«Բայդենը կսահմանափակի Թուրքիայի տարածաշրջանային հավակնությունները»
«Արտաքին քաղաքականության մեջ մանևրելու Թուրքիայի ազատությունը, հավանաբար, զգալիորեն կսահմանափակվի ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կառավարման տարիներին»,- այս մասին ասում է Եվրահանձնաժողովի ընդլայնման նախկին գլխավոր տնօրեն, Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի Բոլոնիայի կենտրոնի Եվրոպական հանրային քաղաքականության բաժնի ակադեմիական ղեկավար Մայքլ Լեյը՝ հունական «Կատիմերինի»-ի հետ հարցազրույցում։
Լեյը բացատրում է Անկարայի տարածաշրջանային հավակնությունների նոր սահմանները, հետ-Էրդողանական դարաշրջանում Անկարայում արևմտամետ փոփոխության հավանականությունը և Եվրամիության կողմից Թուրքիայի նկատմամբ առավել քննադատական դիրքորոշում ունենալու հավանականությունը:
Պատասխանելով Ուկրաինայում իրավիճակի սրման մասին հարցին՝ Լեյը կանխատեսում է Վաշինգտոնի և Մոսկվայի միջև շատ ավելի մեծ լարվածություն, քան մինչ այժմ եղել է։
«Թրամփի լուռ համաձայնությամբ Թուրքիան փորձեց խաղալ տարածաշրջանային տերության դեր, սերտ կապեր ունենալով Ռուսաստանի և Մերձավոր Արևելքի այլ երկրների հետ. խաղալ իր սեփական խաղը, շատ զգալի չափով: Նրանք Թրամփի վարչակազմի օրոք դա անելու մեծ հնարավորություն ունեին: Բայդենը, ամենայն հավանականությամբ, շատ ավելի քննադատական կլինի: Եթե Թուրքիան շարունակի տեղակայել С-400-ները և հավատա, որ կարող է ճնշում գործադրել Վաշինգտոնի և Բրյուսելի վրա Ռուսաստանի հետ այսպիսի ռազմական ներգրավվածության միջոցով, ապա նա, ամենայն հավանականությամբ, կհիասթափվի: Կլինի սուր արձագանք»,-ասում է Լեյը։
Լեյը պնդում է, որ ԱՄՆ նոր վարչակազմի ձգտումը՝ ԵՄ-ի հետ սերտ համաձայնեցումը Թուրքիայի հարցում, կարևոր նշանակություն ունի իր ավելի լայն ռազմավարության մեջ՝ վերականգնելու անդրատլանտյան դաշինքի արժեքները և օգտագործելու իր ուժը՝ Ռուսաստանի և Չինաստանի նման խոշոր ավտորիտար խաղացողների հետ գործ ունենալիս:
«Այս երեք դեպքերից յուրաքանչյուրը տարբեր է. բայց դրանք բոլորը մարտահրավեր են առաջացնում և՛ Վաշինգտոնի, և՛ Բրյուսելի համար, թե ինչպես համատեղել օրենքի գերակայության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների հետ կապված մտահոգությունները՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ավելի պրագմատիկ մոտեցման հետ», - բացատրում է նա:
Կարճաժամկետից միջնաժամկետ դիտելով՝ նա Արևելյան Միջերկրական ծովում և Կիպրոսում քիչ առարկայական առաջընթաց է ակնկալում։
«[Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ] Էրդողանի արտաքին քաղաքական ժեստերից շատերն այժմ կապված են 2023 թ. ընտրությունների հետ. նա չի ցանկանում, որ իրեն անցնեն աջ-ազգայնականները»,-ասում է Լեյը։
Էրդողանից այն կողմ, կա՞ ավելի արևմտամետ ղեկավարության ողջամիտ հույս հարցին, Լեյը պատասխանում է, որ դեռ վաղ է ասել։
«Վերջին տարիների խնդիրներից մեկն այն է, որ ընդդիմությունը զգալիորեն թուլացել է, լինի դա Քրդամետ ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության (HDP) լիդերների բանտարկության պատճառով, կամ այն պատճառով, որ Հանրապետական ժողովրդական կուսակցությունը (CHP) ապացուցեց, որ ավելի ազգայնական է և պակաս սոցիալ-դեմոկրատական, քան մենք կարող էինք հույս ունենալ:
Առայժմ չեմ տեսնում, որ կա մի առաջնորդ, որը կդիմի թուրքական հասարակության առավել արևմտամետ հատվածներին: Բայց վաղ թե ուշ այդպիսի մեկը կհայտնվի, և դա ավելի հավանական է, քան այն, որ տեղի կունենա ավելի ժողովրդավարական և հավասարակշռված կառավարման ձևի վերադարձ: Դեպի ավտորիտարիզմ ներկա սահքը, որը սերտորեն կապված է անձամբ Էրդողանի հետ, կփոխվի, ինչպես նաև տարածաշրջանային տերության դեր խաղալու հակումը»,-ասում է Լեյը։

Turkey’s freedom to maneuver in foreign policy is likely to be significantly curtailed under the administration of US President Joe Biden, according to Michael Leigh. A senior fellow at Bruegel, he is academic director of the Master of Arts in European Public Policy at the Johns Hopkins University SAIS Bologna Center and a former director-general of enlargement at the European Commission.
Speaking to Kathimerini, Leigh explains the new limits on Ankara’s regional ambitions, the likelihood of a pro-Western shift in Ankara in the post-Erdogan era and the European Union taking a more critical stance vis-a-vis Turkey.
Asked about the recent standoff in Ukraine, Leigh says Russian President Vladimir Putin was “testing Biden.” “We are going to see much more tension between Washington and Moscow than we’ve seen until now,” he foresees.
“Turkey has tried, with [Donald] Trump’s tacit consent, to play the role of a regional power, with close links to Russia and other countries in the Middle East; to play its own game, to a very considerable extent. They had a lot of scope to do that under the Trump administration. Biden is likely to be much more critical. If Turkey continues to deploy the S-400s and believes it can bring pressure to bear on Washington and on Brussels through this kind of military engagement with Russia, it is likely to be disappointed. There will be a sharp reaction.”
Leigh argues that the new administration’s desire for closer coordination with the EU on Turkey is of a piece with its wider strategy of restoring the transatlantic alliance of values and harnessing its strength in dealing with major authoritarian players like Russia and China.
“Each of these three cases is different; but they all pose the challenge to both Washington and Brussels of how to combine concern over the rule of law, democracy, human rights, with a more pragmatic approach to cooperation in areas of mutual interest,” he explains.
Looking at the short to medium term, he expects little substantive progress in the Eastern Mediterranean and Cyprus: “Many of [Turkish President Recep Tayyip] Erdogan’s foreign policy gestures now are with a view to the 2023 elections; he doesn’t want to be outflanked on the nationalist right.”
But beyond Erdogan? Is there reasonable hope of more pro-Western leadership? “It’s early days to say. One of the problems in recent years is that the opposition has been significantly weakened, whether it was because of the imprisonment of the HDP leader or because the CHP has proved to be more nationalist and less social-democratic than we might have hoped. For the time being, I don’t see a leader emerging who will appeal to the more pro-Western parts of Turkish society, which are concerned with gender equality, human rights, the rule of law and so on. But sooner or later such a figure will appear, and it’s more likely than that there will be a return to a more democratic and balanced form of government. The present slide towards authoritarianism, which is closely associated with Erdogan personally, will be reversed – as will the inclination to play the role of a regional power.”