Պուտինը մեկնաբանել է Moderna-ի պատվաստանյութի լավագույնը ճանաչվելը
«Միայն տասը տարի անց պարզ կդառնա, թե որքան ժամանակակից և օգտակար են արտասահմանյան դեղերը կորոնավիրուսի կանխարգելման համար»- այս մասին ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ մեկնաբանելով Պատվաստումների համաշխարհային կոնգրեսի որոշումը, որը Moderna-ի պատվաստանյութը կորոնավիրուսի դեմ ճանաչել է լավագույնը։ Այս մասին գրում է Ria-ն։
Կորոնավիրուսի դեմ Moderna-ի պատվաստանյութը լավագույնն է ճանաչվել AstraZeneca-ից, Bharat Biotech-ից, Janssen-ից, Medicago-ից, Novavax-ից, Pfizer-BioNtech- ից, ինչպես նաև ռուսական Sputnik V-ից և կենդանիների համար նախատեսված Zoetis-ից:
«Համաշխարհային հարթակներում նրանք որոշեցին աջակցել Moderna ամերիկյան պատվաստանյութին, որի դեմ պայքարում է մեկ այլ ամերիկա-եվրոպական ընկերություն, և այն պայքարում է բավականին ագրեսիվ կերպով: Բայց դրանք իրենց հարցերն են», - ասել է Պուտինը՝ փոխվարչապետ Տատյանա Գոլիկովայի հետ հանդիպմանը:
Պուտինն նշել է, որ արտասահմանցի գործընկերները խոսում են Moderna պատվաստանյութի նորարարության և դրա արդիականության մասին, հավելելով ՝ «Աստված տա»:
Հիշեցնենք, որ Moderna Therapeutics բիոտեխնոլոգիական ընկերության համահիմնադիրն ու նախագահը հայազգի գործարար Նուբար Աֆեյանն է։ Այն հիմնվել է Մասաչուսեթս նահանգի Քեմբրիջ քաղաքում։

Путин прокомментировал признание препарата компании Нубара Афеяна  Moderna лучшим среди аналогов
Только через десять лет будет понятно, насколько иностранные лекарства для профилактики коронавируса современны и полезны, заявил президент РФ Владимир Путин, комментируя решение Всемирного конгресса вакцин признать препарат компании Нубара Афеяна Moderna и Национального института здоровья США лучшим среди аналогов.
Накануне Moderna обошла вакцины от AstraZeneca, Bharat Biotech, Janssen, Medicago, Novavax, Pfizer/BioNtech, а также российский "Спутник V" и препарат для животных Zoetis.
"На мировых площадках решили поддержать американскую вакцину Moderna, с которой борется американо-европейская другая компания, причем борется достаточно агрессивно. Но это их вопросы", — сказал Путин на встрече с вице-премьером Татьяной Голиковой. Его слова приводит РИА Новости.
Он указал, что иностранные коллеги говорят об инновационности вакцины Moderna и ее современности. Президент РФ выразил надежду, что так и будет — "дай бог".