«Վտանգված ժառանգություն․ Արցախ»․ Հնարավոր է՝ ինչ-որ զեղծարարություններից հետո քարոզչության համար Ադրբեջանը թույլատրի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մուտքը
«Այս նկարում և՛ Կանաչ ժամն է երևում, և՛ Ղազանչեցոցը, Շուշիի համայնապատկեր է, որը նկարել եմ տանիքից։ Մյուս նկարում անառիկ Շուշին է»,- Panorama.am-ին պատմում է ՀՀ ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցի տնօրեն Վահե Գաբրիելյանը՝ ներկայացնելով Երևանի քաղաքապետարանի ճեմասրահում բացված «Վտանգված ժառանգություն․ Արցախ» ցուցահանդեսի նմուշները։
«Այս ցուցահանդեսում սկզբունքորեն փորձել եմ ցույց տալ, որ Արցախը ունեցել է երկարատև հայկական պետականություն, և Արցախում դարերի ընթացքում ստեղծվել է հայկական հարուստ մշակութային ժառանգություն: Դրա համար, վանքերից ու եկեղեցիներից բացի այստեղ ներկայացված են նաև միջնադարյան կամուրջների, ամրոցների, այլ աշխարհիկ ճարտարապետության նմուշներ։ Ամրոցը նշանակում է զինված ուժեր և ինքնիշխանություն, կամուրջը նշանակում է առևտուր, տնտեսություն։ Սրանք ցույց են տալիս, որ միջնադարում էլ ունեցել ենք զարգացող տնտեսություն։ Նկարներից մեկում կարող եք տեսնել մելիքական ապարանքների օրինակներ, կողքին էլ՝ Խամսայի մելիքությունների քարտեզը, որոնք ինքնիշխան միավորներ են եղել։ Այսինքն,՝ մենք պատմությունն էլ ենք ցույց տալիս։ Գյուլիստանի ամրոցն է, որտեղ հայտնի պայմանագիրն է կնքվել, Գյուլիստան գյուղն է, որը ավերվել է դեռևս 1991-94թթ. պատերազմում ադրբեջանցիների կողմից։ Նկարներից մեկում Տումի գյուղի Կարմիր եկեղեցին է և դրա կառուցման արձանագրությունը 1000 թվականին։ Այսինքն՝ եկեղեցին 1000թ․ հայ իշխաններ, թագավորներ են կառուցել։ Այսինքն՝ 1000թ․էլ այնտեղ հայկական իշխանության է եղել։
Ցուցահանդեսն ուշադիր դիտելով՝ տպագիր գրքերը, ձեռագրերը, գորգերը տարբեր ժամանակահատվածների կառույցները, մենք տեսնում ենք, որ սա հայկական երկարատև պետականության, հայկական ինքնության, մշակույթի ներկայացումն է: Տեսնում եք նաև հոգևոր կյանքի, եկեղեցիների՝ ապրող վայրեր լինելու ժամանակակից պատկերներ»,-պատմում է Վահե Գաբրիելյանը։
Ցուցահանդեսում ներկայացված են մեծամասամբ Վահե Գաբրիելյանի կողմից պարբերաբար արված նկարները՝ 2006-2007թ․-ներից մինչև 2019թ․, լուսանկարներ Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի արխիվից, մի քանի այլ լուսանկարիչների գործեր, Մայր Աթոռի արխիվից տրամադրված նկարներ՝ արված Վազգեն Առաջինի 1957թ. հայրապետական այցի, Գարեգին Առաջինի՝ 1995թ. հայրապետական այցի, Գարեգին Երկրորդ և Արամ Առաջին կաթողիկոսների՝ 2016թ. հայրապետական այցերի ժամանակ, Շուշիի գորգեր, Շուշիում տպագրված գրքեր հատկացված Ազգային գրադարանի կողմից, միջնադարյան ձեռագրեր, որոնք Մատենադարանի ցուցանմուշներն են։
«1957թ․-ին, Վազգեն Առաջինի այցի նկարներից երևում է, թե ինչպես հայկական Շուշին ավերված է եղել, Ղազանչեցոցը, Կանաչ ժամը՝ կիսավեր, իսկ Գանձասարն ու Ամարասը՝ անմխիթար վիճակում։ Վազգեն Առաջինը այդ այցի ժամանակ եղել է նաև Գանձակում»,- ասում է Վահե Գաբրիելյանը։
Գարեգին Առաջինի Գանձասար այցելության նկարում տեսանելի են վերանորոգման աշխատանքները, Գարեգին Բ և Արամ Ա կաթողիկոսների նկարներում արդեն տեսանելի են վերանորոգված և բարեկարգ հոգևոր կենտրոնները։
Ներկայացված են Շուշիում տպագրված գրքեր, միջնադարյան ձեռագրեր։
