Մենք դեռ հետաքրքիր ենք Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականության դեմ հանդես եկող պետություններին․ Վարուժան Գեղամյան
Թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը գրում է․ «Հայկական մամուլը գրեթե չանդրադարձավ այն փաստին, որ վերջին օրերին Սաուդյան Արաբիան փակեց իր երկրի տարածքում գործող 8 թուրքական դպրոցները, իսկ երկու երկրների միջև առևտրային համագործակցությունը սաուդների կողմից ավելի դաժան կերպով արգելակվեց՝ կրճատվելով ավելի քան 90%-ով։ Այս գործողություններից հետո Թուրքիայի ԱԳ նախարարը ստիպված է մեկնել Ս.Արաբիա՝ փորձելով մեղմել կոնֆլիկտը։
Այս լուրը ոչ միայն Մերձավոր Արևելքում ուժի ցուցադրության՝ որպես միակ աշխատող գործիք ընդգծելու համար եմ բերում, այլև ևս մեկ կորցրած հնարավորության մասին խոսելու։
Եթե Հայաստանում լիներ ազգային իշխանություն, այլ ոչ թե թուրքամետ օկուպացիոն ռեժիմ, ապա առնվազն նոյեմբերի 10-ից սկսած Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն ռազմաքաղաքական բնույթի մի քանի պայմանագիր կնքած կլիներ երեք երկրի՝
- Իրանի,
- Սաուդյան Արաբիայի,
- Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ։
Հաշվի առնելով այս երեք երկրներից Հայաստանին եկող պարբերական ազդանշաններն ու համագործակցության ձևաչափերի խորացմանն ուղղված ուղերձները՝ մենք դեռ հետաքրքիր ենք տարածաշրջանում Թուրքիայի ակնհայտ ծավալապաշտական քաղաքականության դեմ հանդես եկող պետություններին։ Միևնույն ժամանակ՝ այս երկրների հետ հարաբերությունների խորացումը մեր պետության անվտանգային և տնտեսական միջավայրը բարելավելու եզակի իրական հնարավորություններից է։
Բայց այդ և այլ հնարավորություններ իրականություն չեն դառնալու, քանի որ Հայաստանի դե ֆակտո իշխանությունը ոչ միայն ունակ չէ անել այդպիսի լուրջ քայլեր, այլև չի ցանկանում։ Չի ցանկանում, որովհետև կապիտույլանտ է, տգետ ու փաստացի թուրքամետ՝ պատրաստ թշնամու առջև մշտապես ծնկի եկած մնալու։
Հենց սա է պատճառը, որ, օրինակ, օկուպացիոն ռեժիմի ներկայացուցիչները ոչ միայն որևէ քայլ իմ նշված ուղղությամբ չեն պատրաստվում անել, այլև հակառակը։ Նրանք հետևողականորեն քանդում են Երևանի պետհամալսարանը, որի պատերի ներքո է գործում Հայաստանի ամենապետականամետ ինստիտուտներից մեկը՝ Արևելագիտության ֆակուլտետը, որում դասավանդող մասնագետները շատ լավ գիտեն տարածաշրջանային իրողությունները և բոլոր իմաստներով խանգարում են թուրքամետներին մինչև վերջ հանձնվել Թուրքիային։
Փոխարենը ուժեղացնելու մեր պետության դիմադրողականությունը՝ մենք տեսնելու ենք զիջում բոլոր հարցերում՝ հանուն սեփական իշխանության։
Ու Աստված մի՛ արասցե, եթե այս օկուպացիոն ռեժիմը իր պարագլխի ղեկավարությամբ շարունակի պաշտոնավարել։ Այդ դեպքում, մեծ հավանականությամբ, ոչ շատ հեռու ապագայում մեր քաղաքների դպրոցների վրա էլ կհայտնվի այն նույն պաստառից, որ տեսնում եք կից նկարում ու որի վրա գրված է «Երջանիկ է նա, ով թուրք է» (Ne mutlu türküm diyene)։ Այսպիսի պաստառներ են փակցված այսօր Պոլսի հայկական բոլոր դպրոցներում (իսկ դպրոցների թիվը, ինչպես որ հայերինը, գնալով պակասում է)»։
Հայկական մամուլը գրեթե չանդրադարձավ այն փաստին, որ վերջին օրերին Սաուդյան Արաբիան փակեց իր երկրի տարածքում գործող 8...

Варужан Гегамян: Мы все еще интересны странам, выступающим против экспансионистской политики Турции
«Армянская пресса почти не отреагировала на тот факт, что в последние дни Саудовская Аравия закрыла 8 турецких школ, действующих на своей территории, а торговое сотрудничество между двумя странами было жестко заморожено саудитами – сократившись на более чем 90%. После этих шагов турецкий министр иностранных дел был вынужден отправиться в Саудовскую Аравию, пытаясь смягчить конфликт.
Я пишу об этом не только для того, чтобы подчеркнуть демонстрацию силы как единственного действенного инструмента на Ближнем Востоке, но и для того, чтобы поговорить еще об одном упущенном нами шансе.
Если бы в Армении существовала национальная власть, а не протурецкий оккупационный режим, то, как минимум, с 10 ноября Республика Армения должна была заключить уже несколько договоров военно-политического характера с тремя странами:
- Ираном
- Саудовской Аравией
- Объединёнными Арабскими Эмиратами.
Учитывая систематически поступающие из этих стран Армении месседжи и призывы об углублении форматов сотрудничества, мы все еще интересны государствам, выступающим против явно экспансионистской политики Турции в регионе. В то же время углубление взаимоотношений с этими странами является редкой реальной возможностью улучшения уровня безопасности и экономической среды нашего государства.
Но эта и другие возможности не станут реальностью, поскольку де-факто власть Армении не только не способна на такие серьезные шаги, но и не желает этого делать. Не желает, ибо является капитулянтом, невежественным и фактически протурецким, готовым всегда пресмыкаться перед врагом.
Именно в этом причина, что, например, представители оккупацинного режима не только не собираются предпринимать каких бы то ни было шагов в указанном мной направлении, но и наоборот. Они методично разваливают Ереванский государственный университет, в стенах которого действует один из самых государственно-ориентированных институтов Армении – факультет востоковедения, преподающие на котором специалисты очень хорошо представляют региональные реалии и во всех смыслах мешают протурецки настроенным персонам до конца сдаться Турции.
Вместо укрепления иммунитета нашего государства мы увидим уступки во всех вопросах ради удержания власти.
И не дай Бог, чтобы этот оккупационный режим под руководством своего главаря продолжал управлять страной. В этом случае, по всей вероятности, в обозримом будущем на школах наших городов также появятся плакаты с теми же надписями, что и на прилагаемом снимке: «Счастлив тот, кто турок» (Ne mutlu türküm diyene). Такие плакаты сегодня прикреплены на всех армянских школах Стамбула (а число школ, так же, как и армян, постепенно сокращается)».