Սենոր Հասրաթյան. Շուշի. Զարգացումների ինչպիսի հաջորդականություն է ունեցել 29-ամյա վաղեմություն ունեցող ռազմագործողությունը
13:38 08/05/2021
Զու գնդապետ Սենոր Հասրաթյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացրել է հայոց բերդաքաղաք Շուշիի ազատագրմնա պատմությունը, որն այժմ օկուպացված է թշնամու կողմից։
«Արցախի Հանրապետության ինքնապաշտպանության ուժերի շտաբի կողմից մշակված պլանի համաձայն 1992 թ. մայիսի 8-ին սկսվեց և մայիսի 9-ին փայլուն կերպով ավարտվեց Շուշիի ազատագրման ռազմագործողությունը: Դրանից շուրջ 28 տարի հետո հայոց Շուշին նորից ընկավ թշնամու վերահսկողության տակ: Երկու դեպքում էլ տեղի ունեցան մարտական գործողություններ:
Սակայն, եթե 92-ի մայիսին ծավալված օպերացիան՝ իր կազմակերպվածությամբ և մարտավարական գրագետ լուծումներով բավականին համահունչ էր ռազմագիտության տառին ու ոգուն, ապա 2020-ի նոյեմբերին կատարվածը նման էր ապաշնորհ բեմադրության... Վ
երջինիս պատմությունը դեռ կանդրադառնա, իսկ ահա, թե զարգացումների ինչպիսի հաջորդականություն է ունեցել 29-ամյա վաղեմություն ունեցող ռազմագործողությունը, ցանկացողները կարող են ծանոթանալ ներկայացվող անդրադարձում:
ՇՈւՇԻԻ ԱԶԱՏԱԳՐՈՒՄԸ
...Արցախյան ազգային-ազատագրական շարժման առաջին իսկ օրերից Շուշին դարձավ հակահայկական գործողությունների ծավալման գլխավոր կենտրոնակայանը: Եթե սկզբնական շրջանում այն Բաքվի համար ծառայում էր որպես Արցախի տարածքում բնավորված ադրբեջանցիների  «ընդվզումները» միավորող և ուղղորդող վարչաքաղաքական հենակետ, ապա արդեն բացահայտ զինված դիմակայության փուլում վերածվեց հզոր ռազմահենադաշտի: Դա հատկապես իրեն զգացնել տվեց 1991թ. սեպտեմբերի 25-ին, երբ Շուշիից առաջին անգամ «Ալազան» տիպի հրթիռահրետանային կայանքներից զանգվածային արկակոծության ենթարկվեցին Ստեփանակերտ քաղաքն ու շրջակա հայկական բնակավայրերը և այդուհետ շարունակվեցին աճող հաճախականությամբ: Նախադեպը չունեցած այդ գործողությունը շուտով «վարակիչ» դարձավ Արցախում տեղակայված ադրբեջանական մյուս ռազմահենակետերի համար:
Միայն 1991թ. նոյեմբերից մինչև 1992թ. մայիսի սկիզբը Շուշիից, Ջանհասանից, Քյոսալարից և Ղայբալուից Ստեփանակերտի վրա արձակվեց շուրջ 4700 արկ, որից մոտ 3000-ը՝ «Գրադ» կայանքներից: Հրետակոծությունների հետևանքով զոհվեցին 111 և վիրավորվեցին 332 խաղաղ բնակիչներ, ավերվեց 370 բնակելի տուն և շինություն...
Համաձայն Շուշիի պաշտպանության պլանի մասին Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի 1992թ. ապրիլի 24-ի թիվ 141 դիրեկտիվի տվյալների, օպերացիայի նախօրերին քաղաքում  կենտրոնացված էին՝ «Տարածքային», «Ղարաբաղ», Ժողովրդական ճակատի, Եվլախի թիվ 872 ինքնապաշտպանական  գումարտակները, թիվ 777 հատուկ նշանակության զորամասը, «Սաբաիլ» տանկային ստորաբաժանումը, հրետանային դիվիզիոնը, ավտոմոբիլային վաշտը և մարտական ապահովման այլ ստորաբաժանումներ: Դրանցում ընդգրկված զինանձնակազմի ընդհանուր թվականակը հասնում էր շուրջ 1700-ի:
Ըստ նույն աղբյուրի, Շուշիում առկա էր նաև  բավարար քանակի ռազմական տեխնիկա և սպառազինություն, այդ թվում՝ 4 միավոր տանկ, 9 միավոր հետևակի մարտական մեքենա, 4 զրահափոխադրիչ, 2 «Գրադ» հրթիռահրետանային կայանք, 8 հատ 100մմ-ոց թնդանոթ, 20 հատ 82մմ-ոց ականանետ, 6 հատ «АГС-17» տեսակի նռնականետ, 6 միավոր 20մմ-ոց զենիթային գնդացիր, 1 միավոր 30մմ-ոց ավտոմատ զենիթային թնդանոթ, 5 հատ «Стрела» տեսակի կայանք և մեծ քանակությամբ զինամթերք: Միայն քաղաքի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցում պահեստավորված էր 12000-ից ավելի ռեակտիվ հրետանային արկ...
