Բայդենը Սիրիայի դեմ գործող պատժամիջոցները ևս մեկ տարով երկարաձգելու որոշում է ընդունել
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը որոշել է Սիրիայի նկատմամբ միակողմանի պատժամիջոցների ժամկետը ևս մեկ տարով երկարաձգել, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ հղում տալով Սպիտակ տան հայտարարությանը:
Խոսքը այժմ գոյություն ունեցող մի շարք սահմանափակումները պահպանելու մասին է, որոնք ԱՄՆ-ի կողմից ընդունվել են 2004-2012 թթ. ընկած ժամանակահատվածում: Դրանք, մասնավորապես, նախատեսում են ֆիզիկական և իրավաբանական մի շարք անձանց՝ ԱՄՆ-ի իրավասության տակ գտնվող ակտիվների սառեցում, ինչպես նաև՝ մի շարք ապրանքատեսակների և ծառայությունների՝ Սիրիայի արտահանման արգելք:
«Սիրիական ռեժիմի գործողություններն արտակարգ սպառնալիք են ներկայացնում ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության, արտաքին քաղաքականության և տնտեսության համար: Այդ կապակցությամբ արտակարգ դրությունը, որը գործում է Սիրիայում 2004 թ-ից և դրա սահմանման պատճառով ուժի մեջ մտած պատժամիջոցները կշարունակեն գործել նաև 2021 թ. մայիսի 11-ից հետո»,- ասված է Սպիտակ տան տարածած հաղորդագրությունում:
Սպիտակ տունը շեշտել է նաև, որ Սիրիայի կառավարող ռեժիմը շարունակում է խախտել մարդու իրավունքներն ու ազատությունները:

Biden extends sanctions against Syria
US President Joe Biden has extended unilateral sanctions against Syria by one more year, TASS reported, citing the notice issued by the White House on Thursday.
The notice refers to various restrictions which were gradually imposed by Washington against Damascus between 2004 and 2012. These sanctions particularly include freezing of assets of certain people and legal entities in the US as well as a ban on exports of certain categories of American goods and services to Syria.
"The Syrian regime’s actions and policies, including with respect to chemical weapons and supporting terrorist organizations, pose an unusual and extraordinary threat to the national security, foreign policy, and economy of the United States. As a result, the national emergency declared on May 11, 2004, and the measures [adopted in light of this] <…> must continue in effect beyond May 11, 2021. Therefore, <…> I am continuing for 1 year the national emergency declared with respect to the actions of the Government of Syria," the notice reads.
The notice also stresses that the Syrian leadership allows "brutal violence and human rights violations and abuses."