Անմահ տղաներ, որ երկնքից պարտադրում են պայքար
Երևանի կենտրոնի հյուրանոցներից մեկի կոնֆերենս դահլիճում Արցախի վերջին պատերազմում զոհված զինծառայողների մի քանի տասնյակ ծնողներն են։
Մինչ «Ճշմարտություն սերունդների համար» նախաձեռնության հրավիրած քննարկումը սկսելը, նրանք խումբ-խումբ կանգնած են։ Խոսում են իրենց հերոս որդիներից, չամոքվող ցավից, վերքի վրա անընդհատ աղ լցնելու չափ ցավեցնող պաշտոնյաների հայտարարություններից, գործողություններից։
Մայրերը համեմատաբար շատ են խոսում, հայրերը մի երկու բառ են ասում, հետո ձեռքների մեջ առնում պատերազմից հետո դեմքերից անպակաս սպիտակ մորուսները։
«Գիտե՞ք, տպավորություն է, որ մենք մեր սգով խանգարում ենք այս հասարակության ուրախությանը։ Մարդը հրավառություն է անում, ու հայտարարում, որ հենց այդպես էլ պետք է լիներ։ Բա հասարակությունը վարքականոն չպետք է ունենա՞։ Մեր գյուղում, մի մարդ՝ թեկուզ տարիքով, որ մահանում է, մինչև քառասունքը նվագ չեն խփում, քառասունքից հետո էլ եթե հարսանիք, կնունք, ծնունդ են ուզում անել, գալիս են մահացածի հարազատներից թույլտվություն ու ներողություն խնդրում»,- մի խումբ հայրերի զրույցից պատառիկներ են հասնում ականջիս։
«Վիետնամական պատերազմից հետո այդ երկրում ստեղծվեց հատուկ նախարարություն, մարմին, որը զբաղվելու էր միայն զոհվածների ընտանիքների, վիրավոր, հաշմանդամ զինվորների կարիքներով։ Այս այսպես պետք է լինի պետությունը»,- մեկ ուրիշ խմբում էլ քննարկում են պետության անելիքներն ու համբերություն մաղթում միմյանց։
Պետությունից, պաշտպանության նախարարությունից, հրամանատարներից ոչ մեկ մինչ օրս չի այցելել կամավոր Արման Օհանջանյանի ընտանիքին, որն ապրում է Երևանից քիչ այն կողմ՝  Մասիս քաղաքում։ Արմանի մայրը՝ տիկին Ելիզավետան Արցախից է։ Պատերազմը նրանից տարավ իր ամենաթանկերին՝ հայրենիքն ու այն պահելու համար տնից թաքուն ռազմաճակատ հասած որդուն։
«Սեպտեմբերի 30-ին զանգեց տուն, ասեց՝ մեքենաս թողել եմ գազալցակայանի մոտ, կտանեք, ես գնում եմ Արցախ։ Հետո իմացանք, արցախցու է հանդիպել ու առանց տուն գալու միանգամից գնացել Ստեփանակերտ, հետո՝ Ջաբրայիլ»,- Panorama.am-ին պատմում է Արմանի ուսուցչուհի մայրը։
Հոկտեմբերի 1-ին դասի ժամանակ որդին զանգում է, խոսում են, քիչ անց տիկին Ելիզավետան հաղորդագրություն է ստանում. «Մամ, ինչ էլ լինի, հիշի, դու գլուխդ բարձր ես քայլելու...»
