Արմեն Գևորգյան. Առաջիկա ընտրություններն առաջին հերթին երկրի զարգացման աշխարհաքաղաքական ընտրությունն են
10:14 30/04/2021
ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը Թելագրամի իր ալիքում անդրադարձել է տարածաշրջանի զարգացումներին, Հայաստանում սպասվող արտահերթ ընտրություններին ու հնարավոր զարգացումներին.
«Տեսանելի և անտեսանելի գործընթացներ են ընթանում մեր շուրջը:  Երբ ասում եմ մեր շուրջը, նկատի ունեմ ոչ միայն Հայաստանը, այլ նաև Ռուսաստանը, ՀԱՊԿ-ը և մեր հարևաններին:
Այսօր տեղեկություններ կային ՀԱՊԿ երկու անդամների ՝ Ղրղզստանի և Տաջիկստանի սահմանին ռազմական բախումների մասին:  Ռուսաստանի ռազմավարական շահերի գոտում լարվածության պարագծերը շատանում են:  Շատ հասկանալի մարտավարություն է՝ Ռուսաստանի հնարավորությունները և ռեսուրսները հնարավորինս տարալուծելը:
Չեմ զարմանա, եթե հանկարծ պարզվի, որ նման սրացման հետևում թյուրքական ականջներ են կրկին աճում!!  Կյանքը ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանի ռազմավարական շահերի տարածաշրջանում լարվածությունը միայն կաճի:  Մեր դաշնակցային հարաբերությունները ենթադրում են, որ Հայաստանը պետք է լինի ուժեղ և հուսալի գործընկեր, որպեսզի կարողանա կատարել ոչ միայն իր, այլև դաշնակցային պարտավորությունները:  Առաջիկա ընտրությունները առաջին հերթին երկրի զարգացման աշխարհաքաղաքական ընտրությունն են:
Հունիսի 20-ին կանցկացվեն դեռևս չնշանակված ընտրությունները: Գրեթե բոլոր քաղաքական ուժերը պատրաստ են արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների:  Այլևս նշանակություն չունի, թե ինչ են ցույց տալիս սոցիոլոգիական հարցումները:  Բոլորը պատրաստ են մարտի գնալ:
Մտահոգված եմ նրանով, որ գործընթացի շատ մասնակիցներ կմոռանան խոսել Նիկոլի կառավարման աղետալի արդյունքների, 44-օրյա պատերազմի պատճառների և հետևանքների մասին: Չեն խոսելու նոր ծրագրերի մասին, չեն քննարկելու նոր գաղափարներ, այլ կենտրոնանալու են  անձերի վարկաբեկման, անցյալը սևացնելու և ապագան մեզանից հեռացնելու վրա:
Ակնհայտ է, որ կայունությունն ու քաղաքական ճգնաժամի լուծումը երկրում, ինչպես նաև վստահությունը որպես դաշնակցի կգան միայն Նիկոլի իշխանությունից հեռանալուն պես:
Քանի դեռ դա տեղի չի ունեցել, մենք կլինենք անընդհատ խառնաշփոթի և հնարավոր քաղաքացիական դիմակայության իրավիճակում, տնտեսական ճգնաժամը կխորանա, միգրացիան կաճի, իսկ անվտանգությունը կթուլանա:
Չկա ուրիշին զիջելու Հայաստան»։

Armenia’s former Deputy Prime Minister Armen Gevorgyan reflected on developments in the region, the upcoming snap parliamentary elections in Armenia and possible scenarios in a post on Telegram.
“Visible and invisible processes are taking place around us. I mean not only in Armenia, but also in Russia, the CSTO and our neighboring countries in general.
“Today there were reports of military clashes on the border between two members of the CSTO – Kyrgyzstan and Tajikistan. Tensions in the zone of Russia's strategic interests are growing. This is a very clear tactic to dissociate the capabilities and resources of Russia to the maximum,” he wrote.
Gevorgyan stated it will not come as a surprise to him if Turkey turns out to be behind the escalation.
“Life shows that the tensions in the zone of Russia's strategic interests will only grow. Our allied relations presuppose that Armenia must be a strong and reliable partner in order to be able to fulfill not only its own, but also allied commitments. The upcoming elections are first and foremost a geopolitical choice for the country's development,” the ex-official said.
He expressed conviction all political forces are ready to run in early parliamentary elections supposed to be held on June 20, adding no matter what the polls show, everyone is ready for struggle.
“I am concerned that many participants in the process will forget to point to the catastrophic results of Nikol Pashinyan's rule, the causes and consequences of the 44-day war. They will not discuss new programs and ideas, but will focus on discrediting individuals, denigrating the past and distancing the future from us.
“It is obvious that stability and settlement of the political crisis in the country will come only after Pashinyan leaves office.
“Until that, we will remain in a situation of constant chaos and possible civil upheaval, the economic crisis will deepen, migration will increase and security will weaken,” Gevorgyan said.