Լավրովը Ալիևի՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին․ Ցանկացած հարց, որ կարող է դրվել պայմանավորվածություններին հակառակ, իհարկե, չեն կարող ընդունվել որպես այլընտրանք
14:01 06/05/2021
«Այսօր մեր քննարկման թեմաներից միայն մեկն էր տնտեսական կապերի ապաշրջափակման եռակողմ համագործակցությունը։ Մենք այսօր խոսել ենք հետհակամարտային շրջանի բոլոր խնդիրների մասին՝ այդ թվում ռազմական, ռազմա-քաղաքական, հումանիտար և այլ»,-այս մասին ասաց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ պատասխանելով Panorama․am-ի հարցին, թե տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ հայտարարության մեջ  Ադրբեջանի նախագահը նշել է Զանգեզուրի միջանցքի մասին, ասելով, եթե Հայաստանը չհամաձայնի, ապա ուժով կպարտադրեն, որքանո՞վ են սրանք  համապատասխանում եռակողմ հայտարարությանը։
Լավրովն ասաց, որ եռակողմ փոխգործակցության մեխանիզմը փոխվարչապետերի մակարդակով ստեղծվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի նախագահների ու Հայաստանի վարչապետի որոշմամբ՝ հունվարի 11-ին Մոսկվայում նրանց հանդիպման արդյունքներով։
«Այս մեխանիզմը նախատեսում է պայմանավորվածություններ, որոնք կարող են լինել բացառապես կամավոր՝ փոխշահավետ հիմքով և որոնք ոչ մի ձևով չեն ենթադրում ոչինչ՝ բացի դիվանագիտական համաձայնությունից ու որոշումներից, որոնք թույլ կտան տնտեսական կապերն ամբողջությամբ ապաշրջափակել։ Ցանկացած հարցեր, որոնք կարող են դրվել երեք ղեկավարների այս պայմանավորվածություններին հակառակ, իհարկե, չեն կարող ընդունվել որպես այլընտրանք նրան, ինչը համաձայնեցվել է»,-ասաց Լավրովը։

Лавров о словах Алиева о Зангезурском коридоре: Вопросы, которые могут ставиться вразрез с договоренностями, не могут восприниматься как альтернатива
14:39 06/05/2021
«Мы сегодня посвятили наши переговоры не исключительно вопросам трехстороннего сотрудничества по разблокированию экономических связей. Это было лишь одной из тем. Мы говорили сегодня обо всех проблемах урегулирования в постконфликтный период, в том числе о военных, военно-политических, гуманитарных, и о многом другом», – заявил глава МИД России Сергей Лавров в Ереване на совместной пресс-конференции с исполняющим обязанности министра иностранных дел Армении  Ара Айвазяном.
Лавров ответил на следующий вопрос корреспондента Panorama.am: «В своем заявлении касательно разблокировки транспортных путей президент Азербайджана упомянул Зангезурский коридор, отметив – если Армения не согласится, заставят силой. В какой мере такие заявления соответствуют трехстороннему заявлению?»
«Что касается трехстороннего взаимодействия на уровне вице-премьеров, то этот механизм был создан по решению президентов России, Азербайджана и премьер-министра Армении по итогам их встречи в Москве 11 января. И этот механизм предусматривает договоренности, которые могут быть исключительно добровольными, на взаимовыгодной основе, и которые никоим образом не предполагают ничего, кроме дипломатического согласия и решений, которые позволят экономические связи полностью разблокировать.
Любые вопросы, которые могут ставиться вразрез с этими договоренностями трех лидеров, конечно же, не могут восприниматься как альтернатива тому, о чем было условлено», – заявил Сергей Лавров.