբ սկսվեցին մարտերը, ասում է, որ ադրբեջանցիները նրան գերեվարել են Ֆիզուլի (Վարանդա) տանող ճանապարհի մի գյուղի մոտ տեղի ունեցած կրակոցներից հետո:
«Դավիթի զորամասում գտնվող բոլոր զինվորները զոհվել են մարտերում կամ ծարավից մահացել են՝ օրեր շարունակ սոված-ծարավ մնալով: Դավիթը մենակ է մնացել մի երիտասարդ կամավորի հետ, որին հանդիպել էր հակամարտության ընթացքում: Երիտասարդը Դավիթն ասում է, որ կգերադասեր մահանալ, քան գերեվարվել ադրբեջանցիների կողմից: Երբ թշնամու զինվորները մոտեցել են, կամավորական եիտասարդը կրակել է իր գլխին։
Սկզբում ադրբեջանցիները Դավիթին ջուր են տվել և օգնել կապել վերքերը, որպեսզի նա չարյունահոսի: Հետո կապել են ձեռքերն ու դաժանորեն ծեծել:
Դավիթը պատմել է, որ հետո իրեն տեղափոխել են Բաքվի հիվանդանոց, որտեղ բժիշկները վիրակապել են իր վերքերը և հաց ու ջուր բերել:
«Նրանք ինձ այնտեղ պահեցին 4 կամ 5 օր, իսկ հետո տեղափոխեցին քննչական գրասենյակ», - ասել է Դավիթը:
Հարցաքննությունների սենյակում Դավիթը ստիպված է եղել «խոստովանություն» անել, որը հետագայում հրապարակվել է: Ադրբեջանցիները ստիպել են նրան ասել, որ հայ զինվորականներն իրենց հետ պատերազմելու համար ապավինել են վճարովի վարձկանների, այդ թվում`քուրդ մարտիկների, պատմել է նա: Դա ճիշտ չէր, բայց Դավիթն ասել է, քանի որ նրան այլ բան չէր մնում, քան կրկնել այն, ինչ ադրբեջանցիները ցանկանում էին։
«Սենյակում էլեկտրաշոկային սարքեր և մահակներ էին, և նրանք ասացին, որ կսպանեն ինձ, եթե ես չասեմ իրենց ուզածը։ Նրանք ինձ նախապես ասացին այն, ինչ պետք է ասեի: Ես գրեցի այն, և նրանք ստիպեցին ինձ անգիր սովորել և արտասանել տեքստը: Ինձ փաստաբան չեն տրամադրել», - ասել է Դավիթը։
Հայաստանից 25-ամյա Վազգենը, ով կամավոր էր գնացել պատերազմ, նույն կերպ գերեվարվել էր՝ Հադրութի մոտակայքում Ադրբեջանի համար կռվող օտարերկրյա վարձկանների կողմից։
Երբ վարձկանները նրան բռնել են, Վազգենը ծանր վիրավոր է եղել։ Նա պատմել է, որ 7 օր անշարժ պառկած է եղել ու գոյատևել մոտակա ծառից ընկած խնձորներով։
Վարձկանները նրան արյունոտված բերել են ադրբեջանական ռազմական օբյեկտ: Հաջորդ մի քանի ժամվա ընթացքում նրան տեղափոխել են ստորաբաժանումից մյուսը և դաժանորեն ծեծել։
«Ադրբեջանցի զինվորները ձեռքերը մտցրեցին ստամոքսիս վերքի մեջ: Նրանք կծու պղպեղ փչեցին աչքերիս մեջ և այրեցին ձեռքերս։ Նրանք մահակներով ծեծեցին ինձ: Ամեն անգամ, երբ ինձ հանձնում էին զինվորների մի նոր խմբի, ինձ ծեծում և խոշտանգում էին», - պատմել է Վազգենը։
Վազգենը նաև ադրբեջանցիների պահանջով տականք է անվանել Նիկոլ Փաշինյանին, որը տեսագրվել է ու տարածվել։
Ինչպես գրում է VICE World News-ը, Հայաստանն այժմ խնդրում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից (ՄԻԵԴ) միջամտել և ապահովել, որ Ադրբեջանում մնացած հայերը նման խոշտանգումների չենթարկվեն։
VICE World News-ին ուղարկված հայտարարության մեջ ՄԻԵԴ-ն ասել է, որ զբաղվում է 218 «ենթադրյալ» գերիների վերաբերյալ միջանկյալ խնդրանքներով: Դատարանը կիրառել է 39-րդ միջանկյալ կանոնը դրանցից 186-ով։

«Азербайджанцы засунули руки в рану на моем животе, жгучим перцем обожгли мне глаза»: армянские пленные – о жестоком обращении в Азербайджане
11:32 29/04/2021
Попавшие в азербайджанский плен во время развязанной Азербайджаном осенью 2020 года войны против Арцаха (НКР) и вернувшиеся на Родину армянские военные рассказали американскому новостному интернет-каналу VICE World News о страшных днях в Азербайджане и жестоком обращении с ними азербайджанцев.
«Была поздняя ночь, и Армен, 20-летний солдат армянской армии, спал в заброшенной хижине. Проснулся он от звуков выстрелов.
Он, оставив 7 товарищей внутри хижины, выбежал, чтобы определить, откуда раздаются выстрелы, и сразу же попал под огонь азербайджанских солдат», – пишет издание.
«Азербайджанцы начали стрелять в нас, но мы их не видели», –  рассказал Армен. Его имя, как и имена всех остальных армянских военных, с которыми разговаривал VICE World News, изменены в материале из соображений безопасности.