«Հոկտեմբերի 7-ին տուն եկավ, ոտքը վնասված էր, կաղում էր, մատները ցավում էր, բայց թաքցնում էր։ Հոկտեմբերի 8-ի վաղ առավոտյան նորից գնաց, ասեց՝ կարևոր գործով էին եկել։ Հոկտեմբերի 17-ին եկավ, իբր երեք օր պետք է հանգստանար։
Հաղորդագրությունն ինձ որ ուղարկել էր, այդ ժամանակ իրենք դիրք էին գրավել։ Հետո նահանջ են տվել։ Իրենց խմբից մի քանի հոգի են ողջ մնացել։ Երկու եղբայրներ են եղել Կիրովականից, նրանցից մեկը վիրավորվել է, Արմանն իր ձեռքի ուսապարկը, որի մեջ նաև փաստաղթերն էին, մի կողմ է շպրտել ու օգնության հասել զինակից ընկերոջը։ Չեմ ճանաչում նրանց, ափսո՜ս։ Ամսի 17-ին եկել էր նաև անձնագիրը վերականգնելու համար։ Հոկտեմբերի 19-ին Արմանին երկու  տղաների հետ մեր տանից կրկին ճանապարհեցի, մեկի անունը Մարտիկ էր՝ Երևանից, մյուսինը՝ Վահե, կարծեմ Գորիսից։ Գորիսում էին զենք ստացել։ Նույնիսկ չգիտեմ, թե ով է հրամանատարը եղել։ Մինչ այսօր ոչ մեկ մեզ չի այցելել հրամանատարներից։ Զինակից ընկերներից են եկել։ Մի մեծ մարդ կար, Արմանը նրան հոպար էր ասում։ Անունը Սարգիս է։ Գերի էր ընկել։ Հենց գերությունից վերադարձել էր, հաջորդ օրը մեր տուն եկավ։ Ասում է՝ գիտե՞ս ինչ տղա ունես, մենակ առաջ էր գնում»,- պատմում է տիկին Ելիզավետան։
Նկարում Արմանը՝ ձախում։
Արմանը մորը պատմել էր, թե 10 մ հեռավորությամբ մարտում ինչպես է ճակատից տվել ու «փռել մոջահիդի լեշը»։ Ձեռքից էլ վերցրել էր կանաչ պոչով մանր ու մեծ ատամներով սղոցատիպ սարքը։
Հոկտեմբերի 19-ին Արմանը վերադարձել է Արցախ՝ արդեն Քաշաթաղ։
«Հոկտեմբերի 20-ին՝ 10։56 զանգեց, ասեց՝ պապա, վիրավոր եմ, դաշտում մենակ։ Իշխանաձորի կոլցովոյից դեպի Լաչին։ Ասեց՝ վնասված են ուսս, կողերս, վիզս... Մինչև 14։16 ընդհատումներով խոսել ենք, դանդաղ էր խոսում։ Վերջին անգամ երբ խոսեցի հետը, հարցրեց, մամ, ի՞նչ եղան։ Ասի՝ բալես, դու ուժեղ ես, համբերի, գալիս են։ Մենք ամեն տեղ զանգել էինք, մեզ ասեցին, թեժ մարտեր են այդտեղ, չենք կարող մտնել։ Իր խոսելու ընթացքում պայթյունները որ լսեցի, անկախ ինձանից, անջատեցի։ Էլ չխոսեցինք։ Էլի փառք Աստծո, որ հոկտեմբերի 21-ի գիշերը որդուս մարմինը դուրս բերեցին»,- պատմում է մայրը։
Տիկին Ելիզավետան խոստովանում է՝ մինչև նոյեմբերի 10-ն իր հպարտությունը հաղթում էր ցավին.
«Ես դիմանում էի։ Բայց ամսի 10-ին չդիմացա, որովհետև ես կորցրեցի և զավակիս, և այն հողը, որի համար ծաղիկս գնաց։ Մեկ-մեկ տեսնում եմ, համացանցում անիծում են Արցախը,  ո՞նց են կարողանում անիծել այն հողը, որի վրա մեր զավակների արյունն է թափվել»։
Քննարկման հրավիրված զոհված զինծառայող Գևորգ Ադիխանյանի հայրը՝ Հովիկը բախտակից ծնողների մոտ անկեղծանում է՝ երկքաղաքացի է, կարող էր այնպես անել, որ որդին չծառայեր, բայց...