Հարկ է ընդգծել, որ վերոնշյալ փաստերը մեկ առ մեկ, առանց որևէ տարբերության, վկայակոչում է նաև նույն ինքը՝ պետական դավաճանության մեջ մեղադրվող Ադրբեջանի պաշտպանության նախկին նախարար Ռահիմ Ղազիևը: Ավելին, 2005թ. մայիսին ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկում արած նրա խոստովանությունից  պարզվում է նաև հետևյալը. «...Ես հրաման տվեցի «Գրադ» կայանքից կրակ բացել Ստեփանակերտի վրա: Մեր զինվորները չէին կարողանում, ըստ կոորդինատների, դիպուկ կրակել:
Չորս կայանքներ ( ԳՇ դիրեկտիվում և Ղազիևի նախորդ վկայության մեջ նշվում էր 2 կայանքի մասին) գտնվում էին անսարք վիճակում: Զինվորը ստիպված բարձրանում է կողքի աշտարակը և այնտեղից հետևում թիրախային խոցմանը: Հերթական կրակոցից հետո նա հանկարծ գոռաց՝ հրթիռն ընկել է 366-րդ գնդի տարածք: Իմացանք, որ հրետակոծության հետևանքով շարքից հանվել է 5 միավոր հետևակի մարտական մեքենա:Այդ դեպքից քիչ անց ինձ հետ «134»-ով կապվեց 23-րդ դիվիզիայի հրամանատար, գեներալ Բուդեյկինը և սկսեց վիրավորական խոսքեր ասել մեր հասցեին... Ես էլ նրան նույն կերպ պատասխանեցի...»:
Ստեփանակերտի և շրջակա հայկական բնակավայրերի վրա կատարված հրետանային հարձակումների մասին փաստող ադրբեջանական այսօրինակ վկայությունները բազմաթիվ են և, որ շատ հետաքրքիր է, իրար լրացնող: Այդ տեսանկյունից հատկանշական է Շուշիի «պաշտպանության» հրամանատար Էլբրուս Օրուջևի և Ռահիմ Ղազիևի միջև 1992թ. մայիսի սկզբին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի այն հատվածը, որում արդեն խոսք էր գնում ոչ թե հրետակոծության,  այլև Ստեփանակերտի վրա հարձակում ձեռնարկելու մասին՝ տվյալ գործողությունը ներկայացնելով որպես «կանխարգելիչ  հարված»:
«Նույն օրվա (մայիսի 6-ի.-Ս.Հ.) երեկոյան Ռահիմ Ղազիևը ստացել է իմ զեկույցը Շուշիի շուրջ տիրող իրադրության մասին ու նաև իմ առաջարկությունը Շուշիի վրա գրոհի անցնելու վերաբերյալ», -վկայում է  Է. Օրուջևը:
Լսելով դաշտային հրամանատարի առաջարկությունը, պաշտպանության նախարարը նախընտրեց իր պատասխանում լինել անորոշ և բառացիորեն ասաց հետևյալը. «Զգույշ եղիր, քանի որ Յաղուբ Մամեդովը Թեհրանում բանակցություններ է վարում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ: Շուշիի պաշտպանության պատասխանատվությունը ես լիովին դնում եմ քո վրա: Գործիր ըստ իրադրության զարգացման»:
Ինքնահավան հրամանատարին օժտել նման լիազորությամբ, նշանակում էր նրան տալ ազատ գործելու անսահմանափակ հնարավորություն: Իսկ «ազատ գործելու» համար, ինչպես վերևում նշվեց, Շուշիում կար բավարար քանակությամբ ռազմական ներուժ:
Մայիսի 7-ին ադրբեջանական հետևակն ու զրահատեխնիկան՝ МИ-24 մարտական 3 ուղղաթիռների աջակցությամբ, հարձակողական մարտեր ծավալեցին Ստեփանակերտի հարավարևմտյան հատվածի պաշտպանական դիրքերի ուղղությամբ: Նույն օրը Շուշիի և Ջանհասանի բարձունքներից մայրաքաղաքի վրա արձակվեցին «Գրադ» կայանքի շուրջ 200 հրթիռ և տարատեսակ այլ արկեր: Հրթիռակոծության հետևանքով զոհվեց 4 խաղաղ բնակիչ, ևս 4 մարդ վիրավորվեց, հրդեհ բռնկվեց երկաթուղային կայարանում և քաղաքի տասնյակ բնակելի շենքերում:
Նույն ժամանակահատվածում Արցախի ինքնապաշտպանության ուժերի հետախուզությունը պարզեց, որ Ղուբաթլու-Լաչին-Շուշի ճանապարհով հակառակորդն իրականացնում է օժանդակ ուժերի և միջոցների ինտենսիվ տեղաշարժ դեպի մարտական գործողությունների գոտի...
Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները կանխելու և, ըստ այդմ՝ Ստեփանակերտի ու շրջակա հայկական բնակավայրերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով, Ինքնապաշտպանության ուժերի հրամանատարությանն այլ բան չէր մնում անել, քան դիմել վճռական քայլերի:
Մայիսի 7-ի երեկոյան կողմ Ստեփանակերտի հարավարևմտյան ուղղությամբ կանգնեցնելով հակառակորդի առաջխաղացումը, հաջորդ օրն առավոտյան հայկական ստորաբաժանումները չորս հարվածային ուղղություններով անցան հակահարձակման: Ըստ ուղղությունների, գործողությանը  ներգրավված էին.
-«Հյուսիսային» ( հրամ.՝ Վալերի Չիթչյան)՝ 4-րդ, 5-րդ, 6-րդ, 7-րդ, 8-րդ, 9-րդ վաշտերը, հետախուզական վաշտը, «Սևանի» (Սուրիկի), Հրազդանի (Սասունի), Ստեփանավանի (Հրաչի) ջոկատները.
-«Արևելյան»  (հրամ.՝ Արկադի Կարապետյան)՝1-ին վաշտ, «Շոշի», «Դաշուշենի»,«Քռասնու», «Ագոյի», «Ռուսլանի», «Դաշնակների»,«Մոստ»ջոկատները.
-«Հարավային» (հրամ.՝ Սամվել Բաբայան)՝ 2-րդ և 3-րդ վաշտերը, «Բերդաձորի», «Ավետարանոցի», «Սխնախի», «Ակնաղբյուրի», «Քարին տակի», «Դաշնակների» (Ժիրայր Սեֆիլյանի) ջոկատները, «Քիրս» խումբը.
-«Հյուսիսարևմտյան» (հրամ.՝ Սեյրան Օհանյան)՝ «Բադարայի», «Կումայրիի», «Բալուջայի», «Հրանտի», «Վաղոյի», ««Արամո», «Արաբո» ջոկատները, ԴՀ մեկ խումբ:
Ռազմագործողության ընդհանուր հրամանատարն էր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը, շտաբի պետը՝ Ֆելիքս Գզողյանը:
Համաձայն մարտական որոշման, հայկական ուժերը, որոնց տրամադրության տակ կար մինչև 1200 անձնակազմ (ընդեմ հակառակորդի ունեցած մոտ 2500-ի, որից 1700-ը՝ Շուշիում, 300-ը՝ Քյոսալար-Կարագյավ հատվածում, 500-ը՝ Լաչինի ուղղությամբ), 4 տանկ (ընդեմ 8-ի, որից 4-ը՝ Շուշիում, 2-ը Քյոսալար-Կարագյավում, 2-ը՝Լաչինի ուղղությամբ), 16 ՀՄՄ և այլ զրահամեքենա (ընդեմ 25-ի, որից 13-ը՝ Շուշիում, 7-ը՝ Քյոսալար-Կարագյավում, 5-ը՝ Լաչինի ուղղությամբ), 4 հրետանային միջոց (ընդեմ 12-ի, որից 8-ը՝ Շուշիում, 4-ը՝ Քյոսալար-Կարագյավում), 6 ականանետ (ընդեմ 36-ի, որից 20-ը՝ Շուշիում, 6-ը՝ Քյոսալար-Կարագյավում, 10-ը՝ Լաչինի ուղղությամբ),4 ռեակտիվ հրետանի  (ընդդեմ 5-ի, որից 2-ը՝ Շուշիում, 1-ը՝ Քյոսալար-Կարագյավում, 2-ը՝ Լաչինի ուղղությամբ), 27 նռնականետ (ընդեմ 50-ի, որից 30-ը՝ Շուշիում, 5-ը՝ Քյոսալար-Կարագյավում, 15-ը՝ Լաչինի ուղղությամբ) միաժամանակյա   հարձակման պետք է անցնեին շուրջ 40 կմ երկարությամբ ձգվող Քյոսալար-Շուշի-Մուսունմանլար ճակատի բոլոր ուղղություններով:
Չնայած ուժերի և միջոցների միջին հարաբերակցությունն ամբողջ ճակատում  կազմում էր 1:2,6՝ ի օգուտ հակառակորդի, այդուհանդերձ, Արցախի ինքնապաշտպանության ուժերի հրամանատարությունը, գլխավոր շեշտը դնելով գործողությունների կազմակերպման որակական գործոնի վրա, մայիսի 7-երեկոյան հրաման արձակեց խիստ ծածուկ կերպով ստորաբաժանումներն ըստ ուղղությունների դուրս բերել ելման շրջաններ:
Մայիսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը, ժամը 02.00-ի սահմանում օպերացիայի ղեկավար կազմն զբաղեցրեց Շոշ գյուղից մոտ 500մ հյուսիս-արևելք ծավալված հրամանատարական կետը: Քառասուն րոպե անց ուղղությունների հրամանատարները զեկուցեցին խնդիրների կատարման պատրաստականության մասին: Ժամը 02.50-ին տրվեց  հրետանային նախապատրաստություն սկսելու հրաման: Հիմնական թիրախային հարվածները հասցվում էին  բուն Շուշիի ուղղությամբ՝ նպատակ ունենալով, մի կողմից՝ ճնշել ռազմակայանում տեղակայված կրակակետերը, որոնցից արկերի հեղեղ էր թափվում Ստեփանակերտի վրա, իսկ մյուս կողմից՝ բարենպաստ պայմաններ ստեղծել ինքնապաշտպանության ուժերի առաջխաղացման համար:
Ընդհանուր առմամբ Շուշիի վրա հայ հրետանավորները «Գրադ» կայանքից արձակեցին 240 հրթիռ: Ինչ վերաբերում է հարակից ուղղություններին, ապա հրետանային նախապատրաստության ընթացքում բացառապես կիրառվել են «Ալազան» տեսակի հրթիռային կայանք, «Д-30», «КС-19» հրանոթներ և ականանետեր:
Հրետանային նախապատրաստությունը բարեհաջող իրականացնելուց հետո, Արցախի ինքնապաշտպանության ուժերը, համաձայն նախապես հստատված մարտական որոշման,  չորս ուղղություններով անցան հարձակման:
Մարտի 8-ի առավոտից  ահեղ մարտեր սկսվեցին Ջանհասանից մինչև Քիրս ձգվող ռազմաճակատային գծի ողջ երկայնքով: Չնայած մարտագծի որոշ հատվածներում հակառակորդի կողմից ցույց տրված դիմադրությանը, բայցևայնպես, ինքնապաշտպանության ուժերի հրամանատարության հստակ ղեկավարման և ենթակա ստորաբաժանումների վճռական գործողությունների շնորհիվ, ժամերի ընթացքում թշնամին դուրս շպրտվեց քաղաքի մերձակայքում զբաղեցրած իր դիրքերից և կորուստներ տալով բռնեց նահանջի ճանապարհը:
Կեսօրին մոտ Շուշիի պաշտպանությունը հյուսիսից և արևելքից ճեղքված էր, իսկ արդեն ժամը 18.00-ին քաղաքի կենտրոնը գտնվում էր հայկական ուժերի վերահսկողության տակ: Դեպքերը հաջող էին զարգանում նաև թևերում գործող արցախյան ստորաբաժանումների համար: Քիրս լեռան ուղղությամբ տեղաբաշխված ինքնապաշտպանական ջոկատները շեշտակի հարվածներով առաջանալով դեպի Լիսագոր, տիրեցին գյուղի մոտակայքում գտնվող ռազմավարական կարևորության բարձունքներից մեկը և վերահսկողության տակ առան Շուշի-Լաչին մայրուղին: Շրջափակման վտանգի տակ հայտնված ադրբեջանական զինուժի շարքերում սկսվեց խուճապ: Մի կողմից դիմահար հարվածները, իսկ մյուս կողմից շրջափակման սպառնալիքը թշնամական ուժերին դարձրին անկառավարելի:
Ադրբեջանական հրամանատարությունն իր բարոյալքված զինյալների տարանջատ ու անկազմակերպ փախուստը կանխելու նպատակով գործողության մեջ դրեց օդուժ: Կեսօրին մոտ թշնամական մեկ ռազմական ինքնաթիռ և մեկ ուղղաթիռ գրոհեցին Շուշիում գտնվող ինքնապաշտպանական ուժերի վրա: Բացի այդ, Շուշիի մարտագծում հայկական կողմի ուշադրությունը շեղելու համար, Աղդամի դիրքերից հակառակորդն անցավ լայնածավալ հարձակողական գործողությունների:
