Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի կովկասագիտության կենտրոնի նախաձեռնությամբ , ինչպես նաև օտար լեզուների ամբիոնի և գրադարանի համատեղ աջակցությամբ բուհում բացվել է «Շուշիս» խորագրով ցուցահանդես:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի կովկասագիտության կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Հովիկ Ավանեսովն ասել է, որ ցուցահանդեսին ներկայացված են Շուշիին վերաբերող փաստագրական արխիվային 7 ճշգրիտ տվյալներ, Շուշիի մասին պատմող 110 անուն գրքեր՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն և ֆրանսերեն :
«Դրանք Շուշիի մասին հետազոտություններ են, արխիվային լուսանկարներով, վերլուծություններով, գիտական աշխատանքներով, թերթերով, ամսագրերով: Ցուցադրություններում ներկայացված է նաև Շուշիի արվեստն ու արհեստները, թե 1852 թվականից ի վեր տեղի հայ բնակչությունն ինչով էր զբաղվում: Որպես խոսուն փաստեր՝ օգտագործել ենք 1920 թվականին Շուշիի ուսումնական հաստատությունների կողմից տրված հին վկայականների բնօրինակներ, որոնք գրված էին միայն հայերեն և ռուսերեն լեզուներով: 1800 ֊ական թվականների փոստային բացիկներ, որոնց վրա գրված էր բացառապես քաղաքի անվան հայերեն՝ Շուշի տարբերակը:
Լուսանկարներ, հին արխիվային պաստառներ՝ Շուշիի ճարտարապետական հուշարձանների մասին: Խոսվում է նաև բնակչության էթնիկական կազմի մասին՝ սկսած 1823 թվականից, մինչև 2015 թվականը: «Հոգևոր Շուշի» պաստառի վրա ներկայացված է Շուշիի եկեղեցիների պատմությունը, «Կրթությունը Շուշիում՝ 19-րդ դար» ցուցապաստառին՝ կրթական հաստատություններում դասավանդվող առարկաների թիվը և լեզուները: Ի դեպ, ցուցանմուշների մեծ մասն առաջին անգամ է ներկայացված ցուցադրության»,- մանրամասնել է Հ. Ավանեսովը:
Նա ընդգծել է, որ այս ամենը փաստում է, որ Շուշին եղել ու մնում է ՀԱՅԿԱԿԱՆ: Ցուցահանդեսին ներկայացված ցուցանմուշների տրամադրման համար Հ. Ավանեսովը Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի դասախոսական կազմի անունից շնորհակալություն է հայտնել «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնին, Արցախի պատմաերկրագիտական թանգարանին, «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին:
Ցուցահանդեսը բաց կլինի մինչև մայիսի 10-ը, որից հետո բոլոր ցուցանմուշները կտեղադրվեն Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի պաշտոնական կայք֊ էջում:
Տեղադրված կլինեն նաև օբյեկտիվ թվայնացված գրքեր, տեղեկատվական փաստաթղթեր, թերթեր, ամսագրեր և այլ կարևոր նյութեր: Այն հստակ աղբյուր է դառնալու բոլոր հետազոտողների համար, ովքեր ցանկություն կունենան Շուշիի մասին վերլուծական աշխատանք կատարել կամ զբաղվել հրատարակչությամբ։

Степанакерт: в выставке под названием «Мой Шуши» представлены исследования, подтверждающие армянские корни города-крепости
14:25 08/05/2021
Выставка под названием «Мой Шуши» открылась в столице Республики Арцах Степанакерте по инициативе Центра кавказских исследований при университете имени Месропа Маштоца в Степанакерте, а также при совместной поддержке кафедры иностранных языков и библиотеки.
В беседе с «Арцахпресс» старший научный сотрудник Центра кавказских исследований при университете имени Месропа Маштоца Овик Аванесов отметил, что на выставке представлены 7 достоверных документальных архивных данных о Шуши, 110 книг о Шуши на армянском, русском, английском и французском языках.
«Это исследования о Шуши, с архивными фотографиями, анализами, научными работами, газетами, журналами. На выставке также представлено декоративно-прикладное искусство Шуши, чем местное армянское население занималось там с 1852 года. В качестве убедительных фактов мы использовали оригиналы старых аттестатов, выданных учебными заведениями Шуши в 1920 году, которые были написаны только на армянском и русском языках. Почтовые открытки 1800-х годов, на которых был написан исключительно армянский вариант названия города - Шуши», - рассказал О. Аванесов, добавив, что экспозиция включает также фотографии, старые архивные плакаты об архитектурных памятниках Шуши, рассказываетя об этническом составе населения с 1823 по 2015 год.
Специалист подчеркнул, что все это доказывает, что Шуши был и остается армянским. За предоставление экспонатов, большинство которых представлены впервые, от имени профессорско-преподавательского состава университета им. Месропа Маштоца О. Аванесов поблагодарил центр творческих технологий «Тумо», Арцахский историко-географический музей и ГНКО "Государственная служба охраны исторической среды".
Сообщается, что выставка будет открыта до 10 мая, после чего все экспонаты, в том числе, оцифрованные книги, информационные документы, газеты, журналы и другие соответствующие материалы будут размещены на официальном сайте университета имени Месропа Маштоца.