«Փաստ». Փաշինյանն առանձին հանդիպում է ունեցել ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանի հետ
«Փաստ» թերթը գրում է. «Մինչև նախորդ շաբաթ ՀՀ քաղաքական տարբեր շրջանակներ այն կարծիքին էին, որ Նիկոլ Փաշինյանը հնարավոր է հրաժարական չներկայացնի և արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների թեման «ջրվի», սակայն, ինչպես հայտնի է, ապրիլի 25-ից նա հրաժարական տվեց։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, հրաժարականից հետո այս մեկ շաբաթը այդքան էլ խաղաղ չի անցել իշխանական թիմի կուլիսներում։ Բանն այն է, որ իշխանության թիմում ոչ բոլորն են համաձայն եղել Փաշինյանի հրաժարականի ու արտահերթ ընտրությունների գաղափարի հետ և շարունակ պնդել են, որ իմաստ չկա նման քայլի գնալ, և պետք է շարունակել կոշտ մեթոդներով ճնշել, իրենց բնորոշմամբ, «հայտնի շրջանակներից» կոորդինացվող հակաիշխանական գործընթացները։
Անգամ եղել են այնպիսիք, ովքեր պատրաստ են եղել հրապարակավ պաշտպանել Փաշինյանին՝ ամեն գնով արդարացնելով նրա այդ որոշումը։ Փաշինյանը, սակայն, թիմի ներսում ամեն ինչ հանդարտեցրել է՝ հորդորելով հանգիստ մնալ, քանի որ ամեն ինչ արդեն հստակ հաշվարկված է և գնում է իր գծած սցենարով, ավելին՝ նա նշել է, թե «մենք խնդիր չունենք, թող իրենք մտածեն, մենք մեր մաքսիմում ծրագիրն իրականացնելու ենք. թեմա չկա»։ Թեպետ, ասում են, ինքն էլ չի հավատում իր ասածին:
Թերթին տեղեկություններ են հասել, որ կիրակի օրը Փաշինյանն առանձին հանդիպում է ունեցել ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանի հետ, նրա հետ որոշակի հստակեցումներ իրականացրել ընտրական ցուցակների և ընտրությունների անցկացման այլ նրբությունների հետ կապված։ Ի դեպ՝ ըստ մեր աղբյուրների, Մուկուչյանի հետ հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Գագիկ Ջհանգիրյանը»։

«Паст»: Пашинян провел отдельную встречу с председателем ЦИК Тиграном Мукучяном
Газета «Паст» пишет, что до прошлой недели представители различных политических кругов высказывали мнение, что Никол Пашинян, возможно, не подаст в отставку и тема внеочередных выборов выйдет из повестки, однако, как известно 25 апреля он ушел в отставку.
По сведениям издания, в кулуарах правящей команды неделя после его отставки была не очень спокойной. Дело в том, что не все в правящей команде согласны с отставкой Никола Пашиняна и идеей проведения внеочередных выборов и продолжали утверждать, что нет смысла идти на такой шаг и нужно продолжать жесткими методами подавлять координируемые «известными кругами» процессы против власти.
«Были даже люди, готовые публично защищать Пашиняна, любой ценой оправдывая его решение. Однако Пашинян успокоил всех в команде, призвав не волноваться, поскольку все четко просчитано и идет по намеченному им сценарию. Более того, он отметил: «у нас нет проблем, пусть они думают, мы свою программу максимум реализуем, темы нет». Хотя говорят, что и сам не верит своим словам.
По нашим сведениям, Пашинян в воскресенье провел отдельную встречу с председателем ЦИК Тиграном Мукучяном, сделал с ним некоторые уточнения, связанные с избирательными списками, проведением выборов и другими нюансами. Кстати, согласно нашему источнику, на встрече с Мукучяном присутствовал также Гагик Джангирян», - пишет газета.