«Когда мы все были ранены, нам кричали по-русски, чтобы мы сдавались. Нам сказали, что нас отвезут в Красный Крест», – указал он. Но после того, как они сдались, по словам Армена, азербайджанские солдаты начали их избивать. Азербайджанские солдаты били Армена ногами по голове, проткнули его тело металлической шпажкой. Они связали ему руки так крепко, что теперь на его запястьях остались шрамы.
По словам Армена, после того, как его и товарищей перевели в отделение военной полиции в столице Азербайджана – Баку, избиения продолжились. Его били ногами и кулаками, кусками дерева по голове. У него были раны на голове, глаза опухли, и азербайджанцы угрожали убить его.
«Военная полиция нас не допрашивала; они только избивали нас. В первый день они приковали меня цепями к батарее, и я оставался в таком положении, сидя на полу, всю ночь», – рассказал Армен. «Я не мог уснуть из-за боли. У меня болели лицо, глаз и колено. Они сильно ударили меня по колену, и оно распухло», – вспоминает вернувшийся из азербайджанского плена армянский военный.
Армен, который удерживался в азербайджанском плену несколько месяцев до возвращения на Родину, – лишь один из многих армян, которые, по словам вернувшихся пленных, армянских официальных лиц и правозащитных организаций, подверглись жестокому обращению в Азербайджане, пишет сайт.
«По  разным оценкам, в Азербайджане все еще удерживаются от 60 до 220 армян. Официальные лица Армении заявляют, что многие из этих заключенных подверглись жестокому обращению», – указывает VICE World News.
«Мы обеспокоены их психологическим здоровьем и способностью выжить в условиях жестокого обращения с заключенными в Азербайджане», – говорит посол Армении в Нидерландах и Люксембурге Тигран Балаян.
«Мы видели бесчисленное количество видео и фото, свидетельствующие о жестоком обращении со стороны азербайджанских и турецких солдат. Это причиняет страдания не только семьям армянских пленных, но и армянам всего мира», – сказал Балаян.
Издание отмечает, что в Азербайджане утверждают, будто Баку уже вернул армянской стороне всех пленных, а остальные якобы являются террористами.
«Этот спор о том, являются ли пленные военнопленными, привел к путанице касательно того, что с ними теперь будет.
9 апреля самолет, который должен был доставить 25 армянских военнопленных в Ереван из Баку, приземлился пустым, что вызвало обвинения в том, что Азербайджан не выполняет свою часть соглашения о прекращении огня, которое предусматривало возвращение всех захваченных в плен во время конфликта», – отмечает американское издание.
В материале содержится также ссылка на сообщение Human Rights Watch (март, 2021 год) об эпизодах жестокого и унижающего достоинства обращения и пыток в отношении армянских военнопленных, которые происходили как непосредственно после взятия в плен и при перевозке в различные места содержания под стражей, так и в самих этих местах. Human Rights Watch проинтервьюировала четверых бывших военнопленных, в деталях рассказавших о недозволенном обращении в плену, которому подвергались они сами и свидетелями которого они были.
Представитель международной правозащитной организации Human Rights Watch по Южному Кавказу Георгий Гогия говорит, что удерживаемых в Азербайджане армян следует считать военнопленными и освобождать.
«Независимо от статуса этих лиц в Азербайджане, Баку по-прежнему имеет очень четкое обязательство защищать их права на достойные условия содержания под стражей и гарантировать, что они не будут подвергаться пыткам или другим формам жестокого или унижающего достоинство бесчеловечного обращения», – отметил он.
Все собеседники VICE World News рассказывали о продолжительных и неоднократных побоях.
Проходивший в период войны обязательную военную службу в Арцахе 19-летний Давид говорит, что азербайджанцы схватили его после перестрелки возле села по дороге в район Варанда (Физули).
По его словам, сначала азербайджанцы дали ему воды и помогли перевязать его раны, чтобы он не истек кровью. Затем связали ему руки и жестоко избили.
Позже, по его словам, его доставили в больницу в Баку, где врачи перевязали ему раны и принесли ему хлеб и воду.
«Они продержали меня там 4 или 5 дней, а затем перевели в следственный отдел», – рассказал Давид.
«В комнате для допросов Давида заставили записать признание, которое позже было опубликовано в Интернете. По его словам, азербайджанцы заставили его сказать, будто армянские военные полагались на оплачиваемых наемников, в том числе курдских боевиков, в ведении войны с ними. Это неправда, но Дэвид сказал, что у него не было другого выбора, кроме как повторить то, что азербайджанцы хотели, чтобы он сказал», – пишет издание.
«В комнате были электрошокеры и дубинки, и они сказали, что забьют меня до смерти, если я не скажу то, что они хотят», - сказал он.
Кроме того, у Давида охранники не раз забирали очки и ломали их. Даже после того, как представители МККК принесли ему новую пару очков, азербайджанцы сломали и их.
25-летний Вазген из Армении, который отправился на фронт добровольцем, был взят в плен воевавшими на стороне Азербайджана наемниками в районе оккупированного ныне Баку Гадрутского района Арцаха.
Когда наемники схватили его, он был тяжело ранен. По его словам, он семь дней лежал неподвижно и питался яблоками, упавшими с ближайшего дерева.
Наемники доставили его истекающего кровью на азербайджанский военный объект. По его словам, в течение следующих нескольких часов его переводили из подразделения в подразделение и жестоко избивали.
«Азербайджанские солдаты засунули руки в рану на моем животе. Они подули мне в глаза острый перец и обожгли руки », – рассказал он, добавив: «Они били меня дубинками. Каждый раз, когда меня передавали новой группе солдат, меня избивали и пытали».