Արևելյան Երուսաղեմում կրկին խռովություններ են սկսվում
Երկուշաբթի՝ մայիսի 10-ի առավոտյան Երուսաղեմի Տաճարի լեռան վրա անկարգությունները վերսկսվել են: «Գազետա ռու»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնում է Իսրայելի ոստիկանությունը:
«Իսրայելի ոստիկանությունը ներկայումս միջոցառումներ է իրականացնում Տաճարի լեռան վրա սկսված անկարգությունների դեմ այն բանից հետո, երբ հարյուրավոր ցուցարարներ սկսել են քարեր նետել Մուղրաբիի դարպասի վրա (Տաճարի լեռան դարպաս): Ոստիկանության կոմիսարը զորքերին հրամայել է մտնել Տաճարի լեռ և այնտեղից հեռացնել բողոքարարներին: Վտանգի բարձր աստիճանը Հին քաղաքի տարածքում պահպանվում է»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Մայիսի 10-ին Իսրայելը նշում է Երուսաղեմի օրը, որը նշվում է 1967 թվականի վեցօրյա պատերազմից հետո քաղաքը իսրայելական վերահսկողության տակ անցնելուց հետո: Այդ օրը քաղաքում ավանդաբար տեղի է ունենում դրոշներով երթ: Երկուշաբթի օրը սկսված բախումները կանխելու համար, ոստիկանությունը փակեց հրեաների մուտքը Տաճարի լեռան վրա: Խռովություններ վերսկսվեցին Մարոկանյան դարպասի մոտ՝ Տաճարի լեռան վրա:
«Մի քանի րոպե առաջ պաղեստինցի խռովարարները հարձակվեցին տաճարի լեռան վրա գտնվող Մարոկանյան դարպասի վրա: Սա ստիպեց ոստիկանությանը միջոցներ գործադրել նրանց ցրելու համար»,-Twitter-ի իր էջում գրել է Իսրայելի վարչապետի խոսնակ Օֆիր Գենդելմանը:
Իսրայելցի հազարավոր ոստիկաններ և սահմանապահ ոստիկանության ծառայողներ ներկայումս տեղակայված են Հին քաղաքի տարածքում ՝ հասարակական կարգը պահպանելու համար:
Կարմիր մահիկի տվյալներով՝ Իսրայելի ոստիկանության հետ բախումներում Արևելյան Երուսաղեմում մայիսի 10-ին հարյուրավոր պաղեստինցիներ են վիրավորվել, 50 մարդ ուղարկվել է Երուսաղեմի և կազմակերպության դաշտային հիվանդանոցներ:

В Старом городе Иерусалима вновь беспорядки
Беспорядки на Храмовой горе в Старом городе Иерусалима возобновились утром в понедельник, 10 мая. Об этом сообщает Gazeta.ru со ссылкой на полицию Израиля.
«Полиция Израиля в настоящее время борется с беспорядками на Храмовой горе после того, как сотни мятежников начали бросать камни в ворота Муграби (Ворота Храмовой горы — ред.). Комиссар приказал войскам войти на Храмовую гору и дать отпор бунтовщикам. Повышенная опасность остается в районе Старого города», — говорится в сообщении.
10 мая в Израиле отмечается день Иерусалима, установленный в честь перехода города под контроль Израиля после шестидневной войны в 1967 году. В этот день в городе проходит традиционное шествие с флагами. В понедельник в целях недопущения столкновений полиция закрыла доступ евреям на Храмовую гору. Беспорядки начались у Марокканских ворот на Храмовую гору.
«Несколько минут назад палестинские бунтовщики атаковали Марокканские ворота на Храмовую гору. Это вынудило полицию вмешаться, чтобы разогнать их», — написал официальный представитель премьер-министра Израиля Офир Гендельман на своей странице в Twitter.
В настоящее время в районе Старого города находятся тысячи бойцов полиции и пограничной полиции Израиля для охраны общественного порядка.
Согласно информации Красного полумесяца, сотни палестинцев пострадали в понедельник, 10 мая, в столкновениях с израильской полицией в Восточном Иерусалиме, 50 человек были направлены в больницы Иерусалима и полевой госпиталь организации.