«Ֆեյսբուքը հեռացրել է Ադրբեջանի հետ կապված ֆեյք էջեր, որոնք նաև հայերեն ապատեղեկատվություն են տարածել պատերազմի օրերին»
11:10 07/05/2021
Ֆեյսբուքի նոր ուղղորդված գործողությունների մասին զեկույցում կրկին Ադրբեջանն է հայտնվել։ Հայտնաբերվել է մեծ ֆեյքերի խումբ, որը, ամենայն հավանականությամբ, կապ է ունեցել Ադրբեջանի ՊՆ-ի հետ։ Այս մասին գրել է մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։
«Ֆեյսբուքի ադմինիստրացիան ոչնչացրել է 124 Facebook հաշիվ, 15 էջ, 6 խումբ և 30 Instagram հաշիվ։ Դրանք աշխատել են ներքին լսարանի վրա, ինչպես նաեւ Հայաստանի դեմ։ Ծախսվել է գովազդի վրա մոտ 15 500 դոլար. Սքրինշոթներից երևում է, որ ֆեյքաբուծարանը նաև հայերեն ապատեղեկատվություն է տարածել հենց պատերազմի օրերին։
Իմ հարցին, թե արդյոք այս խումբը կապ ուներ դեռ անցյալ տարվա հոկտեմբերին հայտնաբերված եւ ոչնչացված ադրբեջանական խմբի հետ, ինձ պատասխանեցին, որ կապ չեն հայտնաբերել։
Նկարին ադրբեջանական ֆեյքերի օրինակներն են»,-գրել է Սամվել Մարտիրոսյանը։
Ֆեյսբուքի նոր ուղղորդված գործողությունների մասին զեկույցում կրկին Ադրբեջանն է հայտնվել։ Հայտնաբերվել է մեծ ֆեյքերի...

Facebook removes dozens of Azerbaijani accounts, pages which also targeted Armenia
Facebook removed dozens of Azerbaijani accounts and pages which also targeted Armenia and were most likely linked to the Defense Ministry of Azerbaijan.
“We removed 124 Facebook accounts, 15 Pages, six Groups and 30 Instagram accounts from Azerbaijan that targeted primarily Azerbaijan and to a much lesser extent Armenia,” Facefook said in a statement on Thursday.
“We found this network as a result of our internal investigation following routine enforcement against two third-party Android applications — Postegro and Nunu, which misled people into giving away their Instagram credentials. It appears that this activity was separate and unrelated to the same actors’ coordinated inauthentic behavior. Our CIB investigation found links to individuals associated with the Defense Ministry of Azerbaijan,” the statement read.
Armenian media expert Samvel Martirosyan shared screenshots of some of the fake accounts and pages on Facebook, adding Azerbaijan spent around $15,500 on them.
“The screenshots make it clear that the fake accounts also spread disinformation in Armenian during the [recent Artsakh] war.
“In response to my question whether these accounts had anything to do with the Azerbaijani accounts found and removed back in October last year, I was told that no links had been found,” Martirosyan wrote.