Լավրովը Բաքվում նշել է ռազմագերիների, պատմամշակութային ժառանգության մասին
«Մենք լիովին հավատարիմ ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ համաձայնագրերի իրականացմանը՝ համաձայն երեք երկրների ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին և այս տարվա հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայացած հայտարարություններին։ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորամիավորումն իրականացնում է այն խնդիրները, որոնք դուք պայմանավորվել եք Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարության հետ այս շփումների ընթացքում: Մենք շնորհակալ ենք մեր խաղաղապահների դերի բարձր գնահատման համար: Մենք կանենք ամեն ինչ, որպեսզի բոլորը ելնեն նրանից, որ ռազմական ասպեկտները փակ են: Այժմ մենք պետք է զբաղվենք «տեղում» դետալներով, դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցերով: Ամեն ինչ հեշտ չէ, բայց լուծելի է: Դիվանագետների մասնակցությամբ ռազմական փորձագետները կարող են համաձայնության գալ փոխընդունելի լուծումների շուրջ»,-այս մասին հայտարարել է այցով Բաքվում գտնվող ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը։
Լավրովը նշել է, որ գործում է Մարդասիրական արձագանքման միջգերատեսչական կենտրոնը, «Ռուսաստանի ԱԻՆ-ը՝ Ադրբեջանից իր գործընկերների հետ օգնում է լուծել հումանիտար խնդիրները, վերականգնում բնակարանային պայմանները, տրանսպորտային ենթակառուցվածքները»:
«Գործընթացը շարունակվում է, մարդիկ պետք է «տեղում» իրական բարելավումներ զգան: Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետերը, երեք երկրների ղեկավարների կողմից ստեղծված աշխատանքային խմբի շրջանակներում, պարբերաբար հանդիպում են և քննարկում գործնական ասպեկտները՝ կապված պետությունների ղեկավարների՝ Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համաձայնագրի հետ»,-ասել է Լավրովը։
ՌԴ ԱԳ նախարարի խոսքերով, եթե հաշվի առնվի Հարավային Կովկասի բոլոր պետությունների և նրանց հարևանների շահերը հավասարակշռելու անհրաժեշտությունը, իսկ սա պոտենցիալ լուրջ տրանսպորտային հանգույց է, տարածաշրջանից վեր, կասկած չկա, որ «մենք այսօր կարող ենք էապես ամրապնդել մեր ընդհանուր դիրքերը համաշխարհային տնտեսություն և մատակարարման շղթայում»:
«Մենք անկեղծորեն շահագրգռված ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորմամբ: Կարծում ենք, որ ձգձգված հակամարտության հաղթահարման տնտեսական ասպեկտների վրա կենտրոնանալու համատեղ աշխատանքը ստեղծում է դրա օպտիմալ շրջանակ: Մենք ուզում ենք օգնել լուծել պատերազմի հումանիտար հետևանքներին վերաբերող խնդիրները առավել կառուցողական կերպով. ռազմագերիներ, պատմական և կրոնական ժառանգության չարաշահման կանխում: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, որպես միջազգային մշակութային ժառանգության պահպանման համար պատասխանատու կազմակերպություն, հետաքրքրված է մասնակցել այդ ջանքերին: Մենք պատրաստ ենք օգնելու ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնք դա հնարավոր կդարձնեն: Կան այլ միջազգային կազմակերպություններ, որոնք պատրաստ են օգնել: Այս առումով պայմանավորվածությունները պետք է հաշվի առնեն նաև շահագրգիռ կողմերի դիրքորոշումը»,-ասել է Լավրովը:

Лавров в Баку коснулся вопроса военнопленных, недопущения злоупотреблений с историческим и религиозным наследием
13:03 11/05/2021
Полностью привержены выполнению договоренностей по нагорно-карабахскому урегулированию в соответствии с заявлением трех лидеров от 9 ноября 2020 г., заявил министра иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров в ходе встречи с президентомАзербайджана Ильхамом Алиевым в Баку 10 мая. Вступительное слово Лаврова приводится на официальном сайте МИД РФ.
«Российский миротворческий контингент выполняет задачи, которые Вы согласовали в ходе этих контактов с руководством России и Армении. Признательны за высокую оценку роли наших миротворцев. Будем делать всё, чтобы все исходили из того, что военные аспекты закрыты.  Сейчас нужно заниматься деталями «на земле», вопросами, касающимися делимитации и демаркации. Не все просто, но решаемо. Военные эксперты с участием дипломатов могут договориться о взаимоприемлемых развязках.
Работает Межведомственный центр гуманитарного реагирования. МЧС России с коллегами из Азербайджана помогает решать гуманитарные вопросы, восстанавливать жилье, транспортную инфраструктуру. Процесс происходит, люди должны почувствовать реальные улучшения «на земле». Вице-премьеры России, Азербайджана и Армении в рамках созданной лидерами трех стран Рабочей группы регулярно встречаются, рассматривают практические аспекты, связанные с договоренностью глав государств по разблокированию экономических и транспортных коммуникаций на Южном Кавказе. Это сопряжено с очень предметными сопоставлениями различных маршрутов. Если брать в расчет необходимость достичь баланса интересов всех южно-кавказских государств и их соседей – а это потенциально серьезный транспортный хаб, который будет иметь значение, далеко выходящее за региональные рамки, – нет сомнений, что мы можем существенно подкрепить наши общие позиции в современной глобальной экономике и логистической цепочке», – отметил Лавров.
«Искренне заинтересованы в нормализации отношении между Азербайджаном и Арменией. Считаем, что совместная работа по сосредоточению на экономических аспектах выхода из затянувшегося конфликта создает для этого оптимальные рамки. Хотим помочь максимально конструктивно решать вопросы, связанные гуманитарными последствиями войны: военнопленные, недопущение злоупотреблений с историческим и религиозным наследием. ЮНЕСКО как организация, отвечающая за сохранение международного культурного наследия, заинтересованно участвует в этих усилиях. Готовы содействовать созданию условий, которые сделают это возможным. Есть и другие международные организации, готовые помогать. Договоренности на этот счет должны учитывать и позицию заинтересованных сторон.
Если говорить об общем контексте отношений, то на данном этапе, как и в любой другой конфликтной и постконфликтной ситуации, есть аспекты, связанные с проекцией всего происходящего на внутриполитические процессы. Солидарен с Вами, что риторика, которая вносит недоброжелательный характер, не помогает. Будем стремиться вносить свой вклад в то, чтобы договоренности, достигнутые двумя президентами и премьер-министром Армении, выполнялись в условиях, способствующих конструктивному результату», – указал глава МИД РФ.