«Մենք էս հողի ծնունդն ենք, և դա լավ պետք է գիտակցենք։ Հիմա որ ես փողոցում մայրերի ձեռքը բռնած 9-10 տարեկան տղաներ եմ տեսնում, սիրտս ճմլվում է։ Եթե մենք այսօր ռեալ քայլեր չձեռնարկենք, դասեր չքաղենք, ճիշտ չապրենք, մի քանի տարի անց նրանք են մեր որդիների ճակատագրին արժանանալու»,- ասում է զավակին կորցրած հայրը։
Գևորգը, որին հայրն անվանակոչել էր Արցախյան առաջին պատերազմի ընթացքում՝ 1994-ին Կարմրավանում զոհված ընկերոջ՝ շենգավիթցի Գևորգ Համբարձումյանի պատվին, վիրավորվել է նոյեմբերի 8-ին, Շուշիում։ 25-ամյա Գևորգին կոմայից դուրս բերել չէր հաջողվել, հինգ օր անց մահացել էր։
«Հիմա մեր չորրորդ երեխային ենք սպասում, թոռներ ունենք։ Ես որ մի հղի կին եմ տեսնում, այնքան եմ ուրախանում։ Մեր կյանքը պետք է այնքան բովանդակալի դարձնենք, արարենք, գործի անցնենք։ Մեր պայքարը պետք է հանուն լավի լինի, հոգուց բխած լինի։ Պետք է սթափվենք։ Երանի այնպես ապրենք, որ մեր երեխաներին մենք պարտք չմնանք»,- կարծես մենախոսում է հայրը։
Պատերազմում զոհված Հայկազ Մկրտչյանի հայրը՝ Զավենը,  պատերազմից հետո իրեն ու իրեն հանդիպածներին հարցեր է տալիս, որոնց պատասխանն իրականում պետք է տան իշխանությունները։
«Մեզ մոտ կյանքը կիսվել է՝ մինչև մեր զավակների երկինք բարձրանալն ու դրանից հետո։ Շատ հարցեր են առաջացել, դրանց պատասխանները պետք է ստանանք, որ կարողանանք ապրել, մեր զավակների առաջ մեր պարտքը կատարած համարենք»,- ասում է Զավենը։
Որդեկորույս հայրը շարադրում է հարցերը՝ ինչո՞ւ այդքան անպատրաստ սկսեցինք պատերազմը, եթե ասում են՝ 30 տարի բանակի համար բան չի արվել, ինչո՞ւ ամեն ինչ չարվեց, որ պատերազմը հետաձգվի, այլ անզգույշ հայտարարություններով հիմք տրվեց թշնամուն պատերազմ սկսել, պատերազմի ընթացքում ուժերի հարաբերակցությունն իմանալով՝ ինչո՞ւ պատերազմն օր առաջ չկասեցվեց, ինչո՞ւ կազմակերպված ձևով անկազմակերպ պատերազմ տարվեց, ովքե՞ր են մեղավորները, ինչո՞ւ չկան պատասխանտվության ենթարկվածներ, ինչո՞ւ չճանաչեցին Արցախի անկախությունը, ինչպես խոստացել էին։
Պատերազմում զոհված 19-ամյա Աբգարի հայրը՝ Գեղամ Նազարյանը, ով «Ճշմարտություն սերունդների համար»  նախաձեռնության հիմնադիրն է, հիշեցնում է՝ իշխանություններին ուղղված հարցեր են հնչեցրել Լելե Թեփեի գործողության նախաձեռնողների մասին, «Հայաստան» հիմնադրամում հավաքված գումարների ծախսման մասին։ Պատասխաններ դեռ չեն ստացել։
Նա համոզված է՝ պատերազմը հրահրողը եղել է Նիկոլ Փաշինյանը, պատերազմի ընթացքում էլ եղել է «դավաճանություն, տականքություն»։
«Մեր այս հավաքը սկիզբն է։ Հետո կլինի մեծ հավաք, հետո՝ ավելի մեծ։ Կլինենք մարզերում։ Եթե չլսեք մեզ, չլինի նյուրնբերգյան դատավարություն, ապա մենք դուրս ենք գալու փողոց, քշենք, տանենք ձեզ բոլորիդ։ Մեր տղաներն ունեն ծնողներ, քույրեր, եղբայրներ, ընկերներ... Ես զգուշացնում եմ, խելքներդ գլուխներդ հավաքեք»,- ասում է Նազարյանը՝ հեռակա դիմելով իշխանություններին։
Քննարկմանը մասնակից Բերդի տարածաշրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Արամ քահանա Միրզոյանը, որ արցախյան առաջին պատերազմում՝ 1992 թվականին Քաշաթաղում կորցրել է հորեղբոր որդուն, իսկ վերջին պատերազմում Մատաղիսում զոհվել է քեռու տղան՝  Դալլաքյան Արկադյան Արծվաբերդից։
