Ռոբերտ Քոչարյան. Իմ տպավորությամբ, սա պլանավորած պարտություն էր,  շատ հարցերի պատասխաններ կլինեն հունիսի 21-ից հետո
13:05 29/04/2021
Ռոբերտ Քոչարյան. Իմ տպավորությամբ, սա պլանավորած պարտություն էր, շատ հարցերի պատասխաններ կլինեն հունիսի 21-ից հետո
«Մենք այս պատերազմն այսպես չպետք է պարտվեինք։ Ընդհանրապես, մենք այս պատերազմը չպետք է պարտվեինք»,-իր աջակիցների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա նշել է, որ պատերազմի 3-4-րդ օրը տեսել է՝ մենք լրջագույն պրոբլեմ ունենք։
«Պետությունն իր վրա չվերցրեց այդ պատերազմի կառավարումը։ Սա է ամենից մեծ պրոբլեմը։ Ոչ մի բանակ չի կարող մեկ շաբաթից ավել պատերազմել։ Սովորաբեր նման պատերազմների դեպքում բանակը, ըստ հաշվարկների, դիմանում է 5-7 օր։ Այդ ընթացքում սկսում է բանակի համալրումը։ Առաջին մեծ պրոբլեմը հենց դա եղավ, առաջին մեծ հարվածը բանակն իր վրա ընդունեց, բայց շարունակելու համար պետք է ուրիշ պրոցեսներ կատարվեին՝ պետության աշխատանք, թիկունքի աշխատանք, բանակի համալրում, մոբիլիզացիա, ռեսուրսի ճիշտ կառավարումը... Սա ուղղակի չեղավ»,-ասել է ՀՀ երկորրդ նախագահը։
Նրա խոսքով, հենց այդ է պատճառը, որ առաջին 4-5 օրերի ընթացքում  մեր վիճակն այնքան էլ վատ չէր։
«Թշնամին հարավում մոտ 3-4 կմ 14 կմ կտրվածքով էր ֆրոնտը ճեղքել, իսկ հյուսիսում մոտ 5 կմ կտորի վրա առաջացել։ Դրանից հետո արդեն պետությունն իր ողջ ուժով պետք է մտներ խաղի մեջ, չմտավ,  հետո սկսեց  նահանջը։ Ես այս պահին չունեմ շատ հարցերի պատասխաններ, և կարծում եմ, որ դրանց պատասխանները մենք ստանալու ենք հունսիսի 21-ից հետո»,-ընդգծել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
ՀՀ երկրորդ նախագահն ասել է, պետք է հասկանալ, թե էլ ինչ կա ԶՈւ ԳՇ հայտարարության մեջ, քանի որ այն կարդալիս հասկացել է, որ բոլորը լիքը ասելիք ունեն։
«Իմ տպավորությունն այն է, որ սա պլանավորած պարտություն էր։ Պետք է հասկանանք, թե ինչն էր մոտիվացիան, ով էլ պլանավորողն ու ով էր այդ պլանավորած պարտությունն իրականացնողը»,-նշել է նա։

Роберт Кочарян: У меня сложилось впечатление, что это было спланированное поражение
«Мы не должны были потерпеть такого поражения в этой войне. Вообще, мы не должны были потерпеть поражения в этой войне», – заявил на встрече со сторонниками второй президент Армении Роберт Кочарян.
Он отметил, что на 3-4 день войны увидел, что у нас серьезнейшая проблема.
«Государство не взяло на себя управления этой войной. Это самая большая проблема. Ни одна армия не может воевать больше недели. В случае таких войн, как правило, армия, по подсчетам, может продержаться 5-7 дней. За это время начинается пополнение армии. И первая большая проблема заключалась в этом, армия приняла на себя первый большой удар, но для продолжения необходимо было провести другие процессы: государственную работу, тыловую работу, пополнение армии, мобилизацию, грамотное управление ресурсами ... Этого просто не произошло», – отметил второй президент.
По его словам, в первые 4-5 дней наше состояние было не таким уж и плохим.
«Враг прорвал фронт и вклинился на юге и продвинулся на участке около 5 км на севере. После этого государство должно было вовсю войти в игру, оно не входило, но началось отступление. На данный момент у меня нет ответов на многие вопросы, думаю, мы получим ответы после 21 июня», – подчеркнул Роберт Кочарян.
Второй президент Республики Армения указал, что необходимо понять, что еще содержится в заявлении Генштаба Вооруженных Сил, потому что, читая его, он понял, что всем есть что сказать.
«У меня сложилось впечатление, что это было спланированное поражение. Нам нужно понять, в чем заключалась мотивация, кто это спланировал и кто осуществил это спланированное поражение», – сказал он.