Մայիսի 8-ի ժամը 15.00-ի սահմաններում ադրբեջանական ուղղաթիռները ներխուժելով Արցախի օդային տարածք, գնդակոծության ենթարկեցին Մարտունու շրջանի Ավդուռ, Մյուրիշեն, Նորշեն և Ասկերանի շրջանի Շոշ և Քռասնի գյուղերը: Մաժամանակ ծանր մարտեր էին ընթանում Նորշեն գյուղից դեպի Աղդամի շրջանի Գյուլափլի բնակավայրն ընկած սահմանահատվածում: Անհավասար մարտի մեջ մտնելով զրահատեխնիկայի աջակցությամբ գործող հակառակորդի գերակշիռ ստորաբաժանումների դեմ, արևելյան ուղղությամբ տեղակայված հայ ինքնապաշտպանները թշնամուն ստիպեցին հրաժարվել հետագա գործողությունները շարունակելու մտքից և կորուստներ կրելով (9 զոհ, տասնյակ վիրավորներ և 1 զրահատեխնիկա) նահանջել ելման դիրքեր:
Նույն օրը ժաը 18.00-ի մոտերքին  Ֆիզուլու շրջանում տեղակայված ադրբեջանական զինված կազմավորումների կողմից հարձակում ձեռնարկվեց նաև Տող գյուղի պաշտպանական դիրքերի վրա: Սակայն այստեղ ևս հակառակորդը ստանալով արժանի հակահարված, հետ շպրտվեց:
Մայիսի 8-ի ուշ երեկոյան Շուշիի երկնակամարն աստիճանաբար խաղաղվեց: Համատարած լռության մեջ քաղաքի տարբեր ծայրերից միայն լսելի էին երկար ընդհատումներով ավտոմատային կրակահերթեր: Մայիսի 9-ի առավոտյան Հայոց բերդաքաղաքը լրիվությամբ արդեն ինքնապաշտպանության ուժերի վերահսկողության տակ  էր...
Շուշիի ռազմագործողության կազմակերպված ընթացքն ու փայլուն ավարտը ցույց տվեց, որ դեռ նոր-նոր կազմավորվող Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերն ի վիճակի են մարդկային ու ռազմատեխնիկական հնարավորություններով բազմիցս գերազանցող հակառակորդին հակադրել իրենց կամքն ու վճռականությունը և ռազմագիտության տառին ու ոգուն համահունչ գրագետ մարտավարությամբ կատարել անհնարին թվացող խնդիր:
Օպերացիայի ընթացքում հայկական կողմը տվեց 47 զոհ, 68 վիրավոր, 2 անհայտ կորած, 1 միավոր «Т-72» տանկ և 1 միավոր հետևակի մարտական մեքենա («БМП-1»):
Անհամեմատ մեծ էին հակառակորդի կրած մարդկային ու ռազմատեխնիկական կորուստները:
Ինչպես բուն Շուշիի, այնպես էլ մարտական թատերաբեմի վերածված հարակից ուղղություններում ադրբեջանական բանակը, բացի մեծ թվով անձնակազմից, կորցրեց  շուրջ 10 միավոր զրահատեխնիկա, նույնքան էլ՝ տարբեր տեսակի հրետանային միջոցներ, մեծ քանակությամբ հրթիռներ, արկեր և այլ զինամթերք»։

Сенор Асратян: Шуши. Последовательность развитий военной операции 29-летней давности
Бывший пресс-секретарь Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) полковник Сенор Асратян на своей странице в социальной сети Facebook представил историю освобождения ныне оккупированного Азербайджаном армянского города-крепости Шуши.
