Արմեն Գևորգյան. Առաջիկա ընտրություններն առաջին հերթին երկրի զարգացման աշխարհաքաղաքական ընտրությունն են
10:14 30/04/2021
ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը Թելագրամի իր ալիքում անդրադարձել է տարածաշրջանի զարգացումներին, Հայաստանում սպասվող արտահերթ ընտրություններին ու հնարավոր զարգացումներին.
«Տեսանելի և անտեսանելի գործընթացներ են ընթանում մեր շուրջը:  Երբ ասում եմ մեր շուրջը, նկատի ունեմ ոչ միայն Հայաստանը, այլ նաև Ռուսաստանը, ՀԱՊԿ-ը և մեր հարևաններին:
Այսօր տեղեկություններ կային ՀԱՊԿ երկու անդամների ՝ Ղրղզստանի և Տաջիկստանի սահմանին ռազմական բախումների մասին:  Ռուսաստանի ռազմավարական շահերի գոտում լարվածության պարագծերը շատանում են:  Շատ հասկանալի մարտավարություն է՝ Ռուսաստանի հնարավորությունները և ռեսուրսները հնարավորինս տարալուծելը:
Չեմ զարմանա, եթե հանկարծ պարզվի, որ նման սրացման հետևում թյուրքական ականջներ են կրկին աճում!!  Կյանքը ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանի ռազմավարական շահերի տարածաշրջանում լարվածությունը միայն կաճի:  Մեր դաշնակցային հարաբերությունները ենթադրում են, որ Հայաստանը պետք է լինի ուժեղ և հուսալի գործընկեր, որպեսզի կարողանա կատարել ոչ միայն իր, այլև դաշնակցային պարտավորությունները:  Առաջիկա ընտրությունները առաջին հերթին երկրի զարգացման աշխարհաքաղաքական ընտրությունն են:
Հունիսի 20-ին կանցկացվեն դեռևս չնշանակված ընտրությունները: Գրեթե բոլոր քաղաքական ուժերը պատրաստ են արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների:  Այլևս նշանակություն չունի, թե ինչ են ցույց տալիս սոցիոլոգիական հարցումները:  Բոլորը պատրաստ են մարտի գնալ:
Մտահոգված եմ նրանով, որ գործընթացի շատ մասնակիցներ կմոռանան խոսել Նիկոլի կառավարման աղետալի արդյունքների, 44-օրյա պատերազմի պատճառների և հետևանքների մասին: Չեն խոսելու նոր ծրագրերի մասին, չեն քննարկելու նոր գաղափարներ, այլ կենտրոնանալու են  անձերի վարկաբեկման, անցյալը սևացնելու և ապագան մեզանից հեռացնելու վրա:
Ակնհայտ է, որ կայունությունն ու քաղաքական ճգնաժամի լուծումը երկրում, ինչպես նաև վստահությունը որպես դաշնակցի կգան միայն Նիկոլի իշխանությունից հեռանալուն պես:
Քանի դեռ դա տեղի չի ունեցել, մենք կլինենք անընդհատ խառնաշփոթի և հնարավոր քաղաքացիական դիմակայության իրավիճակում, տնտեսական ճգնաժամը կխորանա, միգրացիան կաճի, իսկ անվտանգությունը կթուլանա:
Չկա ուրիշին զիջելու Հայաստան»։

Армен Геворкян: Предстоящие выборы - это прежде всего геополитический выбор развития страны
Бывший вице-премьер РА Армен Геворкян в своем Telegram-канале коснулся развитий в регионе, предстоящих внеочередных выборах в Армении и возможных развитий:
«Вокруг нас происходят видимые и невидимые процессы. Когда говорю о нас, имею в виду не только Армению, но и Россию, ОДКБ, наших соседей.
Сегодня появились сообщения о военных столкновениях между двумя членами ОДКБ - Киргизией и Таджикистаном. Напряженность в зонах стратегических интересов России растет. Это очень понятная тактика - максимально распылить возможности и ресурсы России.
Не удивлюсь, если вдруг выяснится, что за таким обострением снова растут тюркские уши !! Жизнь показывает, что напряжение в регионе стратегических интересов России будет только нарастать.
Наши союзнические отношения предполагают, что Армения должна быть сильным и надежным партнером, чтобы иметь возможность выполнять не только свои, но и союзнические обязательства. Предстоящие выборы - это прежде всего геополитический выбор для развития страны.
Итак, выборы, которые еще не назначены, состоятся 20 июня. К досрочным парламентским выборам готовы практически все политические силы. Больше не имеет значения, что показывают опросы. Все готовы к бою.
Обеспокоен тем, что многие участники процесса забудут о катастрофических результатах правления Никола, причинах и последствиях 44-дневной войны. Не будут обсуждать новые программы и идеи, а сосредоточатся на дискредитации личностей, очернении прошлого и отдалении от нас будущего.
Очевидно, что стабильность и выход из политического кризиса в стране наступит только после ухода Пашиняна.
Пока этого не произойдет, мы будем в состоянии постоянного хаоса и возможных гражданских потрясений, экономический кризис будет углубляться, миграция будет усиливаться, а безопасность ослабевать.