Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերում մարզիկներին ամեն օր կորոնավիրուսի թեստ կանցնեն
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ), միջազգային պարալիմպիկ կոմիտեն (ՄՊԿ), Տոկիո-2020-ի կազմկոմիտեն, Ճապոնիայի կառավարությունը և մայրաքաղաքային իշխանությունները համաձայնության են եկել մրցույթի ընթացքում կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի մի շարք միջոցառումների շուրջ: Այս մասին հայտնում է «Գազետա.ռու»-ն։
Վերանայվել և թարմացվել է անվտանգ խաղերի վերաբերյալ առաջարկությունների հավաքածուն, որը հրապարակվել է այս տարվա փետրվարին: Սա արձագանք է կորոնավիրուսի նոր շտամների առաջացմանը և ամբողջ աշխարհում համաճարակի ներկայիս զարգացմանը:
Մասնավորապես, բոլոր մասնակիցները նախքան Ճապոնիա մեկնելը պետք է անցնեն կորոնավիրուսի երկու թեստ: Բացի այդ, մարզիկները, մարզիչները, բժիշկները, մերսման թերապևտները և խաղերի այլ մասնակիցներ ամեն օր կթեստավորվեն: Վերլուծությունների ընդունման ամսաթիվը և ժամանակը կսահմանվեն մրցույթի ժամանակացույցին համապատասխան։
Ակնկալվում է, որ խաղերի տրիբունաների երկրպագուների առավելագույն քանակը կլինի տարածքի թողունակության 50%-ի չափով: Սահմանը կարող է փոփոխվել `կախված մրցույթի մեկնարկի պահին իրական համաճարակաբանական վիճակից:
2020 թվականի ամառային օլիմպիական խաղերը կանցկացվեն Տոկիոյում հուլիսի 23-ից օգոստոսի 8-ը: Մրցույթը հետաձգվել է կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով: Հիվանդության տարածման սպառնալիքի պատճառով որոշվել է օլիմպիական մրցումներն անցկացնել առանց օտարերկրյա հանդիսատեսի:

Участники Олимпийских игр в Токио будут ежедневно проходить тестирование на коронавирус
Международный олимпийский комитет (МОК), Международный паралимпийский комитет (МПК), оргкомитет «Токио-2020», правительство Японии и столичные власти согласовали ряд мер по борьбе с распространением коронавируса во время соревнований. Об этом сообщает служба информации ОКР.
Были пересмотрены и обновлены сборники рекомендаций по проведению безопасных Игр, опубликованные в феврале этого года. Это стало реакцией на появление новых штаммов коронавируса и текущее развитие пандемии по всему миру.
В частности, все участники перед отправлением в Японию должны сдать два теста на наличие коронавируса. Кроме того, спортсмены, тренеры, врачи, массажисты и другие участники Игр будут ежедневно проходить тестирование. Дата и время взятия анализов будут установлены в соответствии с расписанием соревнований;
Ожидается, что максимальное число болельщиков на трибунах Игр составит 50% от вместимости объектов. Предел может быть изменен в зависимости от реальной эпидемиологической ситуации на момент начала соревнований.
Летние Игры-2020 пройдут в Токио с 23 июля по 8 августа. Соревнования были перенесены с 2020 на 2021 год из-за пандемии коронавируса. В связи с угрозой распространения заболевания было принято решение провести олимпийские соревнования без иностранных зрителей.