«Согласно разработанному штабом сил самообороны Республики Арцах плану, 8 мая 1992 года была начата и 9 мая блестяще завершена военная операция по освобождению Шуши. Примерно через 28 лет после этого армянский Шуши снова попал под контроль врага. В обоих случаях произошли боевые действия.
Однако, если проведенная в мае 1992 г. операция по своей организованности и своими грамотными тактическими решениями вполне соответствовала букве и духу военной науки, то произошедшее в ноябре 2020 года было похоже на бездарную постановку ...
История еще даст оценку последним событиям, а вот какая последовательность развитий была у военной операции 29-летней давности – желающие могут ознакомиться в представляемом ниже обзоре.
ОСВОБОЖДЕНИЕ ШУШИ
... С первых же дней Арцахского национально-освободительного движения Шуши стал главным штабом развертывания антиармянских операций. Если в начальный период он служил для Баку административно-политическим опорным пунктом, объединяющим и направляющим «протесты» азербайджанцев на территории Арцаха, то уже в стадии открытого вооруженного противостояния он превратился в мощную военную базу. Особенно это дало о себе знать 25 сентября 1991 года, когда впервые из Шуши массированному обстрелу из ракетных комплексов типа «Алазань» подверглись город Степанакерт и прилегающие к нему армянские населенные пункты, затем обстрелы происходили все чаще и чаще. Эта беспрецедентная операция вскоре стала «заразительной» для других азербайджанских военных опорных пунктов, дислоцированных в Арцахе.
Только с ноября 1991 г. по начало мая 1992 г. из Шуши, Джанхасана, Киосалара и Гайбалу по Степанакерту было выпущено около 4700 снарядов, из которых около 3000 снарядов были выпущены с установок «Град». В результате обстрелов погибли 111 и были ранены 332 мирных жителя, было разрушено 370 жилых домов и построек ...
Согласно данным директивы ГШ ВС Азербайджана № 141 от 24 апреля 1992 года о плане обороны Шуши, накануне операции в городе были сосредоточены: батальоны самообороны «Территориальный», «Карабах», Народного фронта, Евлах № 872, спецподразделение № 777, танковое подразделение «Сабаиль», артиллерийский дивизион, автомобильный взвод и другие боевые подразделения. Общее число задействованных в них военнослужащих достигало около 1700.
Согласно тому же источнику, у Шуши также было достаточное количество военной техники и вооружения, в том числе 4 танка, 9 боевых машин пехоты, 4 бронетранспортера, 2 пусковые установки «Град», 8 100-мм пушек, 20 82-мм минометов, 6 гранатометов АГС-17, 6 единиц 20-мм зенитных пулеметов, 1 30-мм зенитная пушка, 5 ЗРК «Стрела» и большое количество боеприпасов. Только в соборе Казанчецоц в Шуши хранилось более 12 000 снарядов реактивной артиллерии…
Следует отметить, что вышеупомянутые факты приводятся один в один, без различий, бывшим министром обороны Азербайджана Рагимом Газиевым, обвиняемым в государственной измене. Более того, из признания, сделанного им в мае 2005 года  в одном из азербайджанских СМИ, выясняется следующее: «Я отдал приказ открыть огонь по Степанакерту с установки «Град». По координатам наши солдаты не могли стрелять точно.
Четыре установки (в директиве ГШ и в предыдущих показаниях Газиева говорилось о 2 установках) были в неисправном состоянии. Солдат вынужден был подняться на вышку и оттуда следить за целевым поражением. После очередного выстрела он вдруг закричал, что ракета попала на территорию 366-го полка. Мы узнали, что в результате было выведено из строя 5 боевых машин пехоты. Вскоре после этого инцидента командир 23-й дивизии генерал Будейкин позвонил мне и стал озвучивать оскорбления в наш адрес. Я ответил ему так же…».
Таких азербайджанских свидетельств об артиллерийских атаках на Степанакерт и близлежащие армянские населенные пункты множество, и они очень интересны и дополняют друг друга. С этой точки зрения заслуживает внимания отрывок из телефонного разговора, состоявшегося в начале мая 1992 года между командиром «обороны» Шуши Эльбрусом Оруджевым и Рахимом Газиевым, в котором уже шла речь не об обстреле, а об организации  нападения на Степанакерт, представлялось это как «превентивный удар».
