Բայդենը Կոնգրեսին տեղեկացրել է Ադրբեջանին ռազմական աջակցության տրամադրման մասին
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Կոնգրեսին տեղեկացրել է, որ վարչակազմը երկարացնում է «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ բանաձևի կասեցումը, որի արդյունքում Վաշինգտոնը կարող է ուղղակի ռազմական օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանին։ Բանաձևն ընդունվել էր Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության հետ կապված լարվածության ֆոնին։ Այս մասին գրում է The Hill-ը:
Նշվում է, որ Ազատության աջակցության մասին օրենքի 907-րդ բանաձևի թարմացումը տեղի է ունենում ամեն տարի՝ 2002 թվականից ի վեր, որը թույլ է տալիս ԱՄՆ-ին ռազմական օգնություն տրամադրել Ադրբեջանին այնքան ժամանակ, քանի դեռ պետքարտուղարը հաստատում է, որ այդ օգնությունը չի նպաստում տարածաշրջանում հակամարտություններին:
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Կոնգրեսին ուղղված ծանուցագրում, որն ուղարկվել է ապրիլի 26-ին, հաստատել է, որ Ադրբեջանին տրամադրվող այդպիսի օգնությունը «չի խաթարի կամ չի խոչընդոտի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ կարգավորման բանակցությունների շարունակական ջանքերին կամ չի օգտագործվի հարձակողական նպատակներով Հայաստանի դեմ»:
Որոշումը դատապարտվում է ամերիկահայ համայնքի կողմից որպես դավաճանություն՝ նախորդ ամիս առաջին անգամ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու Բայդենի պատմական որոշումից հետո:

Biden waving restriction blocking aid to Azerbaijan over Armenia conflict – The Hill
U.S. President Biden has notified Congress the administration is extending a waiver allowing U.S. assistance to Azerbaijan that was originally restricted over Baku’s conflict with Armenia and tension over the territory of Nagorno-Karabakh.
The waiver applies to Section 907 of the Freedom Support Act and its renewal — which has happened annually since 2002 — which allows the U.S. to provide military assistance to Azerbaijan so long as the secretary of State certifies that such assistance does not contribute to conflict in the region, The Hill reports.
In a notification to Congress obtained by The Hill and sent on April 26, Secretary of State Antony Blinken certified that such assistance to Azerbaijan would not “undermine or hamper ongoing efforts to negotiate a peaceful settlement between Armenia and Azerbaijan or be used for offensive purposes against Armenia.”
The decision is drawing condemnation from the Armenian American community as a betrayal following Biden's historic decision to recognize last month, for the first time, the Armenian Genocide.