Փորձելով թուլացնել ԱԱԾ-ն՝ այս իշխանությունները փորձել են թուլացնել պետության հիմքերը. Վանեցյան
«Ազգային անվտանգության ծառայության պահեստազորի սպաների միություն» ՀԿ հրավիրած ասուլիսում ՀԿ խորհրդի անդամ, գեներալ-մայոր, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանն ասաց, որ իր՝ ԱԱԾ տնօրեն եղած ժամանակ, այդ կառույցը Հայաստանում մեծ հեղինակություն էր ձեռք բերել:
«Երբ ես նշանակվել եմ ԱԱԾ տնօրեն, սովորական նշանակում չէր, հերթական նշանակում չէր: Երկրում տեղի էին ունեցել մեծ փոփոխություններ, երկրում տեղի էր ունեցել, այն ժամանակ ասում էին հեղափոխություն, հիմա մենք հասկանում ենք, որ դա հեղաշրջում էր: Ես այդ ժամանակ դարձել եմ ԱԱԾ առաջին տնօրենը:
Մեր բնակչության շրջանում կար կարծրատիպ, երբ մեզ նույնականացնում էին նախկին ԿԳԲ-ի հետ: Խնդիր կար կոտրելու այդ կարծրատիպը, որպեսզի մարդիկ սկսեին վստահել մեր կառույցին, մեր մեջ տեսնեին ոչ թե սպառնալիք, այլ վստահեին, տեսնեին մարդկանց, որոնք կանգնած են իրենց հայրենիքի, ժողովրդի պաշտպանության համար:
Կարճ ժամանակում ԱԱԾ-ն Հայաստանում դարձավ ամենահեղինակավոր կառույցներից մեկը»,- ասաց նա:
Ա. Վանեցյանի խոսքով, իրենք ուս-ուսի տված արել են շատ մեծ գործ, գրանցել են մեծ արդյունքներ, փորձել ենք ամեն ինչ անել, որպեսզի երկիրը կայունանա:
«2019 թվականին սեպտեմբերին իմ հրաժարականի դիմումի մեջ փորձել եմ հասկանալի կերպով ներկայացնել այն պատճառները, ինչը դրդեցին ինձ այդ հրաժարականին:
Այն կանխատեսումները, որոնք եղել են իմ հրաժարականի տեքստում, ցավոք սրտի, գրեթե ամբողջությամբ իրականություն դարձան»,- ասաց ԱԱԾ նախկին տնօրենը:
Արթուր Վանեցյանի խոսքով, կարող են միտում տեսնել 3 տարվա մեջ ԱԱԾ 5 տնօրենի փոփոխության հարցում, որովհետև այս կառույցում ղեկավարներին այդպես հաճախ չեն փոխում, եթե տնօրեն են փոխում, պետք է հստակ բացատրություն լինի:
«Ես և պարոն Միքայել Համբարձումյանը հստակ մատնանշել ենք մեր հրաժարականների պատճառները, մյուսների հրաժարականների մասին լայն հանրությունը որևէ բան չգիտի: Փորձելով թուլացնել ԱԱԾ-ն՝ այս իշխանությունները փորձել են թուլացնել պետության հիմքերը: Սա է մեր դիրքորոշումը», - նշեց Ա. Վանեցյանը:
Լրագրողը հետաքրքրվեց՝ ի՞նչն էր խանգարում, երբ լինելով ԱԱԾ տնօրեններ՝ հնարավորություն ունեին ձերբակալեին կառավարության այն ադամներին, որոնց մեջ խնդիր էին տեսնում, ասուլիսին ներկա ԱԱԾ նախկին տնօրեն Միքայել Համբարձումյանը պատասխանեց. «Իմ պաշտոնավարման ժամանակ ես քրեական վարույթ նախաձեռնելու իրավական հիքմեր չեմ տեսել»:

Артур Ванецян: Пытаясь ослабить СНБ, эти власти пытались расшатать основы государства
На созванной общественной организацией «Союз офицеров резерва Службы национальной безопасности» пресс-конференции член совета общественной организации, генерал-майор, бывший директор СНБ Армении Артур Ванецян отметил, что в бытность им директором СНБ эта структура пользовалась большим авторитетом в Армении.
«Когда я был назначен директором СНБ, это не было обычным назначением, не было очередным назначением. В стране тогда произошли большие перемены, произошла, как тогда говорили, революция. Теперь мы понимаем, что это был переворот. И я тогда стал первым директором СНБ.
Среди нашего населения существовал стереотип, нас приравнивали к КГБ. Стояла задача сломать этот стереотип, чтобы люди начали доверять нашей структуре, не видели в нас угрозу, а доверяли. Видели в нас людей, стоящих на защите нашей Родины, нашего народа.
За короткий промежуток времени СНБ стала одной из самых авторитетных структур в Армении», – сказал он.
По словам Ванецяна, они проделали большую работу плечом к плечу, добились больших результатов, постарались сделать все, чтобы стабилизировать ситуацию в стране.
«В своем заявлении об отставке в сентябре 2019 года я попытался четко изложить причины, побудившие меня подать в отставку.
К сожалению, прогнозы, содержащиеся в тексте моей отставки, сбылись практически полностью», – сказал бывший директор Службы национальной безопасности.
«Мы можем утверждать, что в вопросе смены пяти директоров Службы национальной безопасности в течение последних 3 лет есть также умысел, поскольку в этой структуре так часто не меняют руководителей. Если меняют директора, должно быть четкое объяснение», – заявил Ванецян.
«Я и господин Амбарцумян четко указали причины нашей отставки, о причинах отставки других руководителей СНБ общественности ничего не известно. Пытаясь ослабить СНБ, эти власти пытались расшатать основы государства. Такова наша позиция», – указал Артур Ванецян.
На вопрос журналиста, что им мешало, когда была возможность, задержать тех членов правительства, в которых они видели проблему, бывший директор Службы национальной безопасности Микаел Амбарцумян ответил:
«Во время исполнения обязанностей директора СНБ я не видел правовых оснований для возбуждения уголовного производства».