«Вечером того же дня (6 мая) Рахим Газиев получил мой доклад об обстановке вокруг Шуши и мое предложение начать атаку на Шуши», – свидетельствует Оруджев.
Услышав предложение полевого командира, министр обороны предпочел быть неопределенным в своем ответе и буквально сказал следующее: «Будь осторожен, потому что Ягуб Мамедов ведет переговоры с Левоном Тер-Петросяном в Тегеране. Я возлагаю на тебя  полную ответственность за оборону Шуши. Действуй в соответствии с развитием ситуации».
Предоставление самоуверенному командиру такого мандата означало предоставление ему неограниченной свободы действий. И для того, чтобы «действовать свободно», как упоминалось выше, в Шуши был достаточный военный потенциал.
7 мая азербайджанская пехота и бронетехника при поддержке трех боевых вертолетов МИ-24 начали наступательные сражения на оборонительных позициях юго-западной части Степанакерта. В тот же день по Степанакерту было выпущено около 200 ракет из установок «Град» и различных других снарядов с высот Шуши и Джанхасана. Вследствие обстрелов погибли 4 мирных жителя, еще 4 человека были ранены, вспыхнул пожар на железнодорожной станции и в десятках жилых домах города.
В тот же период разведка сил самообороны Арцаха выяснила, что противник интенсивно продвигал вспомогательные силы и средства в зону боевых действий по дороге Кубатлу-Лачин-Шуши…
Для предотвращения наступательных действий противника и, как следствие, для обеспечения безопасности Степанакерта и окружающих его армянских населенных пунктов у командования сил самообороны не было иного выбора, кроме как принять решительные меры.
Вечером 7 мая, остановив наступление противника в юго-западном направлении Степанакерта, на следующее утро армянские подразделения перешли в контрнаступление в четырех направлениях.
По направлениям в операции участвовали:
– «Северное» (командир Валерий Читчян) – 4-й, 5-й, 6-й, 7-й, 8-й, 9-й роты, разведывательная рота, отряды «Севана» (Сурика), Раздана (Сасуна), Степанавана (Грачьи).
– «Восточное» (командир Аркадий Карапетян), 1-я рота, отряды «Шоша», «Дашушена», «Красного», «Аго», «Руслана», «Дашнакцутюн», «Мост».
– «Южное» (командир Самвел Бабаян) – 2-й и 3-й роты, отряды «Бердадзора», «Аветараноца», «Схнаха», «Акнахпюра», «Карин така», «Дашнакцутюн» (Жирайра Сефиляна), группа «Кирс».
- «Северо-западное» (командир Сейран Оганян) – отряды «Бадары», «Кумайри», «Балуджи», «Гранта», «Ваго», «Арамо», «Арабо», одна группа.
Командующим военной операцией был Аркадий Тер-Тадевосян, начальником штаба – Феликс Гзогян.
Согласно боевому решению, армянские силы, имевшие в своем распоряжении до 1200 человек личного состава (против около 2500 противника, из них 1700 в Шуши, 300 на участке Кесалар-Карагяв, 500 на Лачинском направлении), 4 танка (против 8, из них 4 в Шуши, 2 в Кесалар-Карагяве, 2 в направлении Лачина), 16 БМП и другую бронетехнику (против 25, из них 13 в Шуши, 7 в Кесалар-Карагяве, 5 в Лачинском направлении), 4 артиллерийских орудия (против 12, из них 8 в Шуши, 4 в Кесалар-Карагяве), 6 минометов (против 36, из них 20 в Шуши, 6 в Кесалар-Карагяве, 10 в направлении Лачина) , 4 реактивных артиллерийских орудия (против 5, из них 2 в Шуши, 1 в Кесалар-Карагяве, 2 в направлении Лачина), 27 гранатомётов (против 50, из них 30 в Шуши, 5 в Кесалар-Карагяве, 15 в направлении Лачина) должны были атаковать одновременно во всех направлениях 40-километрового фронта Кесалар-Шуши-Мусунманлар.
Несмотря на то, что среднее соотношение сил и средств по всему фронту составляло 1: 2,6 в пользу противника, тем не менее, командование Сил самообороны Арцаха, сделав основной упор на качественный фактор организации действий, вечером 7 мая приказало крайне незаметно вывести на рубежи по направлениям.