«Շուշին մեր առաջին տպագրական կենտրոն է Էջմիածնից հետո։ Մինչև 1920թ․-ը 145-ից ավելի գրքեր են տպագրվել։ Ներկայացրել ենք 19-րդ դարի վերջին, 20-րդ դարի սկզբին հրատարակված մի քանի գրքերի բնօրինակներ և մի քանի նման գրքերի պատկերները, որոնք հետագայում կներկայացվեն շրջիկ ցուցահանդեսներում։
Գրքերից ընտրված են թե՛ հայ հեղինակների ստեղծագործություններ, օրինակ՝ հայոց լեզվի քերականություն, աստվածաբանական գիտելիքների մասին աշխատություններ, քրիստոնեական կյանքի ուղեցույցներ, և այլն, թե՛ թարգմանություններ տարբեր լեզուներից»,-պատմում է Վահե Գաբրիելյանը։
Վահե Գաբրիելյանը նշում է, որ ցուցահանդեսում փորձել են ներկայացնել Արցախի ամբողջ ժառանգությունը։
«Այն ժառանգությունը, որ անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, և այն մասից օրինակներ, որ գտնվում է Արցախի հսկողության տակ։ Նրանք, որոնք մեր հսկողության տակ են, ինչ-որ առումով ևս վտանգված են, որովհետև թշնամի կա կանգնած դիմացը, որի մտադրությունները բարի չեն, ու չի բացառվում, որ կարող է վաղն էլ կրկին հարձակվել, եթե չկարողանանք ետ պահել այդպիսի մտադրությունից, կամ հակահարված տալ։ Ադրբեջանի հսկողության տակ անցած ժառանգությունը վտանգված է նրանով, որ ենթակա է թե՛ ոչնչացման, թե՛ անվանափոխման և թյուր ներկայացման։
Տեսանք, Շուշին ինչ վիճակում էր. 1920թ. ջարդերից, հրդեհից և ավերածություններից հետո նրանց ձեռքին էր, 20թ․-ից մինչև 60թ․-ը չէին վերականգնել։ Մեխակավանի եկեղեցին վերացրին ընդհանրապես, անգամ երկրորդ հայրենական պատերազմի հուշարձաներն են պղծել ու ավերել, բայց չէ՞ որ իրենք էլ են մասնակցել այդ պատերազմին»,-ասում է Վահե Գաբրիելյանը։
Եկեղեցիների մի մասի դեպքում Ադրբեջանը փորձում է փոխել պատկանելիության ըմբռնումը։
«Ամարասն էլ է վտանգված, չնայած մեր վերահսկողության տակ է, քանի որ անմիջական նշանառության տակ է, մեր ուխտավորները, այցելուները չեն կարողանում հանգիստ գնալ այնտեղ, նրանց ուղեկցում են ռուս խաղաղապահները։ Այս ամենի վրա պետք է ուշադրություն հրավիրել, որ բոլորը հասկանան, որ նրանք բարի մտադրություններ չունեն, թշնամական են՝ նպատակադրված յուրացնելու, ոչնչացնելու մեր մշակույթը, որ հազարավոր տարիներով ստեղծվել է։ Մեր նպատակն է ասել, ֆիքսել, ցույց տալ, որ դրանք մերն են, մերն են եղել, հայկական պատկանելիություն ունեն, դարերի ընթացքում հայերի ստեղծածն են։
Իհարկե, ունեցածիդ միակ արդյունավետ, երաշխավորված պաշտպանությունը քո զինված ուժերն են։ Բանակ ունես՝ պաշտպանում ես, այլ 100 տոկոսանոց պաշտպանություն չի կարող լինել, եթե քո վերահսկողության տակ չէ, բայց մենք մեր առավելագույն ջանքերը պետք է գործադրենք, որ դրանք պաշտպանենք նաև միջազգային հանրության ջանքերով։ Մենք պետք է անընդհատ շեշտենք, ցույց տանք և մարդկանց պատկերացումներում հստակ դարձնենք ու ամրապնդենք այն, որ այդ ժառանգությունը մերն է, հայկական է և պետք է մնա այդպիսին»,-ասում է Վահե Գաբրիելյանը։
Խոսելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության մուտքն Արցախ Ադրբեջանի կողմից մերժելու մասին՝ Վահե Գաբրիելյանն ասաց, որ ակնհայտ է, թե ինչու չեն թողնում․ «Որպեսզի փորձեն հայկական հետքը, հայկական պատկանելիության նշանները վերացնել։ Հնարավոր է, որ ինչ-որ զեղծարարություններից հետո, ձևի համար, քարոզչության համար, աշխարհին ներկայացնելու համար թույլատրեն։ Բայց ի՞նչ մնացած կլինի: Ադրբեջացիներից ու թուրքերից ամեն ինչ կարելի է ակնկալել։ Այժմ այդ ողջ հարստությունն ընկել է նրանց ձեռքը, ոգևորվածությամբ, էյֆորիայի մեջ փորձում են ամրապնդել իրենց հաղթանակի պտուղները, ամեն ինչ անելու են՝ հավանական և անհավանական, բարոյական և ոչ բարոյական, նրանց համար սահմաններ չկան։ Գումարներ կծախսեն, կներկայացնեն այնպես, ինչպես ցանկանում են, մարդկանց կբերեն։ Մեր պարտքն է դրան դիմադրելը, ճիշտը ներկայացնելը»։

«Наследие под угрозой: Арцах»: Возможно, после каких-то фальсификаций, в целях пропаганды Баку и допустит миссию ЮНЕСКО
16:45 01/05/2021
«На этом снимке видны и церковь Канач жам, и собор Сурб Аменапркич Казанчецоц (Собор Святого Христа Всеспасителя). Это панорама города Шуши (оккупированная ныне Баку культурная столица Арцаха (НКР). – Прим. ред.), которую я снял с крыши. На другом снимке – неприступный Шуши», – рассказывает в беседе с корреспондентом Panorama.am директор дипломатической школы министерства иностранных дел Армении Ваге Габриелян, представляя экспонаты открывшейся в фойе мэрии Еревана выставки «Наследие под угрозой: Арцах».
«На этой выставке я принципиально попытался продемонстрировать, что Арцах имеет давнюю армянскую государственность, на протяжении веков в Арцахе создавалось богатое армянское культурное наследие. Поэтому, помимо монастырей и церквей, здесь представлены образцы средневековых мостов, замков и другой светской архитектуры. Замок означает вооруженные силы и суверенитет, мост означает торговлю, экономику. Все это демонстрирует, что и в средние века у нас была развивающаяся экономика. На одной из фотографий вы можете увидеть образцы меликских особняков, а рядом – карту меликств Хамсы, которые были суверенными единицами. Другими словами, мы показываем и историю.
Это Гюлистанская крепость, где был подписан знаменитый договор. Вот село Гюлистан, разрушенное азербайджанцами еще на войне 1991-94 годов. На одном из снимков – Красная церковь села Туми и протокол ее постройки в 1000 году. То есть церковь в 1000 году построили армянские князья, цари.  Иными словами в 1000 году там была армянская власть.
Внимательно рассматривая выставку – печатные книги, рукописи, ковры, постройки разных периодов, мы видим, что это представление многолетней армянской государственности, армянской идентичности и культуры. Вы видите и современные картины духовной жизни, церкви – как живые места», – рассказывает Ваге Габриелян.
На выставке представлены в основном снимки Ваге Габриеляна, сделанные с 2006-2007 по 2019 годы, фотографии из архива Фонда по изучению армянской архитектуры, работы ряда других фотографов, снимки из архива Первопрестольного Св. Эчмиадзина, сделанные во время патриаршего визита Вазгена Первого в 1957 году, патриаршего визита Гарегина I в 1995 г., патриарших визитов католикосов Гарегина II Арама I в 2016 г., Шушинские ковры, изданные в Шуши книги,  предоставленные Национальной библиотекой, средневековые рукописи, являющиеся экспонатами Матенадарана.
