Կոնգրեսական Քրիս Սմիթը կոչ է անում ԱՄՆ-ին 50մլն դոլար ուղիղ մարդասիրական օգնություն հատկացնել Արցախին
10:46 07/05/2021
Կոնգրեսական Քրիս Սմիթը՝ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ամենատարեց անդամը, կոչ է արել Ներկայացուցիչների պալատի պատկան մարմիններին առնվազն 50 միլիոն դոլար հատկացնել Արցախում սննդի անվտանգության, բնակարանային ապահովման, բժշկական օգնության, ենթակառուցվածքների և այլ հրատապ կարիքների համար՝ վկայակոչելով անցյալ տարի Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ իրականացված հարձակման պատճառած հսկայական մահերն ու ավերածությունները։ Այս մասին հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA):
Արտաքին օգնության օրինագիծը պատրաստող Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների ենթահանձնաժողովի ղեկավարներին ուղղված նամակում, Սմիթը նշել է, որ «2020 թ. սեպտեմբերին Թուրքիայի կողմից աջակցվող ադրբեջանական ուժերը սկսեցին աղետալի նվաճողական պատերազմ վիճելի Լեռնային Ղարաբաղում, որի արդյունքում եղան հազարավոր զոհեր, հազարավորներն անօթևան դարձան և կենսական նշանակության ենթակառուցվածքները ոչնչացված են տարածաշրջանում՝ ընդգծելով «Արցախում հումանիտար օգնության համար 50 միլիոնից ոչ պակաս գումարի տրամադրումը` սննդի անվտանգության, բնակարանային ապահովման, բժշկական օգնության և կենսական ենթակառուցվածքների օժանդակման համար»:
Կոնգրեսական Սմիթը նաև խստորեն դատապարտել է «հավաստի զեկույցները, որ Թուրքիայի Հանրապետությունը ֆինանսավորում է սիրիական ազգային բանակի վարձկաններին՝ Արցախ ներխուժած ադրբեջանական բանակի հետ կռվելու համար»՝ կոչ անելով իր կոնգրեսական գործընկերներին՝  «ոչ պակաս, քան 500,000 դոլար տրամադրել պետքարտուղարին՝ զեկույցի համար, որը պետքարտուղարը պետք է ներկայացնի Կոնգրեսի համապատասխան կոմիտեներին` կապված Թուրքիայի դերի հետ Արցախի վերջին հարձակման գործում»:
Իր նամակում կոնգրեսականը կոչ է անում ամրապնդել  Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ բաժինը, որը սահմանափակում է Ադրբեջանին ԱՄՆ-ի կողմից հատկացվող օգնությունը և կասեցնում է «ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին, քանի դեռ նրա կառավարությունը չի դադարեցրել հարձակումները Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ և չի համաձայնվել հակամարտության արդարացի լուծմանը»:

Rep. Chris Smith calls for $50,000,000 in direct U.S. humanitarian aid to Artsakh
Congressman Chris Smith (R-NJ) – the most senior member on the U.S. House Foreign Affairs Committee – has called on House appropriators to allocate at least $50 million for food security, housing, medical aid, infrastructure, and other pressing needs in Artsakh (Nagorno Karabakh) – citing the vast death and destruction caused by Azerbaijan’s Turkey-backed attack last year, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
In a letter addressed to the leaders of the House Appropriations subcommittee that writes the foreign aid bill, Rep. Smith noted that, “In September 2020, Azeri forces, supported by Turkey, embarked on a devastating war of conquest in the disputed Nagorno-Karabakh region that caused thousands of casualties, rendered thousands more homeless, and destroyed vital infrastructure,” underscoring the need for “not less than $50 million shall be made available for humanitarian assistance in Artsakh to support food security, housing, medical assistance, and vital infrastructure.”
Congressman Smith also forcefully condemned “credible reports that the Republic of Turkey funded mercenaries recruited from the Syrian National Army to fight with the Azeri army that invaded Artsakh,” calling on his Congressional colleagues to appropriate “not less than $500,000 shall be made available to the Secretary of State for a report that the Secretary of State shall submit to the appropriate Congressional Committees, on the role of Turkey in the recent attack on Artsakh.”
In his letter, Rep. Smith called for the strengthening of Section 907 of the FREEDOM Support, a statutory restriction on U.S. aid to Azerbaijan, and for suspending all “U.S. military aid, including under Section 333 Building Partner Capacity Program, to Azerbaijan until its government ceases its attacks against Armenia and Nagorno-Karabakh, and agrees to an equitable resolution of the conflict.”
“Six months after the end of Azerbaijan’s attack – our U.S. government – under both Presidents Trump and Biden – has failed to provide meaningful assistance to meet desperate humanitarian needs in Artsakh,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian. “We welcome Congressman Smith’s principled call for $50 million in direct aid to Artsakh and thank all the voices in Congress – House and Senate, Democratic and Republican – who are pressing aggressively for a robust U.S. assistance package for the Armenian population of Artsakh.”