Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է թուլացնել եվրոպական երկրներ մուտքի սահմանափակումները, հայտնում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում անելով ԵՀ-ի հրապարակված փաստաթղթին:
«Հանձնաժողովն այսօր առաջարկում է անդամ պետություններին մեղմացնել Եվրամիություն ճանապարհորդության ներկայիս սահմանափակումները ՝ հաշվի առնելով պատվաստումների առաջընթացը և աշխարհում համաճարակաբանական իրավիճակի բարելավումը», - ասվում է փաստաթղթում:
Նշվում է, որ առաջարկվում է ԵՄ մուտքի իրավունք տալ ոչ միայն բարենպաստ համաճարակաբանական իրավիճակ ունեցող երկրների բնակիչներին, այլ նաև նրանց, ովքեր ուղևորությունից երկու շաբաթ առաջ անցել են կորոնավիրուսի պատվաստման երկու փուլ: Այս դեպքում պատվաստանյութը պետք է լինի եվրոպական կարգավորողի կողմից հաստատվածներից մեկը:
ԵՀ առաջարկը հստակեցնում է, որ անդամ պետությունները կարող են թույլատրել նաև ԱՀԿ արտակարգ օգտագործման ցուցակում ընդգրկված պատվաստանյութերով պատվաստված քաղաքացիների մուտքը:

Еврокомиссия впервые с начала пандемии предложила странам ЕС ослабить ограничения на въезд
Европейская комиссия рекомендовала странам-членам ЕС смягчить ограничения на въезд. Как отмечается в распространенном заявлении ЕК, сделать это позволяют успехи в сфере вакцинации и общее улучшение эпидемиологической обстановки в мире.
"Сегодня комиссия предлагает государствам-членам ослабить текущие ограничения на необязательные поездки в Евросоюз, принимая во внимание успехи в вакцинации и улучшение эпидемиологической ситуации в мире", - отмечается на сайте ЕК.
Как пишет РГ, если страны одобрят предложение Еврокомиссии, отдохнуть в Европе смогут не только лица, прибывающие из стран с хорошей эпидемиологической ситуацией, но и те, кто был вакцинирован при помощи разрешенных в ЕС препаратов. Впрочем, разрешение может быть распространено и на тех, кто привился вакцинами, разрешение на применение которых в экстренных ситуациях дала Всемирная организация здравоохранения.