«Այստեղ եմ որպես ձեր եղբայր ու յուրաքանչյուր բջիջով զգում եմ ձեր ցավը»,- ասում է հոգևորականը։
Վերջին պատերազմում Բերդն իր հարակից 17 գյուղերով տվել է 30 հերոս, Տավուշը՝ 130 հերոս։
«Մենք տեսանք, որ մենք սխալ հասարակության մեջ ենք ապրում։ Մեր հայրենիքում այսօր ոչ թե ապրում ենք, այլ նոյեմբերի 10-ից հետո ամեն օր մեռնում ենք։ Բայց մեռնել այս պահին շռայլություն կլինի, պետք է ապրենք, շարունակենք այն սրբազան պայքարը, որի համար մեր տղաներն անմահացել են։ Մեզ համար մի կարևոր բացահայտում ենք արել, մենք պետք է հիշենք, հիշենք հերոսներին՝ անուն առ անուն։ Միայն այդպես է լինելու հասարակության ու մեր ապաքինումը։ Մեր տղաները հաղթել են մահին, անմահացել են, հիմա որ նայում ենք՝ նրանք երանելի են, մենք՝ ողորմելի, տղաները չտեսան նոյեմբերի 10-ի խայտառակ առավոտը։ Տղաները մինչև վերջին վայրկյանը հավատացել են հաղթանակին, ու ամեն ինչ տվել են հաղթանակի համար»,- նշում է քահանան։
Տեր Արամը կարևորում է այս իրավիճակում միմյանց օգնել՝ փոխելու հասարակությանը։
«Պատերազմի հետևանքով մենք միայն չկորցրեցինք, այլև գտանք։ Գտանք մեր օրերի հերոսներին, այն ծնողներին, ովքեր այդպիսի զավակներ են մեծացրել։ Մենք երկու ճանապարհ ունենք, մեկը հեշտ է՝ զոհի կերպարի մեջ մտնել, սև հագուստներ հագնել, առավոտից երեկո լացել, ասել մեր տունը քանդվեց։ Մյուս ճանապարհը դժվար է՝ պայքարի, արժանապատվության ճանապարհն է։ Մենք այսօր սխալ հասարակության մեջ ենք ապրում, այնքան են արժեքները խեղաթյուրվել, որ հերոս ծնած ծնողին դասալիքի ծնողը գալիս է ցավակցելու... Դուք պետք է գլուխներդ բարձր քայլեք»,- հերոսածին մայրերին ու հայրերին հորդորում է քահանան։

Обретшие бессмертие парни, которые с небес призывают к борьбе
В конференц-зале одной из гостиниц в центре Еревана – несколько десятков родителей погибших в последней войне в Арцахе военнослужащих.
До начала обсуждения, созванного инициативой «Правда для поколений», они стоят группами. Рассказывают о своих сыновьях-героях, о неизлечимой боли, заявлениях и действиях должностных лиц, которые причиняют боль, словно сыплют соль на открытую рану.
Относительно больше говорят матери, отцы вставляют 1-2 слова, потом обхватывают руками поседевшие бороды, которые неизменно носят после войны.
«Знаете, создается впечатление, будто мы своим трауром мешаем радости этого общества. Человек запускает фейерверк и заявляет, мол, так и должно быть. Разве у общества не должно быть кодекса поведения? Если у нас в селе умирает человек,  даже пожилой, до сороковин все торжества проводят без музыки. А после сороковин, если кто-то собирается праздновать свадьбу, крестины либо день рождения, то непременно приходит просить разрешения и извинений у родственников покойного», – долетают до моего слуха кусочки из бесед отцов.
«После вьетнамской войны в этой стране было создано специальное министерство, орган, который занимался только нуждами семей погибших, раненых и получивших инвалидность военных. Вот каким должно быть государство», – другая группа обсуждает, что должно делать государство, желая друг другу терпения.
