Պատվաստվելուց մարդը չի դառնում վարակակիր
«Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվելուց մարդը չի կարող վարակվել ու վարակը փոխանցել շրջապատի մարդկանց:  Այս պատվաստանյութի դեպքում կենդանի մասսայի հետ գործ չունենք, ընդհանրապես կենդանություն չկա այստեղ»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի  գլխավոր տնօրենի տեղակալ Գայանե Սահակյանը:
Նա բացատրեց, որ եթե  սպիտակուցային է, կորոնավիրուսի առանձին հատվածներ, ենթամասնիկներ են, եթե նույնիսկ վեկտոր պատվաստանյութ է, այնտեղ չբազմացող ադենովիրոսի վրա կոդավորված է կորոնավիրուսի առանձին հատվածներ, այսինքն մեջն ընդհանրապես կենդանի մասսա չկա, մարդը չի էլ կարող վարակվել կորոնավիրուսով:
«Պարզապես պատվաստման արդյունքում առանձին կոդավորված ենթամասնիկները մտնում են մարդու օրգանիզմ, վարժեցնում իմուն համակարգը, որ մարդու իմուն համակարգը ճանաչի հակածիններին, եթե բնական ճանապարհով հանդիպի, անմիջապես արագ արձագանքի: Սա ընդամենն իմուն համակարգին վարժեցնելու պրոցես է»,- ասաց Գ. Սահակյանը:
Պատվաստվելուց հետո զգացվող թուլությունը, մկանային ցավը, ըստ մասնագետի, նշանակում է, որ իմուն համակարգը գործում է, արդեն ճանաչում է ներմուծված հակածնին, առանձին հատվածներին, հակամարմիններն են առաջանում:
«Պաշտպանողական մեխանիզմն է գործում: Ջերմությունն է փոխվում, սկսում է ջերմությունը բարձրանալ, որովհետև հակամարմիններ են սկսվում արտադրվել, լիմֆոցիտներն են շատանում, դրա արդյունքում ջերմային ռեակցիան որպես պաշտպանողական ռեակցիա է դրսևորվում, իսկ ջերմային ռեակցիայի ժամանակ օրգանիզմը որոշակի թուլանում է»,- նշեց Գայանե Սահակյանը:
Նրա խոսքով, եթե արդեն պատվաստումից հետո առաջին 20 օրվա ընթացքում մարդը վարակվում է կորոնավիրուսով, նշանակում է, որ վակցինան չի հասցրել աշխատել. «Մեկ պատվաստումից հետո մեկ ամսվա ընթացքում է իմուն համակարգը քիչ-քիչ արձագանքում ու ձևավորվում: Դրանից հետո եթե օրգանիզմը կհանդիպի կորոնավիրուսին՝ կամ ընդհանրապես չի վարակվի կամ շատ թեթև, անախտանիշ:
Գ.Սահակյանի ներկայացրած տվյալներով, մայիսի 3-ի դրությամբ Հայաստանում 5000 մարդ ստացել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի առաջին դեղաչափը: Եվ «Sputnik-V»-ով, և «AstraZeneca» -ով պատվաստվածները գերթե հավասար են:
Մանկաբույժ, «Ուիգմոր»  կլինիկայում իմունիզացիայի ծառայության ղեկավար Լիլիթ Մարությանից Panorama.am-ը հետաքրքրվեց՝ պատվաստվե՞լն է ավելի ուժեղ իմունիտետ ստեղծում, թե՞ կորոնավիրուսով հիվանդանալը: Նա նշեց, որ բնական ինֆեկցիայից հետո իմունային պատասխանը մոտավորապես 3-6 ամիս կարող է տևել, դա էլ  կախված՝ ինչքան ծանր են տարել, ինչպես է օրգանիզմն արձագանքել:
«Բայց էլի չգիտենք՝ արդյոք դա կպաշտպանի մարդուն հաջորդ վարակից»,- նշեց բժշկուհին:
Նրա խոսքով, պատվաստումներից հետո իմունային պատասխանը մոտավոր 9 ամսից 1 տարի կարող է տևել:
«Բայց այդ բոլոր տվյալները նախնական են, դեռ երկար ժամանակ պետք է անցնի վերջնական թվեր ունենալու համար:
Ամեն դեպքում հին կորոնավիրուսներից հետո, որոնք միշտ ունեինք, սեզոնային, վերին շնչուղիների հիվանդություններ էին առաջացնում, իմունիտետը կարճ էր, մոտ 3 ամիս, մարդ կարող էր տարեկան մի քանի անգամ հիվանդանալ»,- ասաց Լիլիթ Մարությանը:

При вакцинации человек не становится носителем вируса
«При вакцинации от коронавируса человек не может заразиться и передать вирус окружающим. В данном случае мы не имеем дела с живой массой, здесь вообще живой субстанции нет», – заявила в беседе с корреспондентом Panorama.am заместитель генерального директора Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава Армении Гаяне Саакян.
Она пояснила, что если вакцина белковая, то это отдельные частички, субчастицы коронавируса, если даже это векторная вакцина, то это отдельные частички коронавируса, закодированные на неразмножаемом аденовирусе, то есть, там вообще нет живой массы, человек в данном случае и не сможет заразиться коронавирусом.
«Просто отдельно кодированные субчастицы в результате прививки внедряются в организм человека, тренируют имунную систему с тем, чтобы она распознала антидот и при встрече с ним естественным путем сразу быстро отреагировала. Это всего лишь процесс укрепления имунной системы», – сказала Г. Саакян.
Ощущаемая после прививки слабость, мышечная боль, по словам специалиста, означают, что имунная система работает, уже распознает внедренный антидот, отдельные частички, появляются антитела.
«Начинают действовать защитные механизмы. Меняется температура, она начинает повышаться, потому что вырабатываются антитела, увеличивается количество лимфоцитов, вследствие чего в качестве защитной реакции проявляется термореакция, а во время температурной реакции организм в определенной степени ослабевает»,- отметила Гаяне Саакян.
По ее словам, если уже в первые 20 дней после прививки человек заражается коронавирусом, это значит, что вакцина не успела начать свое действие: «В течение месяца после вакцинации имунная система начинает постепенно отзываться и формироваться. Если после этого организм встретится с коронавирусом, то либо вообще не произойдет заражения, либо это будет в очень легкой форме, бессимптомно».
По представленным специалистом данным, по состоянию на 3 мая 5000 тысяч человек в Армении получили первую дозу вакцины от коронавируса. Количество привитых вакциной «Sputnik-V» и «AstraZeneca» почти одинаковое.
Корреспондент Panorama.am поинтересовалась у педиатра, начальника службы иммунизации клиники «Уигмор» Лилит Марутян, что создает более сильный иммунитет, вакцина или сам коронавирус. Марутян отметила, что имунный ответ после естественной инфекции может длиться приблизительно 3-6 месяцев, и то в зависимости от тяжести перенесенной болезни, от реакции организма.
«Но все же мы пока не знаем, защитит ли это человека от повторного заражения»,- отметила врач.
По ее словам, имунный ответ после прививок может длиться приблизительно от 9 месяцев до года.
«Но это предварительные данные, должно пройти еще много времени, чтобы у нас появились окончательные цифры.
Тем не менее, после случаев заражения старыми коронавирусами, которые были всегда,  появлялись сезонные заболевания, заболевания верхних дыхательных путей, иммунитет был кратковременным, порядка 3 месяцев, человек мог в течение года несколько раз заболеть», – отметила Лилит Марутян.