Բերձորի միջանցքը հսկում է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ռազմական ոստիկանությունը
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողները շարունակում են իրականացնել Բերձորի միջանցքում հրադադարի ռեժիմի պահպանումը, երթևեկության անվտանգության ապահովումը, ինչպես նաև սննդամթերքի և տարատեսակ ապրանքներ տեղափոխումը: Այդ մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:
Ըստ աղբյուրի՝ անցյալ տարվա նոյեմբերի 12-ից Արցախում գտնվող ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանումն ամեն օր հսկում է Լաչինի միջանցքը: Պարեկային ծառայության նպատակը հրադադարի համաձայնագրի կատարման ընթացքի մոնիտորինգն է, տեղեկատվության հավաքագրումը, դիտակետերից տեսանելի տեղանքի ստուգումը և ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայության ապահովումը:
«Բերձորի միջանցքը ճանապարհ է, որը Ստեփանակերտ քաղաքը կապում է Հայաստանի հետ: Ռուսական խաղաղապահ զորակազմը, համաձայն պայմանավորվածությունների, այդ հատվածում վերահսկողություն է իրականացնում: Հսկողությունն իրականացվում է ոչ միայն ճանապարհին, այլև դրան հարակից 5 կիլոմետր լայնությամբ  հատվածում»,-ասել է ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանման սպա, փոխգնդապետ Իվան Կուզմինը: «Միջանցքն ամեն օր հսկվում է: Բոլոր եղանակային պայմաններում: Ամենադժվար ժամանակահատվածը դեկտեմբեր-հունվար ամիսն էր, երբ Լաչինի միջանցքում մառախուղ էր, իսկ ճանապարհին՝ մերկասառույց»,-ավելացրեց նա:
«Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի ռազմական ոստիկանության կատարած պարեկային երթուղիների օրական կազմում է մոտ 50 կիլոմետր: Լաչինի միջանցքում հսկելուց բացի, ռուսական խաղաղապահ զորամիավորման ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանումը պարբերաբար մասնակցում է մարդասիրական գործողությունների անվտանգության ապահովմանը, ուխտագնացներին ուղեկցում է դեպի սահմանազատման գծի անմիջական հարևանությամբ գտնվող Ամարաս և Դադիվանք վանական համալիրներ: Ուղեկցում է նաև ավտոշարասյունները, որոնցով տեղափոխվում է հումանիտար բեռ՝ այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է Քարվաճառի շրջանի ենթակառուցվածքները վերականգնելու և այլ միջոցառումների համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

The military police unit of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh is patrolling the Lachin corridor
11:06 11/05/2021
Military personnel of the Russian peacekeeping continent continue to perform tasks to monitor compliance with the ceasefire and ensure the safety of motor transport, transportation of food and various goods along the Lachin (Berdzor) corridor, Russian Defense Ministry reported.
Since November 12 last year, the military police unit of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh has been patrolling the Lachin corridor on a daily basis. The purpose of this patrol is to monitor the implementation of the ceasefire agreement, gather information, check areas of terrain that are not visible from observation posts, and demonstrate the presence of the Russian peacekeeping contingent.
"The Lachin corridor is a road that connects the city of Stepanakert with Armenia. The Russian peacekeeping contingent, in accordance with the agreements, exercises control over it. Control is carried out not only of the road, but also of the approaches to it up to 5 kilometers wide, " said Lieutenant Colonel Ivan Kuzmin, an officer of the military police unit. "The corridor is patrolled daily. In all weather conditions. The most difficult period was December – January, when there were serious fogs on the Lachin corridor, as well as icing of the road," he added.
Every day, the length of the patrol routes of the military police of the Russian peacekeeping contingent is about 50 kilometers, the source said.
In addition to the tasks of patrolling the Lachin corridor, the military police unit of the Russian peacekeeping contingent is regularly involved in ensuring security during humanitarian actions, escorting pilgrims to the monasteries of Amaras and Dadivank, located in the immediate vicinity of the line of demarcation of the parties, as well as escorting convoys with humanitarian supplies delivering everything necessary for the restoration of the infrastructure of the Kelbajar district and other events.