В ночь с 7 на 8 мая, около 02:00, руководящий операцией состав занял командный пункт примерно в 500 м к северо-востоку от села Шош. Спустя сорок минут командиры направлений доложили о готовности к выполнению поставленных задач. В 02:50 был отдан приказ о начале артиллерийской подготовки. Основные целевые удары наносились в направлении Шуши, с целью подавления, с одной стороны, огневых точек, расположенных на военной базе, с которых на Степанакерт обрушивался поток снарядов, а с другой стороны – создания благоприятных условий для продвижения сил самообороны.
Всего армянская артиллерия выпустила 240 ракет с установки «Град» по Шуши. Что касается прилегающих направлений, то при артиллерийской подготовке применялись исключительно ЗРК типа «Алазань», минометы и пушки «Д-30», «КС-19».
После успешного проведения артиллерийской подготовки силы самообороны Арцаха в соответствии с ранее утвержденным боевым решением перешли в атаку в четырех направлениях.
С утра 8 мая начались ожесточенные бои по всей линии фронта от Джанхасана до Кирса. Однако, несмотря на сопротивление противника на отдельных участках боевого рубежа, тем не менее, из-за четкого управления командования сил самообороны и решительных действий частей, враг в течение нескольких часов был вытеснен со своих позиций в районе города и , неся потери, встал на путь отступления.
Ближе к полудню оборона Шуши была прорвана с севера и востока, и уже в 18:00 центр города оказался под контролем армянских сил. Дела шли хорошо и у арцахских подразделений, действовавших на флангах. Отряды самообороны, дислоцированные в направлении горы Кирс, точными ударами продвигаясь в сторону Лисагора, заняли одну из стратегических высот в районе села и взяли под контроль трассу Шуши-Лачин. В рядах азербайджанских вооруженных сил, которые встали перед угрозой попасть в окружение, началась паника. Ответные удары, с одной стороны, и угроза окружения, с другой, сделали вражеские силы неуправляемыми.
Азербайджанское командование задействовало авиацию, чтобы предотвратить сумбурный и неорганизованный побег своих деморализованных бойцов. Около полудня один вражеский военный самолет и один вертолет атаковали силы самообороны в Шуши. Кроме того, чтобы отвлечь внимание армянской стороны на рубеже Шуши, противник перешел в широкомасштабное наступление с позиций Агдама.
8 мая около 15:00 азербайджанские вертолеты вторглись в воздушное пространство Арцаха и обстреляли села Авдур, Мюришен, Норшен Мартунийского района и Шо и Красни Аскеранского района. В то же время шли ожесточенные бои в приграничной зоне от села Норшен до населенного пункта Гюлапли Агдамского района.
Вступив в неравный бой с превосходящим при поддержке бронетехники противником, армянские силы самообороны, дислоцированные на восточном направлении, вынудили врага отказаться от идеи продолжения дальнейших действий и отступить на исходные позиции, неся потери (9 убитых, десятки раненых и 1 единица бронетехники).
В тот же день около 18:00 азербайджанские вооруженные силы, дислоцированные в Физулинском районе, атаковали оборонительные позиции в селе Тог. Однако здесь также противник, встретив достойную контратаку, был отброшен назад.
Поздно вечером 8 мая небосвод Шуши постепенно стал умиротворенным. В окружающей  тишине с разных концов города раздавались только время от времени автоматные очереди. Утром 9 мая армянский город-крепость полностью перешел под контроль сил самообороны ...
Ход и блестящее завершение военной операции Шуши показали, что только-только формирующиеся силы самообороны Арцаха способны противопоставить врагу, который во много раз превосходит людскими ресурсами и военными возможностями, свою волю и решимость, выполнить, казалось бы, невыполнимую задачу с соответствующей букве и духу военной науки грамотной тактикой.
В ходе операции армянская сторона понесла следующие потери: 47 погибших, 68 раненых, 2 пропавших без вести, 1 танк Т-72 и 1 единицу БМП-1.
Людские и военно-технические потери, понесенные противником, были несравнимо велики.
Как в самом Шуши, так и в превратившихся в арену боевых действий прилегающих направлениях азербайджанская армия, помимо большого числа личного состава, потеряла около 10 единиц бронетехники, столько же единиц различных артиллерийских орудий, а также большое количество ракет, снарядов и других боеприпасов».