Կարմիր խաչը շարունակում է այցելել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն այցելում է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին և օգնում նրանց կապ պահպանել իրենց ընտանիքների հետ: Այս մասին ասվում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Մենք շարունակում ենք այցելել Ղարաբաղյան հակամարտության առնչությամբ անազատության մեջ գտնվողներին, որոնց անազատությունը պաշտոնապես հաստատվել է։ Մենք օգնում ենք, որ նրանք կապ պահպանեն իրենց ընտանիքների հետ։ Սա արվում է Կարմիր խաչի ուղերձների, բանավոր հաղորդագրությունների, իսկ վերջերս նաև հեռախոսազանգերի և նախապես ձայնագրված տեսանյութերի միջոցով»,- նշված է ԿԽՄԿ-ի հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ այսօր Բաքվում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը հայտարարեց, թե Ադրբեջանը վերադարձրել է ռազմագերիներին, իսկ մնացածները, որոնք Ադրբեջանում են, ներխուժել են Ադրբեջանի տարածք դեկտեմբերին, որոնց նկատմամբ իրենք կատարում են իրենց հումանիտար պարտավորությունները, ցուցաբերում հումանիտար մոտեցում, նրանց համար ստեղծվել են տեսա-ձայնակապի հնարավորություն հարազատների հետ, նրանց այցելում են Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները։

Red Cross says it keeps visiting Armenian captives in Azerbaijan
The International Committee of the Red Cross (ICRC) is visiting the Armenian captives held in Azerbaijan and is helping them maintain contact with their families, the ICRC in Armenia said in a statement on Tuesday.
“We keep visiting the people detained in relation to the Nagorno-Karabakh conflict, whose detention has been officially confirmed to us. We help their families to maintain contact with their loved ones usually through Red Cross messages, verbal messages and also phone calls and pre-recorded videos,” the ICRC said.
At a joint news conference with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov in Baku earlier on Tuesday, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov said that the country has released all Armenian POWs, adding those who are still being held by Azerbaijan “intruded into the territory of Azerbaijan in December.”