Никто из представителей государства, Минобороны или командиров не посетил семью добровольца Армана Оганджаняна, проживающую недалеко от Еревана – в городе Масис. Мать Армана – г-жа Елизавета – из Арцаха. Война отняла у нее самое дорогое – Родину и тайно отправившегося на ее защиту на фронт сына.
«30 сентября он позвонил домой и сказал: "Я оставил машину возле заправки, заберете, я еду в Арцах". Потом мы узнали, что он встретил жителя Арцаха и сразу, не зайдя даже домой, отправился в Степанакерт, а затем – в Джабраил», – рассказывает в беседе с корреспондентом  Panorama.am являющаяся учительницей мать Армана.
А 1 октября, когда она была на уроке, сын позвонил, они поговорили. А чуть позже г-же Елизавете пришло сообщение: «Мам, что бы ни произошло, помни, ты будешь ходить с высоко поднятой головой ...»
«7 октября он приехал домой, у него была повреждена нога, он хромал, болели пальцы, но он скрывал от нас. Рано утром 8 октября он снова уехал обратно, нам сказал, что приезжали по важному делу. В следующий раз домой приехал уже 17 октября – якобы на 3-дневный отдых.
То сообщение же он мне отправил тогда, когда они заняли боевую позицию. Затем они отступили. В живых остались лишь несколько человек из их группы. С ними были братья из Кировакана, один из них получил ранение, Арман отбросил свой рюкзак, в котором были документы, и поспешил на помощь боевому товарищу.
Увы, не знаю их! Он приехал 17-го октября, чтобы восстановить паспорт. 19 октября я снова проводила Армана вместе с двумя ребятами: Мартиком из Еревана и Ваге, кажется, из Гориса. Они получили оружие в Горисе. Я даже не знаю, кто был командиром. До сих пор никто из командиров к нам не приходил. Приходили боевые товарищи. Среди них был пожилой человек, Арман называл его дядей. Человека этого зовут Саркис. Он на войне попал в плен. Как только вернулся из плена, на следующий день приехал к нам. Сказал мне: "Знаешь, что за сын у тебя? Он только шел вперед!"», – рассказывает г-жа Елизавета.
На фото Арман слева.
Арман рассказывал матери, как он в бою на расстоянии 10 м уложил моджахеда, отобрал у него  напоминающее пилу устройство с маленькими и большими зубьями и с зеленой рукояткой.
19 октября Арман вернулся в Арцах – уже в Кашатаг.
«20 октября в 10:56 он позвонил и сказал: "Пап, я ранен, один, в поле. От Ишханадзора в сторону Лачина. Он сказал: у меня повреждены плечо, ребра, шея ...» Говорили с ним с перерывами до 14:16, говорил он медленно. В последний раз, когда я разговаривала с ним, он спросил: "Мам, ну, где они?" Я ответила: "Сынок, ты сильный, потерпи, они идут". Мы обзвонили всех, нам сказали – там ожесточенные бои, невозможно туда добраться. Когда во время разговора с сыном услышала взрывы, непроизвольно отключила телефонный звонок. Больше мы не говорили. Слава Богу, что хотя бы тело сына эвакуировали ночью 21 октября», – говорит мать.
Г-жа Елизавета признается: до 10 ноября ее гордость побеждала боль:
«Я держалась. Но 10-го числа не выдержала, потому что потеряла и ребенка, и землю, во имя которой он пал. Иногда вижу – в сети проклинают Арцах. Как они могут проклинать землю, где пролита кровь наших сыновей?»
Приглашенный на обсуждение отец погибшего военнослужащего Геворка Адиханяна – Овик – признается:  у него двойное гражданство, мог добиться того, чтобы сын не служил, но..
«Мы родились на этой земле, и это нужно хорошо осознавать. Теперь, когда я вижу на улице 9-10-летних мальчиков, держащихся за руки матерей, чувствую щемящую боль в груди. Если мы сегодня не предпримем реальных шагов, не извлечем уроков, не будем жить правильно, через несколько лет их постигнет судьба наших сыновей», – говорит отец, потерявший сына.
