Ադրբեջանական հարձակումներն ուղեկցվել են դաժանություններով ու գլխատումներով. ՄԻՊ հատուկ զեկույց
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հատուկ զեկույցով է հանդես եկել ԵԱՀԿ անվտանգության ոլորտում համագործակցության բարձրաստիճան ֆորումին։ Այս մասին նշված է ՄԻՊ Արման Թաթոյանի էջում։
2021թ. ապրիլի 28-ի ելույթում Պաշտպանն անդրադարձել է ադրբեջանական զինված հարձակումներին Արցախի նկատմամբ, որի ժամանակ թիրախային հարվածներ են հասցվել խաղաղ բնակչությունը: Թիրախավորվել են կանայք ու երեխաներ, խախտվել են մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի նորմերը: Ավելին, Ադրբեջանը պատերազմ է սկսել ուժի բացառման միջազգային կոչերի, այդ թվում՝ COVID-19-ի ընթացքում պատերազմական գործողություններն անհապաղ դադարեցնելու ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ուղիղ պահանջի կոպիտ խախտմամբ:
Ադրբեջանական կողմն օգտագործել է արգելված կասետային զինատեսակներ՝ թիրախային հարվածներ հասցնելով Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) քաղաքացիական բնակավայրերի և խաղաղ բնակչության ուղղությամբ։ Պաշտպանը շեշտել է, որ ադրբեջանական զինված հարձակումներից սպանվել ու վիրավորվել են նաև Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզերի բնակիչներ:
Ադրբեջանական զինված հարձակումներն ուղեկցվել են անմարդկային ու դաժան վերաբերմունքով, գլխատումներով ու խոշտանգումներով ինչպես ռազմագերիների, այնպես էլ քաղաքացիական գերիների նկատմամբ:
Պաշտպանի աշխատակազմում ուսումնասիրվել, թարգմանվել ու վերլուծվել են ավելի քան 300 տեսանյութեր ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ, այդ թվում՝ կենդանի մարդկանց գլխատումներ, մասնատումներ, խոշտանգման ու անմարդկային վերաբերմունքի դեպքեր: Բոլորն ուղարկվել են միջազգային իրավապաշտպան կառույցներին:
Պաշտպանը շեշտել է, որ Ադրբեջանական իշխանության բարձրագույն մարմինները շարունակում են Ադրբեջանում պետական հովանավորչությամբ հայատյացության ու թշնամանքի, ռասիզմի և ֆաշիստական քաղաքականությունը: Դրա ապացույցներից է նաև Բաքվում 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմին վերաբերող այսպես կոչված «ցուցահանդես-պուրակի» բացումը: Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ այդ վայրում հայ զինվորների մանեկեները հատուկ ներկայացված են նվաստացած վիճակում, իսկ պուրակը բաց է անգամ մանկահասակ երեխաների համար:
Արման Թաթոյանը նշել է, որ ցավոք, այս բոլոր փաստերը միջազգային քաղաքակիրթ հանրությունը դեռ պատշաճ գնահատականի չի արժանացրել, իսկ ՄԱԿ-ի «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգում» հռչակած «Որևէ մեկը չպետք է դուրս լինի եզրագծից ու որևէ իրավունք չպետք է անտեսվի» կանոնը մեզ համար չդարձավ իրական կյանքում իրական մարդուն պաշտպանող սկզբունք, քանի որ մարդկանց իրավունքների պաշտպանությունը տեղի չունեցավ քաղաքական պատճառներով:
Հանդիպման նպատակն էր ներկայացնել միջազգային մարդասիրական իրավունքի իրագործման խնդիրները, մասնավորապես, խախտումների ազդարարման եղանակները, ժամանակակից աշխարհում մարտահրավերները: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի ընդհանուր սկզբունքների և կարգավորումների մասին հանրությանը և առանձին խմբերին իրազեկելու կարևորությունը:
Արման Թաթոյանը նշել է, որ իր ելույթում արձանագրված բոլոր փաստերը հիմնված են Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ որպես սահմանադրական անկախ հաստատության փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում ձեռք բերված օբյեկտիվ և հավաստի ապացույցների վրա:
ԵԱՀԿ Անվտանգության համագործակցության ֆորումի կողմից կազմակերպված միջոցառմանը մասնակցել են ԵԱՀԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչներ, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեn,  ՀՀ ՊՆ-ն և այլք:

Специальный доклад Защитника прав человека: Нападения азербайджанцев сопровождались зверствами и обезглавливанием
11:35 30/04/2021
Защитник прав человека (омбудсмен) РА Арман Татоян выступил со специальным докладом на форуме высокого уровня по сотрудничеству в области безопасности ОБСЕ.
Об этом говорится на странице Защитника прав человека Армана Татояна.
В своем выступлении от 28 апреля 2021 года Омбудсмен коснулся вооруженного нападения Азербайджана на Арцах, в ходе которых были нанесены целевые удары по мирным жителям. Мишенью стали женщины и дети, были нарушены международные нормы в области прав человека. Более того, Азербайджан начал войну, грубо нарушая международные призывы к исключению применения силы, включая прямое требование Совета Безопасности ООН немедленно прекратить боевые действия во время COVID-19.
Азербайджанская сторона применила запрещенные кассетные виды оружия, нанеся целевые удары по населенным пунктам и гражданскому населению Арцаха (Нагорного Карабаха).
Защитник подчеркнул, что в результате вооруженных нападений азербайджанцев также были убиты и ранены жители Сюникской и Гегаркуникской областей Республики Армения.
Вооруженные нападения азербайджанцев сопровождались бесчеловечным и жестоким обращением, обезглавливанием и пытками как военнопленных, так и пленных гражданских лиц.
Аппарат омбудсмена изучил, перевел и проанализировал более 300 видеозаписей военных преступлений, совершенных азербайджанскими вооруженными силами, включая обезглавливание живых людей, расчленение, пытки и бесчеловечное обращение. Все они были отправлены в международные правозащитные организации.
Защитник подчеркнул, что высшие органы азербайджанского правительства продолжают в Азербайджане поддерживаемую государством политику армяноненавистничества и вражды, расизма и фашизма. Доказательство тому является также открытие так называемого «парка трофеев» в Баку войны сентября-ноября 2020 года.
Он обратил внимание на то, что в этом месте манекены армянских военнослужащих специально представлены в униженном виде, а парк открыт даже для маленьких детей.
Арман Татоян отметил, что, к сожалению, все эти факты не получили должную оценку со стороны международного цивилизованного сообщества, и провозглашенный в «Повестке дня в области устойчивого развития на период до 2030 года» ООН принцип «Никто не должен выходить за рамки и никакое право не должно игнорироваться» не стал для нас принципом, защищающим реальных людей в реальной жизни, потому что защита прав человека не состоялась по политическим причинам.
Целью встречи было представить вопросы имплементации международного гуманитарного права, в частности способы извещения о нарушениях, вызовы в современном мире. В ходе встречи обсуждалась также важность информирования общественности и отдельных групп об общих принципах и нормах международного гуманитарного права.
Арман Татоян отметил, что все факты, зафиксированные в его выступлении, основаны на объективных и достоверных доказательствах, полученных в результате исследовательской работы Защитника прав человека Армении как независимого конституционного института.
В мероприятии, организованном Форумом сотрудничества в области безопасности ОБСЕ, приняли участие представители стран-участниц ОБСЕ, Международного комитета Красного Креста, Министерства обороны РА и другие.