ՄԻՊ-ը Բաքվում սպանված հայ զինվորների և շղթայված գերիների պուրակի վերաբերյալ նոր զեկույցը կուղարկի միջազգային կառույցներին
10:09 06/05/2021
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը գրում է.
««Սպանված հայ զինվորների և շղթայված գերիների պուրակ Բաքվում. մարդկային տառապանքների թանգարան և ռասիզմի խթանում»
Այսպես եմ վերնագրել ՀՀ մարդու իրավունքների  պաշտպանի այս նոր արտահերթ զեկույցը (անգլերենով):
Այս զեկույցն այն մասին է, թե ինչ ազդեցություն է ունեցել 2021 թվականի ապրիլի 12-ին Բաքվում բացված Ռազմավարի պուրակը ադրբեջանական ընկալումներում:
Ստորև այդ ընկալումների  մի քանի օրինակ`
1. Վազգեններին շան պես կապել են, որ չփախչեն:
2. Շնորհակալություն այն մարդկանց, ովքեր աշխատել, պատրաստել են այս մոդելները: Ստորներին, անամոթներին, անբարոյականներին, դավաճաններին, խորամանկներին, դահիճներին բնորոշ բոլոր գծերը ամենայն ճշգրտությամբ պատկերել են:
3. Ռազմական ավարի պուրակը ռևանշիստների համար խրատ է, դաս, հերթական «Երկաթե բռունցքի» մասին նախազգուշացում է:
4. Հաջորդ կանգառը՝ Երևան, Զանգեզուր, Գյոյչա (Սևան):
5. Ցանկանում եմ, որ այս ավարի ու մոդելների ցուցադրությունը երկարաժամկետ լինի, որովհետև ապագա սերունդը պետք է ճանաչի ազգի թշնամուն և ատելությամբ հիշի:
6. Ընկերներ, ասեք տեսնեմ այս մոդելների վրա անամոթների աչքերը ինչ էլ մեծ են: Կեցցեն ստեղծողները: Կարծես անօդաչուի գալուց են վախենում: Երկրորդ մոդելի դեպքում մեր պարոն Նախագահի իրավացի խոսքն է. «Ի՞նչ եք առնետի պես թաքնվել այստեղ-այնտեղ» և այլն:
Այսինքն` այս զեկույցում տեղ են գտել կոնկրետ օգտատերերի, այդ թվում` հանրային գործիչների խոսքերը: Այն կոնկրետ ապացույցներով` տեսանյութերով ու լուսանկարներով ցույց է տալիս, որ պուրակը հայատյացության և թշնամանքի գեներացիայի հերթական աղբյուրն է, որ ունի պետական բացահայտ հովանավորչություն:
Զեկույցը ներկայացնում է նաև միջազգային մարմինների և լրատվամիջոցների հրապարակային դատապարտող հայտարարությունները պուրակի վերաբերյալ:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի այս զեկույցը կուղարկվի միջազգային կառույցներին՝ հատուկ նշումով այն մասին, որ տասնամյակներ շարունակ ադրբեջանական իշխանությունների նման հայատյաց ու թշնամանքի քարոզի քաղաքականությունն է, որ հանգեցրել է պատերազմի ընթացքում խոշտանգումների, դաժանությունների, իսկ այժմ բացարձակ խաթարում են խաղաղությունն ու համերաշխությունը տարածաշրջանում»:

Ombudsman's office releases an Ad Hoc Report on the so-called 'Trophy park' of killed Armenian soldiers in Baku
The Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan reports that the Ombudsman's Office has released a new Ad Hoc Report on a park of killed Armenian soldiers and chained prisoners of war. The report discusses the so-called Trophy Park, an “exhibition-park” related to the September-November 2020 war in Artsakh (Nagorno Karabakh) which was opened in Baku on April 12, 2021. The “Park” demonstrates wax figures of the Armenian military servicemen. All of them are presented in a degrading manner to humiliate dignity, in a way openly violating human dignity.
It is noted that this sensitive issue would cause mental pain and suffering to the families of the missing persons and captives, as well as to the Armenian society in general. It is mentioned that there are long queues to visit the “park”. Moreover, a “park-museum” of human sufferings is also open for children, even under 6 years old.
"The opening of such a “park” clearly confirms the fact of institutional hatred towards Armenians in Azerbaijan and existence of a state policy of propaganda of animosity. This policy has been consistently implemented for years, confirmed by concrete evidence," according to the document.
The monitoring of the Armenia’s Human Rights Defender’s Staff revealed also posts in Azerbaijani social media about the exhibition which only welcomed and encouraged the initiative of the Azerbaijani authorities and the mentioned materials were disseminated and still continue to be spread through Facebook, Twitter and other social media networks. The analyzed data shows a worrying trend of deepening Armenophobia in Azerbaijan.
As Tatoyan added, the report will be submitted to international structures to showi the institutional hatred towards Armenians in Azerbaijan and existence of a years-long state policy of propaganda of hostility towards Armenians.