«Ժողովուրդ». Սերժ Սարգսյանը բոլոր դետալները քննարկել է Արթուր Վանեցյանի հետ
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը երեկ ԳՄ ձևաչափով որոշեց մասնակցել հունիսի 20-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություննոերին, թեև մեծուփոքր ՀՀԿ-ները բացառում էին Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետության պայմաններում ընտրությունների գնալը։ Իսկ ինչպե՞ս է ընթացել ԳՄ դռնփակ նիստը։
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ երեկ ՀՀԿ գործադիր մարմնի նիստի գրեթե ողջ ընթացքում խոսել է ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը: Ներկաները տպավորություն են ստացել, որ Սարգսյանն արդեն որոշում կայացրած է ներկայացել նիստին։
Սարգսյանն ասել է, որ իրենք «Հայրենիք» կուսակցության հետ են մասնակցելու կայանալիք ԱԺ արտահերթ ընտրություններին, նշել է, որ ինքն արդեն բոլոր դետալները քննարկել է ապագա դաշնակից կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի հետ, ու պայմանավորվածություն ունեն, որ ՀՀԿ կարկառուն անդամները լինելու են դաշինքի ցուցակում: Սարգսյանը նշել է, որ ՀՀԿ-ն, միայնակ ընտրությունների գնալով, սխալ կաներ, ճիշտ տարբերակը Վանեցյանին միանալն է:
Մենք տեղեկացանք նաև, որ ՀՀԿ-ի դեմքերն այսօրվանից լծվելու են ձայներ բերելու գործին։ Դրանց թվում են ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավորները` Արկադի Համբարձումյանը (Դերժավայի Արկադը), Արայիկ Գրիգորյանը (Ավշարի Արայիկը), Առաքել Մովսիսյանը (Շմայս) ու բոլոր նրանք, որոնք բոլոր ընտրությունների ժամանակ ՀՀԿ-ի համար ձայներ են բերել։
Ըստ մեր տեղեկությունների՝ ՀՀԿ-ում Սարգսյանի որոշումից հետո տրամադրությունների կտրուկ բարձրացում է նկատվել, որ ԱԺ վերադառնալու շանսեր են նշմարվում։ Ի դեպ, շատերին ասվել էր, որ Սերժ Սարգսյանը ոչ մի ձևով չի ցանկանում ընտրություններին մասնակցել և չի լինելու ցուցակում»։

Республиканская партия Армении вчера заявила о решении участвовать в предстоящих 20 июня внеочередных парламентских выборах, хотя ранее представители РПА исключали участие в выборах в условиях премьерства Никола Пашиняна.
«По нашим сведениям, вчера в ходе всего заседания Исполнительного органа РПА выступал лидер РПА Серж Саргсян. У присутствующих сложилось впечатление, что Серж Саргсян пришел на заседание с уже принятым решением. Сагсян сказал, что они примут участие в выборах вместе с партией «Родина», отметил, что уже обсудил все детали с руководителем партии – будущим союзником – Артуром Ванецяном и есть договоренность, что видные представители РПА войдут в список блока. Саргсян отметил, что самостоятельное участие РПА в выборах было бы неверным, правильный вариант – присоединиться к Ванецяну.
Мы также узнали, что представители РПА с сегодняшнего дня приступят к делу привлечения голосов. В их числе бывшие депутаты парламента от РПА – Аркадий Амбарцумян (владелец компании «Держава»), Араик Григорян (владелец завода «Авшар»), Аракел Мовсисян и все те, кто во время выборов работал в пользу РПА.
По нашим сведениям, в партии после решения Сержа Саргсяна резко повысилось настроение в связи с тем, что есть шансы возвращения в парламент. Кстати, многим сказано, что Серж Саргсян не желает в какой-либо форме участвовать в выборах, и не будет в списке», - пишет газета.