Չէի մտածում, թե մեր հասարակությունը կարող է այդքան հանդուրժողական լինել ստի ու ոչ պրոֆեսիոնալիզմի նկատմամբ. Քոչարյան
13:08 30/04/2021
«Ես չէի մտածում, թե մեր հասարակությունը կարող է այդքան հանդուրժող լինել ստի նկատմամբ, կարող ենք այդքան հանդուրժող լինել ոչ պրոֆեսիոնալիզմի նկատմամբ: Ինձ համար բացահայտում էր»,- իր աջակիցների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա նշել է, որ եթե այս երկու երևույթի նկատմամբ հանդուրժողականությունը մնա, ապա հասարակությունը երբեք չի առողջանա:
«Այդպիսի ելույթ չի ունեցել երկրի առաջին դեմքը, որից 15 րոպե անց չպարզվի, որ էլի խաբեց, էլի խաբեց, էլի շարունակում է ունենալ բավական մեծ քանակի համակիրներ: Սա նորմալ չէ:
Պաշտոնյայի կողմից սուտ ասելը պետք է քրեորեն պատժելի առարկա դարձնել: Առնվազն օրենսգրքում պետք է մի բան մտցնել, որ պաշտոնյան, օրենքի ուժով եթե ապացուցվում է, որ ստել է, ինքը կորցնում է պաշտոնն ու, օրինակ,  հինգ տարի իրավունք չունի որևէ պետական պաշտոն զբաղեցնել: Այսպիսի խիստ մեթոդներ է պետք է կիրառել», - ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը:
Ռ.Քոչարյանը նշել է՝ շշմելու բան է, որ մարդ է նշանակվում նախարար, ով կյանքում երեք մարդ ղեկավարած չկա, աշխատանքային գրքույկ էլ չունի, քանի որ որևէ տեղ չի աշխատել ու հայտնվում է նախարարի պաշտոնում, մի քանի ոլորտ էլ միացնում են ու դառնում է 6-7 ոլորտի պատասխանատու: Դրա արդյունքը, ըստ երկրորդ նախագահի, սա է լինելու:
«Ու դու չես տեսնում, որ ընդվզում կա հանրության կողմից: Դա նորմալ չէ», - ասել է նա։
Ռոբերտ Քոչարյանն ընդգծել է՝ մենք չենք կարող մեր հանրությունն առողջացել, եթե այս որակները չփոխենք:

Кочарян: Я не думал, что наше общество может быть настолько терпимым ко лжи и непрофессионализму
«Я не думал, что наше общество может быть настолько терпимым ко лжи, быть настолько терпимым к непрофессионализму. Для меня это было откровением», - заявил на встрече со своими сторонниками второй президент РА Роберт Кочарян.
Он отметил, что, если сохранится терпимость к этим двум явлениям, общество никогда не выздоровеет.
«Первый человек страны ни разу не выступил с такой речью, через 15 минут после которой не выяснилось бы, что он снова обманул, снова обманул, но у него по-прежнему большое количество сторонников. Это ненормально.
Ложь должностного лица должна стать предметом уголовного наказания. По крайней мере в кодексе должно быть внесено, если в силу закона доказано, что чиновник солгал, он теряет свою должность и, например, не имеет права занимать какую-либо государственную должность в течение пяти лет. Необходимо использовать такие жесткие методы», - сказал второй президент РА.
Р.Кочарян отметил, что поражает, когда министром назначается человек, который в жизни не руководил тремя людьми, у него даже нет трудовой книжки, потому что он нигде не работал, и вдруг он оказался в должности министра, затем объединяют несколько сфер и он становится ответственным за 6-7 сфер. По словам второго президента, таков будет результат всего этого.