Վրաստանում գրանցվել է շուրջ 300 դեպք, երբ պատվաստումից հետո մարդը վարակվել է
Վրաստանում գրանցվել է շուրջ 300 դեպք, երբ պատվաստումից հետո մարդը վարակվել է: Լրագրողների համար վեբինարի ժամանակ ասել է Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամղրելիձեն, գրում է վրացական Առաջին ալիքը։
Ըստ նրա, նշված դեպքերը ուսումնասիրվում են Հիվանդությունների վերահսկման կենտրոնի մասնագետների կողմից, սակայն, ըստ Գամղրելիձեի, այս վարակը գրեթե բոլորի մոտ անցել է բավականին թույլ և շատ դեպքերում՝ առանց ախտանիշների:
Երեկ հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի փոխտնօրեն Պաատա Իմնաձեն ասաց, որ պատվաստանյութի առաջին չափաբաժնից հետո կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիները կստանան երկրորդ դոզան վիրուսի հաստատումից 120 օր անց: Ըստ նրա, քննարկվում է նշված կանոնակարգը մեղմացնելու և ժամկետը կրճատելու հարցը:

В Грузии зарегистрировано до 300 случаев реинфицирования после вакцинации
В Грузии зарегистрировано около 300 случаев инфицирования после вакцинации. Об этом на вебинаре для журналистов заявил глава Национального центра по контролю заболеваний Амиран Гамкрелидзе. Его слова приводит портал Грузия Online.
По его словам, данные случаи изучаются специалистами Центра по контролю заболеваний, однако, по словам Гамкрелидзе, почти у всех инфекция протекала легко, а во многих случаях совершенно бессимптомно.
Для справки, накануне заместитель директора Национального центра по контролю заболеваний Паата Имнадзе заявил, что лицам, которые были инфицированы коронавирусом после получения первой дозы вакцины, вторую дозу вакцины введут через 120 дней после подтверждения вируса.