Геворк, которого отец назвал в честь павшего во время первой Арцахской войны (в Кармраване, в 1994 году) друга – Геворка Амбарцумяна из Шенгавита – был ранен 8 ноября в Шуши. 25-летнего Геворка не удалось вывести из комы, он скончался через пять дней.
«Сейчас мы ждем четвертого ребенка, у нас есть внуки. Так радуюсь, когда вижу беременную женщину. Мы должны сделать нашу жизнь такой осмысленной, творить, действовать. Наша борьба должна быть на благо, от души. Надо протрезветь. Мы должны жить так, чтобы ничего не задолжать своим детям», – отмечает отец.
Отец погибшего на войне Айказа Мкртчяна – Самвел – после войны задает себе и окружающим вопросы, ответы на которые в действительности должны дать власти.
«Наша жизнь разделилась – на до и после того, как наши дети вознеслись на небеса. Возникло много вопросов, мы должны получить на них ответы, чтобы суметь жить, считать, что мы выполнили свой долг перед нашими сыновьями», – говорит Самвел.
Потерявший на войне сына отец перечисляет вопросы: Почему мы начали войну столь неподготовленными? Если говорят, что 30 лет для армии ничего не делалось, почему не было сделано все, чтобы отсрочить войну? Вместо этого неосторожными заявлениями врагу были даны основания начать войну . Почему война не была остановлена как можно скорее с учетом баланса сил? Почему организованно велась неорганизованная война? Кто виновен? Почему  никто не привлечен к ответственности? Почему не признали независимость Арцаха, как обещали?
Отец погибшего на войне 19-летнего Абгара – Гегам Назарян, который является учредителем инициативы «Правда для поколений», напоминает, что они направили властям вопросы об инициаторах операции в Леле-Тепе, расходовании средств, собранных фондом «Айастан» («Армения»). Ответов пока нет.
Он убежден, что зачинщиком войны был Никол Пашинян, а во время войны было «предательство».
«Это наше собрание – только начало. Потом будет большое собрание, потом – более крупное.  Побываем в областях. Если нас не послушаете, если не последует Нюрнбергского процесса, мы выйдем на улицы, снесем вас всех. У наших сыновей есть родители, сестры, братья, друзья ... Предупреждаю, возьмитесь за ум», - говорит Назарян, обращаясь к властям.
Духовный пастырь Берда Арам Мирзоян рассказал, что в первую Арцахскую войну в 1992 году в Кашатаге он потерял своего двоюродного брата, а на этой войне в Матагисе  погиб двоюродный брат из Арцваберда – Аркадий Даллакян.
«Я здесь как  ваш брат и каждой клеткой чувствую вашу боль», – обратился он к присутствующим.
На этой войне Берд с 17 соседними селами подарил стране 30 героев, Тавуш – 130.
«Мы увидели, что живем в неправильном обществе. На своей родине после 10 ноября мы не живем, словно умираем каждый день. Но умереть в этот момент будет роскошью, мы должны жить, продолжать священную борьбу, во имя которой сыновья армянского народа обрели бессмертие.
Мы сделали для себя важное открытие, мы должны помнить героев поименно. Только так мы и общество выздоровеем. Наши ребята победили смерть, они обрели бессмертие, теперь, когда мы смотрим, они – счастливы, мы – жалки,  ибо они не увидели позорного утра 10 ноября. Парни до последней секунды верили в победу и отдали все для победы», – отметил священнослужитель.
В сложившейся ситуации отец Арам придает важность тому, чтобы, помогая друг другу, изменить общество.
«Из-за войны мы не только потеряли, но и обрели. Мы обрели героев нашего времени, родителей, которые вырастили таких сыновей. У нас есть два пути, один из них легкий: войти в образ жертвы, одеться в черное, оплакивать с утра до ночи, говорить, что наш дом разрушен. Другой путь – трудный, это путь борьбы, достоинства. Сегодня мы живем в неправильном обществе, ценности настолько искажены, что к родившему героя родителю выразить соболезнования приходит вырастивший дезертира родитель…
Вы должны ходить с высоко поднятой головой», – призывает священнослужителей воспитавших  героев матерей и отцов.