Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է թուլացնել եվրոպական երկրներ մուտքի սահմանափակումները, հայտնում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում անելով ԵՀ-ի հրապարակված փաստաթղթին:
«Հանձնաժողովն այսօր առաջարկում է անդամ պետություններին մեղմացնել Եվրամիություն ճանապարհորդության ներկայիս սահմանափակումները ՝ հաշվի առնելով պատվաստումների առաջընթացը և աշխարհում համաճարակաբանական իրավիճակի բարելավումը», - ասվում է փաստաթղթում:
Նշվում է, որ առաջարկվում է ԵՄ մուտքի իրավունք տալ ոչ միայն բարենպաստ համաճարակաբանական իրավիճակ ունեցող երկրների բնակիչներին, այլ նաև նրանց, ովքեր ուղևորությունից երկու շաբաթ առաջ անցել են կորոնավիրուսի պատվաստման երկու փուլ: Այս դեպքում պատվաստանյութը պետք է լինի եվրոպական կարգավորողի կողմից հաստատվածներից մեկը:
ԵՀ առաջարկը հստակեցնում է, որ անդամ պետությունները կարող են թույլատրել նաև ԱՀԿ արտակարգ օգտագործման ցուցակում ընդգրկված պատվաստանյութերով պատվաստված քաղաքացիների մուտքը:

The European Commission recommends that member states allow the entry of citizens from non-EU countries who have been fully vaccinated against coronavirus using a vaccine approved by the European Medicines Agency (EMA), Euronews reported.
As of today, the EMA has approved four vaccines: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca and Janssen (Johnson & Johnson). Vaccines that have granted emergency use status by the World Health Organization (WHO) could also be accepted. This list is currently equivalent to that of EMA, although a decision on China's Sinopharm and Sinovac is expected in the coming days.
Individuals should receive the last recommended dose 14 days before their arrival.
The Commission also wants member states to lift all travel restrictions, such as testing and quarantine on arrival, for the fully vaccinated tourists entering their territory. This should apply to both EU and non-EU residents.
In order to issue this recommendation, which still has to be approved by member states, the executive is taking into account scientific advice indicating that vaccination "considerably helps to break the transmission chain". The WHO, however, still insists that "the efficacy of vaccines in preventing transmission is not yet clear".