Սպիտակ տուն. ՆԱՏՕ-ի դռները պետք է բաց լինեն անհրաժեշտ պայմանները կատարող երկրների համար
Նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը մտադիր է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հնարավորություն ընձեռել անդամակցել ցանկացող այն երկրներին, որոնք պատրաստ են անդամակցության և կկարողանան կատարել անհրաժեշտ պայմանները, հինգշաբթի օրը հայտնել են Սպիտակ տնից, գրում է Ամերիկայի ձայնը։
Այս մասին ասել է Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Կարին Ժան-Փիերը՝ նախագահական ինքնաթիռում թռիչքի ժամանակ պատասխանելով լրագրողները հարցին, թե ինչ դիրքորոշում ունի Սպիտակ տունը ռազմական դաշինքին Ուկրաինայի անդամակցության հարցում:
Նա նշել է, որ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի ուղևորությունը Կիև նպատակ ունի հաստատելու, որ Միացյալ Նահանգները «սատարում են Ուկրաինայի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և անկախությանը»:
«Նրա այցը նաև կարևորում է Ուկրաինայի կողմից առանցքային օրենքների ընդունման կարևորությունը` օրենքի գերակայությունը զարգացնելու, կոռուպցիայի դեմ պայքարելու և տնտեսական բարեփոխումներ իրականացնելու համար, որոնք կամրապնդեն Ուկրաինայի ժողովրդավարությունն ու տնտեսությունը և կօգնեն նրան շարժվել դեպի եվրաատլանտյան ինտեգրացիա», - ասաց նա:
«Բայդենի վարչակազմը պարտավորվում է բաց պահել ՆԱՏՕ-ի դռները դաշինքին միանալ ցանկացողների համար, երբ նրանք պատրաստ լինեն և կարողանան կատարել իրենց ստանձնած պարտավորությունները», - ավելացրեց նա:
Բլինքենը, ելույթ ունենալով Կիևում, ասաց, որ Վաշինգտոնը կարող է ավելացնել իր օգնությունը Ուկրաինային ՝ Ռուսաստանի «անխոհեմ և ագրեսիվ» գործողությունների պայմաններում:
Պետքարտուղարը նաև ասել է, որ Բայդենը շատ կցանկանար այցելել Ուկրաինա և հանդիպել նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ, սակայն չմանրամասնեց ոչ այս հարցի, ոչ էլ ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցության ձգտումների մասին:
Ռուսաստանի հետ հակասությունը Կիևին դրդեց ԱՄՆ-ին և Եվրոպային հորդորել արագացնելու Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին:

U.S. President Joe Biden's administration is committed to keeping NATO's door open for countries who want to join once they are ready and able to meet the necessary commitments, the White House said on Thursday.
White House spokeswoman Karine Jean-Pierre made the comments to reporters on Air Force One when asked about the administration's position on Ukraine joining the defense alliance, Reuters reported.
Jean-Pierre noted that U.S. Secretary of State Antony Blinken was currently in Kyiv to affirm U.S. "support for Ukraine's sovereignty, territorial integrity and independence."
"His trip, also emphasizes the importance of Ukraine of passing key legislation to advance, rule of law, anti-corruption and economic reforms that will strengthen Ukraine's democracy and economy and further Euro-Atlantic integration," she said, while adding:
"The Biden administration is committed to ensuring that NATO door remains open to aspirants, when they are ready and able to meet the commitments."
Blinken said in Kyiv that Washington could increase security assistance to Ukraine after what he called Russia's "reckless and aggressive" actions in massing troops near its border.
Blinken also said Biden was keen to visit Ukraine and meet President Volodymyr Zelenskiy, but gave no details on that or on Ukraine's aspirations to join NATO.
Ukraine's standoff with Russia prompted Ukraine to call for the United States and Europe to help accelerate its NATO entry.