«Եվս մի կարևոր տարածաշրջանային զարգացում, որն անխուսափելիորեն պետք է լիներ մեր ուշադրության կենտրոնում»
Թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը գրում է․
«Եվս մի կարևոր տարածաշրջանային զարգացում, որն անխուսափելիորեն պետք է լիներ մեր ուշադրության կենտրոնում։
Անցնող երկուշաբթի Դամասկոս է ժամանել Սաուդյան Արաբիայի հետախուզության պետը, որտեղ քննարկվել են Սիրիայի և Ս. Արաբիայի միջև հարաբերությունները։
Այո՛, ճիշտ հասկացաք։ 2011 թվականից մինչև այսօր Սիրիայի օրինական իշխանության՝ Բաշար Ասադի դեմ կռվող ու վերջինիս տապալելու համար հսկայական ջանքեր գործադրած և փորձեր արած կոալիցիայի հիմնական անդամներից մեկը՝ Սաուդյան Արաբիան 10 տարի անց պաշտոնապես սկսում է բանակցել Սիրիայի հետ։
Ասադը, իսկ իր թիկունքին՝ Իրանը և ՌԴ-ն, տարածաշրջանում հերթական հաղթանակն են գրանցում։
Բայց առավել կարևոր է այն, որ միևնույն ժամանակ Սաուդյան Արաբիան Իրանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ևս մեկ քայլ է արել. դեռևս մարտ ամսին երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջև խորհրդակցություններ են սկսվել։
Այլ խոսքով. Սիրիան և Իրանը հետևողականորեն վերականգնում են խարխլված դիրքերը։ Այսպես է լինում, երբ պետությանդ առաջնորդը մինչև վերջ պայքարում է հանուն պետության պահպանման և ազգային շահերի։ Ասադը 21-րդ դարում այդպիսի առաջնորդի օրինակ է (շատերի համար՝ անսպասելիորեն), որքան էլ որ համապատասխան շրջանակներ նրան ներկայացնեն որպես բռնապետ։
Դե իսկ Իրանի տարածաշրջանային քաղաքականության արդյունավետության մասով իրանագետները դեռ կպատմեն։
Մեզ մնում է միայն հուսալ, որ երբ Հայաստանում լինել ազգային ուժեր, ապա իրենց առաջնային խնդիրն է լինելու Հայաստանը «վերադարձնել» Մերձավոր Արևելք՝ դրանից բխող դաշինքներով ու համագործակցությամբ»։

Еще одно региональное развитие, которое неизбежно должно было оказаться в центре нашего внимания – Варужан Гегамян
«Еще одно региональное развитие, которое неизбежно должно было оказаться в центре нашего внимания.
В минувший понедельник начальник разведки Саудовской Аравии прибыл в Дамаск, где были обсуждены взаимоотношения между Сирией и Саудовской Аравией. Да, вы все верно поняли. С 2001 года по сей день один из основных членов коалиции, сражающейся против законной сирийской власти – Башара Асада, и приложивших колоссальные усилия для его свержения – Саудовская Аравия - 10 лет спустя начинает официальные переговоры с Сирией.
Асад, а вместе с ним Иран и Россия фиксируют в регионе очередную победу.
Но наиболее важным является то, что Саудовская Аравия одновременно сделала еще один шаг в направлении урегулирования взаимоотношений с Ираном: еще в марте начались консультации между высокопоставленными должностными лицами двух стран.
Одним словом, Сирия и Иран последовательно восстанавливают пошатнувшиеся позиции. Вот как бывает, когда лидер твоего государства до конца борется во имя сохранения государства и национальных интересов.
Асад в 21-м веке является примером именно такого лидера (для многих - неожиданно), несмотря на то, что в соответствующих кругах его представляют как диктатора.
А об эффективности региональной политики Ирана ирановеды еще расскажут.
Нам остается только надеяться, что когда в Армении будут национальные силы, то их приоритетной задачей будет «возвращение» Армении на Ближний Восток с вытекающими блоками и сотрудничеством».