Ագարակի բալն արդեն վաճառում են, իսկ Ջրային կոմիտից հասել են հարցումը գրավոր ուզելու փուլին
Ապրիլի 16-ին Panorama.am-ի խմբագրությունը Սյունիքի մարզի Ագարակ համայնքի բնակիչներից բողոք էր ստացել ոռոգման թեժ շրջանում ջրի խողովակի վնասման ու այն չվերանորոգելու մասին։
Panorama.am-ի լրագրողը բնակիչների բողոքները լսելուց հետո նույն օրը՝ մինչ հրապարակումը պատրաստելը բանավոր հարցեր ուղղեց կոմիտեին։ Խոստացան քիչ անց պատասխանել, ապա խնդրեցին հարցերը գրավոր ձևակերպել ու կոմիտեի մամուլի հետ աշխատող մասնագետնին ուղարկել «messenger» հավելվածի միջոցով։
Աշխատանքային օրվա գրեթե ավարտին հրապարակումը պատրաստ էր, կոմիտեից դեռ պատասխան չկար։
«Ոռոգման ջուրը չեն տալիս, Ագարակի թուզն ու նուռը՝ վտանգի տակ» վերնագրով նյութը հրապարակվեց, Panorama.am-ը խոստացավ կոմիտեից հարցերի պատասխանը ստանալուն պես հրապարակել։
Ապրիլի 21-ին հարցմանը չպատասխանելու հիշեցմանն ի պատասխան կոմիտեից հայտնեցին. «Քանի որ էդ մասով նաև հարցում է եկել Կոմիտե, հետևաբար ուղարկել ենք միասին Սյունիք ՋՕԸ պաշտոնական պատասխան ստանալու համար։ 5 օր է սահմանված ձեզ պատասխանելու համար»։
Ապրիլի 30-ին հարցմանը չպատասխանելու մասին հիշեցմանն ի պատասխան մայիսի 3-ի առավոտյան կոմիտեի աշխատակիցն ուղարկում է հեռախոսահամար՝ խնդրելով զանգահարել դրան։ Մամուլի հետ աշխատող մյուս մասնագետը տեղյակ էլ չէր հարցերի մասին։
Ինչևէ, այսօր՝ հրապարակումից 17 օր անց, կոմիտեից դեռ խնդրում են Ագարակում ոռոգման խնդրի վերաբերյալ հարցերն ուղարկել գրավոր և էլեկտրոնային փոստին։
Ագարակի բնակիչ Գևորգ Աթանեսյանը Panorama.am-ին հայտնեց, ոռոգման խնդիրը լուծվել է մամուլի հրապարակումներից մի քանի օր անց, հենց իրենց առաջարկած տարբերակով.
«Խողովակը չփոխեցին, իմ ասած տարբերակով եռակցեցին։ Գորիսից եկան, տեսան, նոր խողովակի հարկ չկա։ Արդեն գիլասը հասել է, տեսնում եք չէ՞, գիլասն ինչ թանկ են ծախում Երևանում, ես 2500-3000 դրամով եմ վաճառում մեծածախ։ Մեկ կգ գիլասի մեջ 4 հազար դրամ աշխատում մեն։ Որ գաք Ագարակ, համեցեք մեր այգին։ Որ հարցնեն, ո՞ր Գևորգն է, ասեք՝ գիլասի թագավորը Հայաստանում»։

Черешня из Агарака уже в продаже, а в Водном комитете пока дошли только до этапа требования письменного запроса
17:03 03/05/2021
Редакция Panorama.am 16 апреля получила жалобу от жителей общины Агарак Сюникской области Армении – о повреждении водопровода посреди оросительного сезона и отказе его ремонтировать.
Корреспондент Panorama.am , ознакомившись с жалобами жителей, в тот же день, при подготовке публикации, направила устные вопросы в Водный комитет Министерства территориального управления и инфраструктур. Обещали через некоторое время ответить, затем попросили сформулировать вопросы письменно и через приложение Messenger отправить их специалисту Комитета, работающему с прессой.
Публикация была готова практически к концу рабочего дня, ответа от Комитета так и не последовало.
Материал, озаглавленный как «Оросительной воды нет, гранат и инжир Агарака – под угрозой», был опубликован, Panorama.am пообещал опубликовать ответы Комитета, как только они будут получены.
21 апреля в ответ на напоминание о запросе из Комитета сообщили: «Поскольку по этой части также поступил запрос в Комитет, соответственно мы все вместе отправили в Общество водопользователей "Сюник" – с целью получения официального ответа. На ответ отведено 5 дней».
В ответ на напоминание о запросе 30 апреля  сотрудник комитета утром 3 мая присылает номер телефона с просьбой позвонить. Другой специалист, работавший с прессой, даже не был в курсе данных вопросов.
В любом случае, сегодня, по происшествии 17 дней после публикации, из Комитета просят вопросы касательно проблем с оросительной водой в Агараке направить письменно и на электронную почту.
Житель Агарака Геворк Атанесян сообщил Panorama.am, что проблема с орошением была решена через несколько дней после публикаций в прессе, по предложенному ими варианту.
«Трубу не меняли, а сделали сварку, как я и предлагал. Приехали из Гориса и увидели, что в новой трубе нет необходимости. Черешня уже созрела, видите же, как дорого продают черешню в Ереване?
Я продаю оптом, по 2500-3000 драмов за кг. Они в одном кг зарабатывают 4000 драмов. Когда вы приедете в Агарак, добро пожаловать в наш сад. Если спросят, какой Геворк, скажете: король черешни в Армении».