Բերձորի միջանցքը հսկում է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ռազմական ոստիկանությունը
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողները շարունակում են իրականացնել Բերձորի միջանցքում հրադադարի ռեժիմի պահպանումը, երթևեկության անվտանգության ապահովումը, ինչպես նաև սննդամթերքի և տարատեսակ ապրանքներ տեղափոխումը: Այդ մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:
Ըստ աղբյուրի՝ անցյալ տարվա նոյեմբերի 12-ից Արցախում գտնվող ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանումն ամեն օր հսկում է Լաչինի միջանցքը: Պարեկային ծառայության նպատակը հրադադարի համաձայնագրի կատարման ընթացքի մոնիտորինգն է, տեղեկատվության հավաքագրումը, դիտակետերից տեսանելի տեղանքի ստուգումը և ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայության ապահովումը:
«Բերձորի միջանցքը ճանապարհ է, որը Ստեփանակերտ քաղաքը կապում է Հայաստանի հետ: Ռուսական խաղաղապահ զորակազմը, համաձայն պայմանավորվածությունների, այդ հատվածում վերահսկողություն է իրականացնում: Հսկողությունն իրականացվում է ոչ միայն ճանապարհին, այլև դրան հարակից 5 կիլոմետր լայնությամբ  հատվածում»,-ասել է ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանման սպա, փոխգնդապետ Իվան Կուզմինը: «Միջանցքն ամեն օր հսկվում է: Բոլոր եղանակային պայմաններում: Ամենադժվար ժամանակահատվածը դեկտեմբեր-հունվար ամիսն էր, երբ Լաչինի միջանցքում մառախուղ էր, իսկ ճանապարհին՝ մերկասառույց»,-ավելացրեց նա:
«Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի ռազմական ոստիկանության կատարած պարեկային երթուղիների օրական կազմում է մոտ 50 կիլոմետր: Լաչինի միջանցքում հսկելուց բացի, ռուսական խաղաղապահ զորամիավորման ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանումը պարբերաբար մասնակցում է մարդասիրական գործողությունների անվտանգության ապահովմանը, ուխտագնացներին ուղեկցում է դեպի սահմանազատման գծի անմիջական հարևանությամբ գտնվող Ամարաս և Դադիվանք վանական համալիրներ: Ուղեկցում է նաև ավտոշարասյունները, որոնցով տեղափոխվում է հումանիտար բեռ՝ այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է Քարվաճառի շրջանի ենթակառուցվածքները վերականգնելու և այլ միջոցառումների համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Патрулирование коридора Бердзора осуществляет подразделение военной полиции российского миротворческого контингента в Арцахе
10:57 11/05/2021
Военнослужащие российского миротворческого континента продолжают выполнять задачи по контролю за соблюдением режима прекращения огня и обеспечению безопасности движения автотранспорта, перевозки продовольствия и различных товаров по коридору Бердзора, сообщает пресс-служба МО РФ..
С 12 ноября прошлого года подразделение военной полиции российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе ежедневно осуществляет патрулирование по коридору Бердзора.
Целью данного патрулирования является контроль за выполнением соглашения о прекращении огня, сбор информации, проверка участков местности, не просматриваемых с наблюдательных постов, демонстрация присутствия российского миротворческого контингента.
Как сообщил офицер подразделения военной полиции подполковник Иван Кузьмин, российский миротворческий контингент, в соответствии с соглашениями, осуществляет ее контроль. Контроль осуществляется не только дороги, но и подступов к ней шириной до 5 километров.
По его словам, патрулирование коридора осуществляется ежедневно. В любых погодных условиях. Самым сложным периодом были декабрь – январь, когда на коридоре были серьезные туманы, а также обледенение дороги.
Ежедневно протяженность маршрутов патрулирования военной полиции российского миротворческого контингента составляет около 50 километров.
Помимо выполнения задач по патрулированию коридора, подразделение военной полиции российского миротворческого контингента регулярно привлекаются к обеспечению безопасности при проведении гуманитарных акций, сопровождению паломников в монастыри Амарас и Дадиванк, находящиеся в непосредственной близи от линии разграничения сторон, а также к сопровождению колонн с гуманитарными грузами.