Կհնչեն Ալեքսանդր Սպենդիարյանի և Երվանդ Երկանյանի ստեղծագործությունները
Մայիսի 17-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 12-րդ փառատոնի շրջանակներում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կկատարի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի Կոնցերտային վալսը, Կոնցերտային նախերգանքը, «Երեք արմավենի» սիմֆոնիկ պատկերը, ինչպես նաև Երվանդ Երկանյանի Թիվ 7 սիմֆոնիան, որը կհնչի առաջին անգամ։ Համերգը կղեկավարի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։ Այս մասին հայտնում են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 4-22-ը Երևանում անցկացվում է Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 12-րդ փառատոնը, որի նպատակն է հայ դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների տարածումն ունկնդրի լայն շրջանակներում, հայ կոմպոզիտորների սիմֆոնիկ և կամերային ստեղծագործությունների ձայնագրումը, տեսագրումը, նոտաների թվայնացումը և պահպանումը: Փառատոնը նաև հնարավորություն է ստեղծում հայ երիտասարդ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների հնչեցման համար:

Works of Alexander Spendiaryan and Yervand Yerkanyan to be performed in Yerevan
Within the 12th edition of the Armenian Composers' Art Festival, the Armenian State Symphony Orchestra will host a concert on May 17 at Aram Khachaturian Concert. The concert programme features "Three palms' symphonic picture, "Concert Prelude" and "Concert Waltz" by Alexander Spendiaryan as well as Symphony N7 by Yervand Yerkanyan. The concert will be conducted by Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra Sergey Smbatyan.
To note, the Armenian Composers' Art Festival is being held this year from May 4 to 22, aiming to popularize the works of Armenian classic and contemporary composers’ works, recording of the symphony and chamber works of Armenian composers as well as digitization of the scores. Each year the festival traditionally bears the name of one famous composer, whose anniversary is being celebrated during that year. The Festival is held twice a year, and each session consists of 5-6 concerts.