«На фотографиях с визита Вазгена I в 1957 году видно, как армянский Шуши был разрушен, Казанчецоц, Канач жам – в полуразрушенном состоянии, а Гандзасар и Амарас – в плачевном состоянии. Вазген Первый во время этого визита был также в Гандзаке», – говорит Ваге Габриелян.
На снимке с визита Гарегина I в Гандзасар видны реставрационные работы, на снимках с визита католикосов Гарегина II и Арама I уже видны отреставрированные и благоустроенные духовные центры.
Представлены также изданные в Шуши книги, средневековые рукописи.
«Шуши – среди первых центров книгопечатания, после Эчмиадзина. До 1920 года было издано более 145 книг. Мы представили оригиналы нескольких книг, изданных в конце 19 - начале 20 веков, изображения нескольких таких книг, которые в дальнейшем будут представлены на передвижных выставках.
Из книг выбраны произведения как армянских авторов, например, грамматика армянского языка, работы по богословским знаниям, пособия по христианской жизни и т. д., а также переводы с разных языков», – рассказывает Ваге Габриелян.
Ваге Габриелян отмечает, что на выставке они постарались представить все наследие Арцаха.
«Наследие, перешедшее под контроль Азербайджана, образцы из той части, которая находится под контролем Арцаха. Находящееся под нашим контролем в некотором роде тоже под угрозой, потому что напротив – враг, чьи намерения не являются добрыми, и не исключено, что он может завтра снова начать наступление, если мы не сможем заставить его отступить от такого намерения или нанести контрудар. Наследие, находящееся под контролем Азербайджана, находится под угрозой из-за того, что оно может как подвергнуться уничтожению, так и переименованию, представляться искаженно.
Мы видели, в каком состоянии был Шуши: после погромов 1920 г., пожара и разрушений он был в их руках, с 20-го по 60-е годы они не восстанавливали его. Церковь Мехакавана уничтожили полностью, осквернили и разрушили  даже памятники Великой Отечественной войны, но ведь они тоже принимали участие в этой войне», – указывает Ваге Габриелян.
Что касается части церквей, Азербайджан пытается изменить восприятие их принадлежности.
«Амарас тоже находится под угрозой, хотя он находится под нашим контролем. Дело в том, что он находится под прямым прицелом, наши паломники, посетители не могут спокойно его посещать, их сопровождают российские миротворцы. На все это нужно обратить внимание, чтобы все понимали, что у азербайджанской стороны нет добрых намерений, они враждебны, стремятся присвоить, разрушить нашу культуру, которая создавалась тысячелетиями. Наша цель – донести, зафиксировать, показать, что это наследие – наше, было нашим, имеет армянскую принадлежность, создавалось армянами на протяжении веков.
Конечно, единственная эффективная и гарантированная защита – это наши вооруженные силы. Есть армия – защищаешь, другой 100-процентной защиты быть не может. Если же объекты не находятся под нашим контролем, но мы должны приложить максимум усилий, чтобы защитить их усилиями международного сообщества. Мы должны постоянно подчеркивать, демонстрировать, вносить четкость в представления людей  и укреплять тот факт, что это наследие – наше, армянское, оно должно оставаться таким», – говорит Ваге Габриелян.
Говоря об отказе Азербайджана допустить миссию ЮНЕСКО в Арцах, Ваге Габриелян указал, что очевидно, почему они не пускают․ «Чтобы попытаться уничтожить армянский след, следы армянской принадлежности. Не исключено, что после каких-то фальсификаций, для вида, в целях пропаганды, дабы показать миру они разрешат. Но что останется к этому времени? От азербайджанцев и турок можно ожидать всего. Теперь все это богатство попало к ним в руки, с энтузиазмом, в эйфории они пытаются укрепить плоды своей победы, они сделают все возможное и невозможное, нравственное и аморальное, для не существует границ. Потратят средства, представят так, как хотят, заселят людей. Наш долг – противостоять этому, грамотно представить».