Իրանի նախկին նախագահ Ահմադինեջադը մտադիր է կրկին պայքարել նախագահի պաշտոնի համար
Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը մտադիր է պայքարել նախագահի պաշտոնի համար։ Այս մասին գրում է swissinfo-ն՝ վկայակոչելով իրանական հեռուստատեսությանը:
Հեռուստատեսությունը ցույց է տվել կադրեր, որոնցում Ահմադինեջադը համախոհների ուղեկցությամբ այցելում է գրանցման կենտրոն երկրի ՆԳՆ-ում։
2017-ին Ահմադինեջադը փորձեց մասնակցել նախագահական ընտրություններին, սակայն նրան արգելել էր Իսլամական Հանրապետության գերագույն ռաջնորդ Ալի Խամենեին, իսկ հետո նրա թեկնածությունը հետ կանչեց Սահմանադրական պահապան խորհուրդը, որը կազմում է մասնակիցների վերջնական ցուցակը:
Նշվում է, որ վերջին տարիներին Ահմադինեջադը փորձել է փոխել արմատականների իմիջը ՝ խոսելով ավելի չափավոր կենտրոնամետ դիրքերից։ Խամենեին արդեն հայտարարել է, որ ինքը դեմ չէ Ահմադինեջադի մասնակցությանը ընտրություններին, բայց նրա թեկնածությունը կարող է կրկին արգելափակվել Սահմանադրության պահապանների խորհրդի կողմից:
Ահմադինեջադն Իրանի նախագահ էր 2005-ից 2013 թվականներին:
Իրանում նախագահական ընտրություններին մասնակցելու մտադրություն ունեցող թեկնածուների գրանցումը սկսվել է երեկվանից: Միեւնույն ժամանակ, երկրի ներկայիս ղեկավար Հասան Ռոհանին չի կարող կրկին առաջադրվել՝ պաշտոնավարման ժամկետի սահմանափակումների պատճառով:

Iran’s former president Ahmadinejad to run for office again
Iran’s hardline former president Mahmoud Ahmadinejad on Wednesday registered to run again in an election in June which is being seen as a test of the legitimacy of the country’s clerical rulers, Reuters reported.
Vilified in the West for his questioning of the Holocaust, Ahmadinejad had to step down in 2013 because of term limit rules, when incumbent President Hassan Rouhani, who negotiated Iran's 2015 nuclear deal with world powers, won in a landslide.
"People should be involved in Iran's decision-making process... We must all prepare ourselves for fundamental reform," state TV quoted Ahmadinejad as saying after submitting his registration.
Candidates began signing up for the polls on Tuesday with the clerical rulers hoping for a high turnout which may be hit by rising discontent over an economy crippled by U.S. sanctions reimposed after Washington exited the nuclear deal three years ago.
Registration will end on Saturday, after which entrants will be screened for their political and Islamic qualifications by a 12-member vetting body, the Guardian Council. Six members of the hardline body are appointed by Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei.