Արմեն Սարգսյանի երկքաղաքացիության փաստը թաքցնելու հարցով հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը տեղեկացնում է, որ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի երկքաղաքացիության փաստը թաքցնելու հարցի հետ կապված քրեական գործ է հարուցվել։
«Ինչպես հիշում եք, 53 փաստաբան հանցագործության մասին հաղորդում էին ներկայացրել կապված ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի երկքաղաքացիության փաստը թաքցնելու հետ:
Հատուկ քննչական ծառայությունը մերժել էր քրեական գործ հարուցելը, որի դեմ փաստաբաններով բողոք էինք ներկայացրել:
Պետք է տեղեկացնեմ, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը բողոքի հիման վրա ՎԵՐԱՑՐԵԼ Է ՀՔԾ որոշումը և ՀԱՐՈՒՑԵԼ Է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325 հոդվածի 1-ին մասի (փաստաթղթեր կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը) հատկանիշներով:
Դատախազության որոշման մեջ նշվել է՝ «Վերոգրյալ մեկնաբանությունների լույսի ներքո հարկ է նշել նաև, որ իրավաչափ են բողոքաբերների այն ենթադրությունները, որ Արմեն Սարգսյանը Միացյալ Թագավորության քաղաքացիությունը դադարեցրել է ոչ թե 2011 թվականին, այլ դրանից հետո և հակառակի վերաբերյալ սույն նյութերով օբյեկտիվ այլ փաստական տվյալներ ձեռք չեն բերվել, որպիսի պայմաններում առկա են ողջամիտ կասկածներ տրամադրված տեղեկատվության (դիմումի)՝ իրականությանը չհամապատասխանելու վերաբերյալ, այսինքն՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով քրեական գործ հարուցելու բավարար հիմքեր:»,- ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արա Զոհրաբյանը:

По вопросу сокрытия факта двойного гражданства Армена Саркисяна возбуждено уголовное дело
Председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян сообщает, что по вопросу сокрытия факта двойного гражданства Армена Саркисяна возбуждено уголовное дело.
«Ранее 53 адвоката представили заявление о преступлении в связи с сокрытием факта наличия у президента Армении Армена Саркисяна двойного гражданства.
Специальная следственная служба Армении отказалась возбуждать уголовное дело, в связи с чем адвокаты подали жалобу. Генеральная прокуратура Армении ОТМЕНИЛА решение ССС и возбудила уголовное дело по части 1 статьи 325 Уголовного кодекса Армении (подделка, сбыт или использование документов).
Генеральная прокуратура на основании жалобы отменила решение ССС и возбудила уголовное дело по признакам части 1 статьи 325 Уголовного кодекса (подделка, сбыт или использование документов). В решении Прокуратуры указано, что "в свете вышеизложенных комментариев также следует отметить, что правомерны те предположения истцов о том, что британское гражданство Армена Саркисяна было прекращено не в 2011 году, а позже, а иных объективных фактических данных по настоящим материалам относительно обратного не добыто. В этих условиях есть разумные подозрения относительно несоответствия предоставленной информации(заявления) действительности. Иными словами, есть достаточно оснований для возбуждения уголовного дела по части 1 статьи 325 УК РА», - написал Ара Зограбян.