Բայդենը Կոնգրեսին տեղեկացրել է Ադրբեջանին ռազմական աջակցության տրամադրման մասին
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Կոնգրեսին տեղեկացրել է, որ վարչակազմը երկարացնում է «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ բանաձևի կասեցումը, որի արդյունքում Վաշինգտոնը կարող է ուղղակի ռազմական օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանին։ Բանաձևն ընդունվել էր Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության հետ կապված լարվածության ֆոնին։ Այս մասին գրում է The Hill-ը:
Նշվում է, որ Ազատության աջակցության մասին օրենքի 907-րդ բանաձևի թարմացումը տեղի է ունենում ամեն տարի՝ 2002 թվականից ի վեր, որը թույլ է տալիս ԱՄՆ-ին ռազմական օգնություն տրամադրել Ադրբեջանին այնքան ժամանակ, քանի դեռ պետքարտուղարը հաստատում է, որ այդ օգնությունը չի նպաստում տարածաշրջանում հակամարտություններին:
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Կոնգրեսին ուղղված ծանուցագրում, որն ուղարկվել է ապրիլի 26-ին, հաստատել է, որ Ադրբեջանին տրամադրվող այդպիսի օգնությունը «չի խաթարի կամ չի խոչընդոտի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ կարգավորման բանակցությունների շարունակական ջանքերին կամ չի օգտագործվի հարձակողական նպատակներով Հայաստանի դեմ»:
Որոշումը դատապարտվում է ամերիկահայ համայնքի կողմից որպես դավաճանություն՝ նախորդ ամիս առաջին անգամ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու Բայդենի պատմական որոշումից հետո:

Джо Байден уведомил Конгресс о предоставлении военной помощи США
Президент Джо Байден уведомил Конгресс, что администрация продлевает приостановление действия 907-й поправки к Акту о поддержке свободы, в результате чего Вашингтон может предоставить прямую военную помощь Азербайджану, которая изначально была ограничена из-за  карабахского конфликта, пишет The Hill.
Отмечается, что пересмотр действия 907-й поправки к Акту о поддержке свободы происходит ежегодно, начиная с 2020 года, что позволяет США оказывать военную помощь Азербайджану, если государственный секретарь удостоверяет, что такая помощь не способствует конфликту в регионе.
В направленном 26 апреля уведомлении Конгрессу государственный секретарь Энтони Блинкен подтвердил, что такая помощь Азербайджану не будет «подрывать и препятствовать текущим усилиям по достижению мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном и не будет использоваться в наступательных целях против Армении».
Это решение вызывает осуждение американской армянской общины, которая оценивает это как предательство после исторического решения Байдена в прошлом месяце признать Геноцид армян.